Miten suvussasi esiintyy kaljuuntumista?

Anonyymi

Miestyyppinen kaljuuntuminen on varsin yleistä. Nopeasti googlailtuna löytyy esim. tällaisia yleistyksiä: "Tavallisimmin hiustenlähtö alkaa 20 ikävuoden jälkeen ja enemmistö 40–65-vuotiaista miehistä on kaljuuntunut jossain määrin." , "Hiusten harventuminen alkaa noin puolella miehistä ennen kuin he ovat täyttäneet 50 vuotta, mutta tässä on paljon yksilöllisiä eroja." jne. (En sano että nuo ois luotettavista lähteistä.)

Kaljuuden periytyvyydestä löytyy vaihtelevia artikkeleita eli jossain lääkäri sanoo, että jos isä on kalju, on todennäköisesti poikakin. Ja jossain kerrotaan kaljuuden periytyvän äidin puolelta. Kerrotaan myös, että periytymisasiat ovat monimutkaisempia.

Jos hiuksesi ovat harvenemassa, niin onko isäsi / äitisi isä / isäsi isä kalju? Tai onko isoisovanhemmilla hiustenlähtöä?

2

135

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Isän puolelta ainakin on.

    • Anonyymi

      Isällä 60v ikäisekseen suht hyvä tukka. Toisesta sedästä tuli kekkonen noin 30-vuotiaana ja toisella sedällä nyt 60 kymppisenä ei enää juuri hiuksia, mutta prosessi ollut hidas vuosien varrella.

      Itse huomasin orastavaaa harvenemista noin 30 vuotiaana. Aloin syömää finaa samantien ja nyt tilanne on aikalailla stabiili.

      Kyllä siitä sukuhistoriasta voi vetää johtopäätöksiä mikä itse kutakin odottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      40
      2446
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      52
      916
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      61
      840
    4. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      226
      709
    5. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      49
      681
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      9
      610
    7. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      597
    8. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      65
      583
    9. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      47
      578
    10. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      47
      577
    Aihe