Miten suvussasi esiintyy kaljuuntumista?

Anonyymi

Miestyyppinen kaljuuntuminen on varsin yleistä. Nopeasti googlailtuna löytyy esim. tällaisia yleistyksiä: "Tavallisimmin hiustenlähtö alkaa 20 ikävuoden jälkeen ja enemmistö 40–65-vuotiaista miehistä on kaljuuntunut jossain määrin." , "Hiusten harventuminen alkaa noin puolella miehistä ennen kuin he ovat täyttäneet 50 vuotta, mutta tässä on paljon yksilöllisiä eroja." jne. (En sano että nuo ois luotettavista lähteistä.)

Kaljuuden periytyvyydestä löytyy vaihtelevia artikkeleita eli jossain lääkäri sanoo, että jos isä on kalju, on todennäköisesti poikakin. Ja jossain kerrotaan kaljuuden periytyvän äidin puolelta. Kerrotaan myös, että periytymisasiat ovat monimutkaisempia.

Jos hiuksesi ovat harvenemassa, niin onko isäsi / äitisi isä / isäsi isä kalju? Tai onko isoisovanhemmilla hiustenlähtöä?

2

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Isän puolelta ainakin on.

    • Anonyymi

      Isällä 60v ikäisekseen suht hyvä tukka. Toisesta sedästä tuli kekkonen noin 30-vuotiaana ja toisella sedällä nyt 60 kymppisenä ei enää juuri hiuksia, mutta prosessi ollut hidas vuosien varrella.

      Itse huomasin orastavaaa harvenemista noin 30 vuotiaana. Aloin syömää finaa samantien ja nyt tilanne on aikalailla stabiili.

      Kyllä siitä sukuhistoriasta voi vetää johtopäätöksiä mikä itse kutakin odottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3391
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2126
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1895
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1861
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1788
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1582
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1430
    8. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1387
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1384
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1324
    Aihe