Kaupungin keskustassa
Lähiössä
Maaseudulla
Meren rannalla
Kiertolaisena
Asuntoautossa
Jokilaivassa
Pilvenpiirtäjässä
Jokin muu?
Lähiössä
Maaseudulla
Meren rannalla
Kiertolaisena
Asuntoautossa
Jokilaivassa
Pilvenpiirtäjässä
Jokin muu?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Yksin keskustassa ja meren /järven rannalla. Hänen kanssaan maaseudulla, asuntoautossa tai jokilaivassa. Vaikka kiertolaisena, jos hän on vaan mukana.
Vanhassa linnassa tai vanhassa hirsitalossa.
Hämeenlinnassa. No en. Kauhee nightmare....
Savonlinnassa. No en. Karmee musiikki..
Vuosia olen katsellut netistä myytäviä linnoja maailmalla. Niitä on yllättävän paljon eivätkä ole niin kalliita kuin luulisi.
Vakituinen asunto pienen kaupungin ydinkeskustassa. Joelle matkaa noin 300m. Näköala olisi suotava mutta puuttuu.
Vapaa-ajan asunto. 100000:n asukkaan merenranta kaupungin keskustan rannassa olevan kerrostalon ylimmässä kerroksessa. Ulko-oven edessä kävelykatu ja matkaa vesirajaan n.20m ja sivulla olevaan hoidettuun uimarantaan 150m.
Toinen vapaa-ajan asunto, Savonlinnan Satamakadulla oleva kaksio myytiin syyskuun alussa.
Vuosittain kiertolaisena maalla tai merellä muutaman viikon.
Siis just katselen uutta asuntoa kun taitaa olla muutto edessä. Mielellään valikoituu nyt asunnoksi suhteellisen uusi kerrostaloasunto. 30 neliöinen max 530 e vuokra. Epäilen et tulee äkkinäinen muutto eli saatan kuukauden sisällä joutua muuttaan ja vähän mietin et sit kyllä muutan lähemmäs työpaikkaani et saan työmatkaa lyhyemmäksi
Miksi joudut muuttamaan?
Aika halpa vuokra! Itse veloitan omistamastani 20 neliöisestä yksiöstä 850€ kuukaudessa josta nettona tilille 511€/kk..
Amsterdamissa
Kaupungissa keskustan tuntumassa korkealla ja olohuoneen ikkunat avautuvat lännen suuntaan merelle.
Ei meri! Meri kaupungit hukkuu meren syvyyksiin seuraavan 20 vuoden aikana
Sisämaa turvassa,
Suomessa maanpinta kohoaa nopeammin kuin merenpinta, esimerkiksi Helsingissä maanpinta kohoaa vuodessa 4 millimetriä kun merenpinnan nousu on jo vähennetty siitä. Pohjanlahti tulee "kuivahtamaan" kun Oulun seudulta etelään maanpinnan kohoaminen on voimaikkainta ja merenpinta ei nouse ollenkaan ja ennenpitkää jostain Vaasan kohdilta on kuivaa maata Ruotsin puolelle..
Merenrannalle ja jonnekin 20. kerrokseen. :)
Ja tässä kartassa on maanpinnan kohoaminen mistä on jo vähennetty vastaavan ajan merenpinnan nousu, kartassa lukemat näyttävät vuotuisen maanpinnan kohoamisen millimetreissä:
https://img.aijaa.com/b/00997/14788773.jpg
Miks tyrkytät joka vale nicillä tota aijaa.comia??
Millä valenicillä kun kaikki ollaan anonyymi-nimerkkejä? Mihin muualle kuvia voi jakaa?
Maakuopassa
Olen oppinut viihtymään asunnossani , 500 m kauppaan ja linja/juna asemalle.- Tunnin reissu Köpiksen kentälle ja sieltä maailmalle :)
Öhöm, 100 metriä, 200 metriä, 300 metriä tai 400 metriä lähikauppoihin kun valikoimaa riittää, merenrantaan 400 metriä ja kansainväliselle lentokentälle julkisilla ~40 minuuttia. Velaton osakeasunto. :)
Siellä missä hänkin viihtyy.. Haluaisin vain kokea onnellisen kodin, jossa minua kunnioitetaan..
Tämä. :) Yhdessä teemme kodin ja rikastamme elämiämme oli sijainti missä hyvänsä.
Asuisin mieluiten keskustassa ,kohtuu hintaisessa yksiössä yksin.
Terveisin Tampereen mies 45v.
Siellä missä hän on onnellinen.
Puitteilla ei ole merkitystä. Haluan vain olla hänen kanssaan.
Helsingissä et on paljon ukkoja jota naida kenenkää juoruamatta.
Kaisa
Kiertolainen olla taidan. Pyllyvaara taakse jäänyt on.
Maaseudulla olen asunut koko pienen ikäni
https://m.youtube.com/watch?v=einHaCCWGMY
Haluan asua muualla kuin Suomessa, ja niin asunkin.
Asun kaupungissa jossa on hiukan vajaa 500 000 asukasta, meren rantaan rielu kilometri kotoani.
Tällä hetkellä kerrostalossa 5. ja ylimmässä kerroksessa. Lähellä keskustaa johon kävelymatka, mutta sen verran sivussa että paikka on rauhallinen.
Olen asunut tässä asunnossa nyt pian neljä vuotta ja viihdyn tosi hyvin. Talossa hyvin vähän lapsiperheitä ja hiljainen ja rauhallinen talo.
Piha-alue aidattu ja kameravalvottu, pihaan pääsee koodilla (autoportti) tai sivuportista avaimella. Alaovella ovisummeri. Häiriöitä ei siis ole.
Luultavasti jossain vaiheessa pyrin muuttamaan naapurikuntaan jossa hyvä ystäväni asuu. Kiirettä ei kuitenkaan ole koska viihdyn. Työmatkaa vain on 12 km ja työmatkaliikenne välillä melko ruuhkaista.
Asun yksin kissani kanssa, olen siis sinkku-nainen.
Hänen kanssa asuisin vaikka sillan alla. Antaisin takkini jotta hänellä olisi lämmin.
Onpa kauniisti sanottu. Onnellinen hän, jos tietäisi. Sivusta.
Haluaisin asua maalla. mutta yksinäisenä en uskalla lähteä
Hänen kanssaan vanhassa hirsitalossa maalla.
kaukana tuollaisesta kytästä.
kauaksi tulimme tästä ei eteenpäin, vain karkuun...?
https://www.youtube.com/watch?v=n7T9pARPjqE
kuulustelija jyrsijästä
hähä
Maalla järven rannalla. Niinhän minä asunkin.
Niin asut yksinään, tiloja olisi reilusti lisähenkilöille???
Lähiössä tai ehkä jopa maalla joskus. Luonnon läheisyys on tärkeää, että on puita eikä korkeita, rumia (kerros)taloja joka paikassa. Tai peltomaisema. Joku paikka, jossa ei ole liikenteen melua liikaa. Yksin en kyllä maaseudulle lähtisi, pitäisi löytää se mies ensin.
Tai optimiratkaisu olis asua luonnonläheisessä lähiössä ja kesät/viikonloput mökillä maaseutu- tai metsä/suomaisemissa.
Ihan sama missä, kunhan hän olisi mukana kuvioissa. Mielellään samassa asunnossa kanssani!
Multikulttuurisessa ``RÄHIÖSSÄ``
Haluaisin asua vanhassa puutalossa rinteessä, jossa on näkymä aukealle paikalle vesistöön, pellolle tai alakaupunkiin.
Merenpohjassa jossain kivassa korallimajassa