Hakeekohan Risikko? Mitä veikkaatte
Kenestä uusi kaupunginjohtaja?
Anonyymi
1251199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 125
Vanhimmat
Ei hae, mutta kun sh-piirin johtaja Jaakko Pihlajamäki ihan lähiaikoina jää eläkkeelle, sitä saattaa jo hakeakin. Tai Tapio Varmolalta vapaaksi jäävää paikkaa ammattikorkeakoulun rehtorina.
Mutta kaupunginjohtaja. Tuskin.
Uusi johtaja on jo valittu. Tulee Kurikasta ja on vahva kokoomuslainen.
Juha Mieto.
Jos halutaan riitaisuutta ja eripuraa, niin sitten kannattaa valita kurikkalainen johtaja….
Onkos kokoomus hyljännyt Kimmon, tosi cowboyn.
Ei taida Kimmon koulutus riittää. Mutta mitä tekee Kauhavan Lumio, kun nyt jäi Raumallakin sijoille 3-5? Ei vain taida olla kokoomuksen paikka, mikä olisi sitten Lumiollekin pahempi juttu.
Teuvo Hakkarainen olisi kova sana, hänellä on käytännön kokemusta politiikan-saralta ja kansaivälistä kokemusta rysselistä , missä hän tällähetkellä työskentelee.
Kristillisdemokraatti voisi olla hyvä, kuten Sari Essayah, ekonomi, kauppatieteiden maisteri, puolueen puh.joht. On monenlaista kokemusta, ansioita ja luottamustoimia mm. urheilun ja musiikin alalla. Eduskunnassa ollut viisaita puheenvuoroja ja eri valiokuntien kokemusta. Myöskin ollut EU- meppi. Opiskellut Vaasassakin, ym. 🙂
Niin, ja mitä mahtaa miettiä Aki Ruotsala?
Mitäs ihmeen koulutusta siihen tarvitaan.
Tämä vois eheyttää kaikki Seinäjoen ihmiset....
Joo hakkaraisella kokemusta juomisesta ja sikailusta. Hhhaa!!
Ei typeriä kristillisdemokraatteja yhtään mihinkään tekopyhiä paskiasia!!
Kristillisdemokraatti voisi olla hyvä kaupunginjohtaja Seinäjoelle. Myös maakunnan väki tykkäisi, kun kristillisiä arvoja, päihteettömyytäkin ja väkivallattomuuttakin, rehellisyyttä, oikeudenmukaisuutta arvostettaisiin muun fiksun sivistyksen ja toiminnan, harrastusten ja bisnesten, ammattien, töiden lisäksi.
Myös Rasinmäellä on vahva kristillinen pohja. Jos oikein muistan, ollut joskus aiemmin jopa lähetystyössä.
Teukka olis kyllä ihan ylivertainen!!
Ei marokkolaista.
Risikon juna on mennyt jo kauan sitten.
Ehdotan kaupunkinjohtajaksi
ilmari ylä-Autiota tai matti kuvajata.
Olisi kumpikin edustavan näköisiä miehiä, jotka nähneet parhaat päivänsä puoli vuosisataa sitten, kun seinäjokikin oli parhaimmillaan.
Hakkarainen olisi kyllä ylivoimainen. Hänellä on myös vahva liikemiestausta. Laaja tietopohja korkea älykkyysosamäärä. kannatan Teuvoa.
Risikko olisi ollut hyvä kaupunginjohtaja, mutta ikävyyksiä jo liikaa, lähes eläkeiässä. Kurikan "kaffittelijoista" toinen jo eläkeiän kynnyksellä oleva vanha rouva, jonka meriitit muutoinkin olemattomat.
Ruotsala saattais olla hyvä, ainakin moraali, älykkyys ja esiintymistaidot kunnossa. Laajasti arvostettu yli puoluerajojen. Kauhavan Lumiokaan ei huono vaihtoehto olisi. Näivettynyt vaan kauhavalaisten puristuksessa.
Siis Risikolla ikää liikaa!
Täyttää 60 tänä vuonna. Olikos se 7 vuotta, kun pestillä oli kestoa?
Mä eherootan Jaakko Ilkkaa, Isoontalon Anttia tai Rannanjärveä. Kauhavan vallesmannia en kelpuuttaisi, ku se on niin ruma, jotta pian maakunta pelkää moista.
Eherotan Minnesota hoitoa
Hakuaikaa on vielä vaikka kuinka, eivätkä maakunnan ulkopuoliset kandidaatit ole vielä innostuneet. Mutta odotetaan. DSieltä tuloo Riihimäen johtaja Sulkko ja
Markku Jalonen. Mitat täyttäviä johtajia. Voihan sinne tyrkylle ilmoittautua myös Katteluskin.
Matti K olisi hyvä! On kokemusta politiikasta ja yrityselämästä eikä juo viinaa. Lisäksi harras kristitty. Ikäähän on toki jonkin verran, mutta ei vielä mitään verrattuna usan presidenttiehdokkaisiin. Ja kyllä ameriikan johtaminen on monin verroin hankalampaa kuin Seinäjoen.
Sulkolla on hankalan miehen maine ja sitä kannattaa tiedustella Forssasta.
Sulkko ei Seinäjoelle palaa. Ja miksi palaisikaan.
aivan sama kuka tätä laumaa paimentaa mitään tolkkua siihen ei kuitenkaan tuu
Jäätteenmäki Anneli pätevä lakimies Lapualta
Jäätteenmäki Anneli pätevä lakimies Lapualta
Oli pätevä pääministerikin, mutta jostain syystä vain vähän aikaan.
Keijo Leppänen, tv:n uutisankkuri, voisi olla hyvä kaupuginjohtaja Seinäjoelle, ollut myös Ilkassa ja Uudessa Suomessa toimittajana. On elämänarvot kohdallaan.
Vieri eki olis kova valinta SDP:ltä
Johtajaksi henkilö, jolla on näyttöä kaupungin johtamisesta. Ajat on kovat eikä tänne kaivata mitään sirkuspellejä!
Ehdottomasti Seinäjoen kaupunginjohtajaksi pitää hommata kommunisti Anna Kontula. Perustelu: Koska maakunta rakentaa ennemmin tai myöhemmin kaupungin ympäri aidan. Annalla on kokemusta panssariaidan leikkaamisesta Gazassa, perusteluna aita on kansainvälisen oikeuden vastainen. Toisaalta lopputuloksesta ei tarina kerro. Lopuksi varoituksen sana Lapuan suuntaa en suosittele saattaa olla piiska asemissa.
Seinäjoelle ei tule kuin 10 hakemusta.
Jarppi Leppälä olis hyvä. Duutsoneista Seinäjoki tunnetaan.
mä kannatan risikkoa sais hullu kaupunginvaltuusto taas uuden vertailukohteen....lakeuden rooma-the holy city. loppus baarit nainti etc
Sillan rakentaja Immu Ylä -Autio kehiin.
Jospa saisi tuon Björkenheimin uuden sillan rakennettua kun ex.kaupunginjohtaja edesmennyt Yli-uotila ei siihen pystynyt vaikka asui sillan vieressä.Muuten Juha Luukko jos ei Immu
Tai HP.
Anna Kontula joutui yrittämään seitsemän kertaa ajokorttia. Se on semmoinen saavutus, että harva sellaiseen pystyy!! Kertoo kyllä ihmisestä paljon.
Communistit ja autot ei synkkaa yhteen
Olisi Seinäjoellakin aika etsi tulevaa johtajaa naisten keskuudesta. Nuorekas kaupunki voisi olla suunnannäyttäjä poliittisen mieskulttuurin muutoksessa. Naiset ovat ihan oma rotunsa, jota näillä kepun isäntäkunnissa on työnnetty sivuun päätöksenteossa. Äijät kehuvat toinen toistaan ja kaikki ovat likimain yli 70 v.
Markus Korteaho olis hyvä johtaja. Siitä saisivat seinäjokelaiset kaltaisensa johtajan. Riipputissi voisi olla alaulaisjohtaja.
Samaa mieltä. Tulevan kaupunginjohtajan tulee olla nuori, eli alle viisikymppinen, edustava verkostoituja joka toisi Seinäjoen esille ja puheisiin. Täytyy olla kaupunginjohtajakokemusta ja hyvin toimeentuleva ihmisten kanssa. Sillä hallitus ja valtuusto kuitenkin päättää miten tämän laivan käy. Upotaanko kriisikuntatasolle Vaasan kanssa vai saadaanko positiivinen draivi päälle. Seinäjoella on hyvä rahoitusjohtaja, jolla on hyvät teesit kunhan poliitikot uskaltaisivat lähteä korjaamaan tilannetta.
Mitään soon to be eläkeläisiä tai tyhjäntoimittajia ei tarvita Seinäjoelle. Risikko tarvis avustajan, kuten eduskunnassa on aina ollut. Ikääkin ihan liikaa. Luukkokin on jo vanha apulainen joka on päävastuussa siitä ettei mahtipontisessa Kurikan Magneetissa ole yhtään yritystä. Ruotsala vois olla hyvä, muttei ole kokemusta ja arvot hukassa. Se ettei muuttanut työkuntaansa osoittaa sitoutumisen puutetta.
V.ttu nainen vielä säätämään pakka sekaisin.
Ei kuulkaahan, kyllä se on niin, että kun Seinäjoella on paljon mustalaiakin ja liikkuu paljon monenlaista kulttuuriväkeäkin. On maassa kommunisti hallintokin ,SDP:äinen
käy. Halonen,Rinne,Lipponen,Jaakonsaari ennen jo eduskuntaankin kannattamana ja nyt syrjässä ja erittäin pahassa pulassa oleva kulttuurineuvos Veijo Baltzar täytyy valita kaupungin johtajaksi, eikös se ole niin, ettei toveria jätetä. Ja kun on korruptoimaton maakin ja tasa-arvoinen.
Joku, joka tietää taloudesta jotakin.
Oliskohan Kuislan Reima kiinnostunut.Sarajärvikin käy.Vai haetaanko Mersialon Arto
Ääsjoki on persaukinen ruma kunta. Loppu häämöttää kassan tyhjentyessä. Täällä ollaan eletty yli varojen velkarahalla viimeiset 10 vuotta. Avaruuden pääkaupunki on suuri vitsi. Hyvä jos saataisiin edes muutama hakija, jolla on edes kokemusta johtamisesta ja tietää miten kuntaa johdetaan. Tuloksellisuudesta näytöt eivät olisi haitta, kun kriisiä ruvetaan korjaamaan.
Janis Petke on kisan musta hevonen. Tuo viriili supliikki maailman mies. Varmistettuja kaatoja 1200 pelkästään Suomessa. Häneltä löytyy kaikkien puolueiden jäsenkirja ja vaihtaa takkia tarvittaessa hyvinkin nopeasti. Tottunut hämäriin kabinettileikkeihin eikä pienet lahjuksetkaan ole maailmanloppu. Pääasia, että naisia riittää ja syntyvyys nousuun. Valitse sinäkin Janis Petke.
Kaupunginjohtajan ei saisi hyysätä päihteitä, väkivaltaa, rikollisia. Pitäisi olla kristilliset, luontoystävälliset arvot ja teot.
mitää kompurajalkaa ei Seinäjoella tarvita, pitää polla olla kunnosa ja muutenki terve, partaa ei tarvi, saa olla säihkysääret ... Hymyjoosepit on parempia raastuvas irvailemas
joku sairaanhoitajakirjanpitäjäpoliisipappisijoittaja kaupunginjohtajaksi
Kunta- alalta, yrityksistä, kirjanpidosta, debetistä kreditistä kokemusta. Samoin suomalaisesta kulttuurista, sotesta ymmärrystä. Kristilliset elämänarvot, luonnon ystävä, huumeita vastaan, vastuullinen, suomalaisia, Suomea, koteja arvostava, turvallisuuden puolesta. Biopolttoainetta, biodsl:iä, biokaasua, aurinkoenergiaa, maalämpöä suosiva. Hyvä Seinäjoen lobbari, yhteistyökykyinenkin ja viisas, realistinen toimija.
Luukko on vähän turhan innokkaasti mainostanut itseään maakuntalehtien palstoilla tehtävään. Tuntuu, että hän ei toisi mitään uutta tähän peliin. Risikolla tehtävässä ei ole kuin hävittävää, velkainen kaupunki ja nolla kokemus kuntapuolelta. Leinonen on kysymysmerkki, hieman tuntuu että Kauhajoki on Hautalan Lassen siipien suojassa suurinta mitä Lindalle on tarjolla. Ruotsala on kysymysmerkki. Hyvä esiintyjä, kokemusta kunta-alalta on mutta ei piikkipaikalta vaan kakkosmiehen roolista ja pienistä kunnista. Yrityselämään tuntemus olisi plussaa ja koulutusta on enemmän kuin laki edellyttää. Mutta riittääkö sittenkään kannukset vielä tänne asti? Eikä ole kyllä osoittanut kiinnostustaan tehtävään.. Nähtäväksi jää. Selkeä musta hevonen. Lumio on riski mutta bonuksena on pitkä kokemus Vaasasta. Sulkko ei taida Etelä-Suomesta enää Seinäjoelle tulla. Jään odottamaan maakunnan ulkopuolisia ehdokkaita..
Ei kukaan edellämainituista!
Kuka mielessä?
Janis Petke
Tämä haku on menetetty jo sillä, että lähdettiin spekuloimaan uuden johtajan hakua maakunnan ulkopuolelta, ilkka spekuloi myös omiaan. Tämä tarkoittaa, että todelliset kyvyt jättää hakematta, koska on annettu ymmärtää, että valitsijoiden kiikarissa on jo joku. Amatöörimäistä! Tämän, meidän huonon taloustilanteen ja määräaikaisuuden johdosta maksimissaan 15 hakijaa. Näistä voi karsia saman tien 2/3 osaa pois laskuista ja loppu 1/3 osa on sarjaa ei käsien taputusta. Todennäköisesti joudumme jatkamaan hakuaikaa, jolloin ehkä saamme kyvykkäitäkin hakijoita? Seinäjoki ei tulevaisuuden tilastojen valossa ole mikään vetovoimainen magneetti!
Hyvää pohdintaa!
Haastetta tulee siinä kuka edellä mainituista läpäisisi soveltuvuusarvioinnit, mitkä kuuluvat olennaisesti tämän tason virkavalintoihin. Monella hakijalla saattaisi olla vaikeuksia selvitä niistä, mukaan lukien Risikko. Etelä-Pohjanmaalta soveltuvuusarvioinneissa pärjäisivät oletettavasti Luukko, Lumio, ehkä Leinonen, ehkä Ruotsala. Mutta Seinäjoellahan tähänkin mahdollisuuteen varauduttu, kun viranhakuilmoituksen mukaan tuo soveltuvuusarviointiosio jätetty harkinnan varaan. Näinhän se ei lain mukaan voi mennä, kun on kyseessä tämän tason virka.
Seinäjoella muistetaan kaupunginjohtajaksi valittu Kokoomuksen valtuutettu M.Pukkinen. Hän hoiti tehtävän omalla tavallaan ja sai kehujakin ja varsinkin silloin kun hänet valittiin Turkuun. Siellä hän joutui oitis törmäyskurssille ja kaverit pelastivat hänet EK:hon, josta potkut tulivat alta aikayksikön. Ei ole pienen kaupungin kuntapoliitikosta isoihin ympyröihin, eikä (puolue)politiikka jalosta hyväksi johtajaksi. Tämä on hyvä muistaa kun ollaan punnaamassa lähtökohdiltaan poliitikkoa kaupungin ykköspaikalle. Eivät ne Risikon näytöt kovin hääppöisiä ole.
Hyvä kirjoitus!
Pukkinen tunaroi EK ssa neuvottelut täysin ja teki vuosikausiksi hallaa yrityselämälle sopimalla omin päin asioita joista ei ymmärtänyt h-psettä. Tuli saatanan kalliksi yrityksille ja Suomelle. Ei jatkoon.
Poliittinen valinta,,, joku kepulaane.
risikko pelastais kaupungin budjetin ja laittais koko kylän takaisin kristinuskoon..ei turhia hömpöpötyksiä...aamen
Kokoomus yrittää saada kokoomuslaisen paikalle ja siksi Risikko ei vielä voi kertoa, ettei vähempää kiinnosta. Hakijoita tätä menoa alle 10.
Tässä kyllä on nyt ryssitty kunnolla! Risikon voi nimittää kaikkiin kolmeen tehtävään. Onko paras? Poliitikko ja kokoomus
Kokoomuksen härskiä politiikkaa. Miksi Keskusta on hiljaa?
Keskusta seuraa tätä näytelmää apukuskin paikalta.
Keskustalle on kerrottu, että Risikko on messias. Nyt kumarretaan yhdessä kokoomukselle.
Katsooko sossut ja keskusta hiljaa sivussa?
Jeremy
Työhaistattelussa kysytään "ONko teillä kokemusta perunakuokan käytöstä"
Kaikilla täytyy olla, jos ei ole, on täysi nolla.
Niin varmaan joo....että ihan "messias" olin aikoinaan tän rusakon vetämällä kurssilla työttömille (2000) ja en ollut ennenmin enkä nyt myöskään jälkeenpäin tavannut yhtä vittumaista ihmistä kun tuo on, ja kuinka hän on olevinaan tavanihmistä "parempi"
Samanlainen homma jatkui kun oli kanisterina...testaamatonta rokotetta suomen kansalle, eikä varmasti itse kavereineen sitä antanut piikittää itseensä vaan oli taatusti ihan omat testatut rokotteet.
Ilkka ja Pohjalaisessa valehti kirkkain silmin olleensa "aina" paikalla seinäjoen kaupunginvaltuuston kokouksissa vaikka oli/on eniten poissaoloja...kokouspalkkiot kyllä muistaa kuitata taskuunsa.
Seuraava kysymys onkin kriittinen knoppi : "Onko teillä nyt tai onko ollut viiden tuuman nauloja taskuissa?"
keskustapuolue on kuollu puolue, pitää olla Heinonen tai sen apupoika johtaja seuraavaksi, Luukko ei sen kaveri ole kuin kaljapöydässä
Tämä esiintulo on karkottanut kaikki hakijat.
Siis mitä ihmettä? Ihan tosissanneko ehdotatte jotain Luukkoa Seinäjoen kaupunginjohtajaksi, kun ei kelvannut edes Kurikan kaupunginjohtajaksi?
Miehen piti rakentaa kauppakeskusalue Magneetti Kurikkaan. Rahaa poltettiin hurjat määrät. Tehtiin vaikka mitä asioiden eteen. Montako kauppaa alueella nyt on? Piti tulla 200 000 neliön jättialue.. Tuli täysi fiasko ja tyhjää täynnä koko alue!
Näillä näytöilläkö Seinäjoen johtoon pääsee? Nyt tarvitaan ihan eri tason henkilö ruoriin. Valtakunnan tason kaveri jolla on näyttöjä, tietotaitoa ja kontakteja. Piirisarjan puuhastelijaa ei tarvita!
https://kurkkaa.fi/kurikanmagneetti/
Keskustelussa on näkynyt kaksi edes jollain tavalla potentiaalista nimeä. Risikko ja Lumio. Tosin missä on Risikon näytöt talouspuolelta? Kontakteja kyllä riittää ja osaamistakin, mutta ei sinällään juuri kaupunginjohtajan alueelta. Ja aika moni varmaan muistaa miksi Lumio sai lähtöpassit Vaasasta. Jos ei muistu mieleen, niin Googlella löytyy lisätietoja Lumio Vaasa ja ero...
Lähes jokainen kuntapolitikointia seuraava tietää Kurikan kaupunginjohtajan valinnan kiemurat. Valintatulos oli hyvin erikoinen ottaen huomioon, miten valintaprosessi eteni ja ketkä niissä pärjäs parhaiten.
Tämä haku on tyritty julkisuuteen annetuilla lausunnoilla valtakunnantason hakijoista. Olemme erittäin velkainen kaupunki, joka tulee kokemaan ennennäkemättömän väestötappion, vanhusbuumin seuraavien vuosien aikana. Tänne ei tule kuin muutama kaupunginjohtajan kokemusta omaava hakija. Onko sellaista, jolla näyttöä tiukasta talous ja henkilöjohtamisesta jää nähtäväksi. Mitään sirkuspelleä tai seurustelu-upseeria tänne ei kaivata van johtajaa!
Onko Pusan vika sekin, että Luukko on saanut fiaskon aikaiseksi siinä pääprojektissaan? Vai kenen syyksi yritetään saada Magneettifiasko?
Ei jatkoon. Luukko on näytöt antanut ja Seinäjoen johtotehtäviin ei mitään asiaa.
Eikös Lukko selviytynyt kärkeen soveltuvuusarvioinneissa, mutta Kurikan valtuustossa kepulaiset papparaiset päätti repiä soveltuvuusarviointipaperit ja valita perän pitäjän. Tällaista puhutaan Kurikan suunnasta..
Luukolla ei ole tämän Magneettifiaskon kanssa mitään tekemistä.
Koko järjetön projekti on kanta Kurikkalaisten päättäjien iki oma idea.
Täysin oikea tieto
Lisäksi Jalasjärveläisten valtuutettujen äänestys ko. vaaleissa estettiin.
Mites muurarit, hoitavatko oman ehdokkaansa ruoriin..
Ilmajoelta kuuluu jo, että Keskustan oma poika Seppo Pirttikoski olisi aloittamassa Seinäjoen johdossa lokakuun alussa.
Nummi on vapaana Eskoosta.
Alavudelta Ala-Mäenpää.
alajärveltä sari palmu
Baci Kiwizaari olis hyvä.
Alajärvelätä Mauri Penninkangas
JUSTIINA. 🤡
Aliisa
Juha Mäenpää ,olis kerranki kansakoulupohjalta johtaja joka haukkuus alaastensa tekemiset vaikkei itse osaa mitää
Alajärven kaupunginjohtaja on aikaansaava mies.
Kaupunginjohtajan pitää hoitaa kaupunkilaisten asioita parhain päin, kestävän kehityksen mukaan, eikä vaan omia etujaan ja puolueensa.
Kestävän kehityksen, japaskat
Kaupunginjohtajan tulee olla päihteetön ja väkivallaton, seinäjokisten, Seinäjoen, etelä- pohjalaisten sekä suomalaisten, Suomen puolesta puhuva ja toimiva. Voisi järjestää huumetestit kouluihin oppilaillé ja opettajille sekä samoin hoitajille ja lääkäreille. Huumekaupan ja -käytön kitkentä. Jotain tuoreutta, realismia, kokemusta, ymmärystä taloudesta, yrittäjyydestä, kunnan toimista, sotesta, ennaltaehkäisevää työtä, kristilliset arvot, kotien, perheiden asialla, yhteistyö-, kuulemis- ja johtamistaitoja, viisas, fiksu, luova, kultturelli, liikunnallinen, luontoihminen, kansainvälisiä hyödylllisiä kontakteja, kielitaitoa....
Tuohon pystyy vain joku persu. Omasta mielestänsä. Olisko Kauhavan Tuija tai Ilmajoen Hannu edustava ? Ei ny kuitenkaan sopiva.
Koivunen olisi tiukka johtaja, joka on laittanut Alajärven uuteen ilmeeseen!
Tänään nähdään tuleeko niitä hakemuksia 10 vai 100
joku persu olis hyvä kaikki on apukoululaisia...ihan sama kai se on kun antaa vaan tyhmiä lausuntoja ja ostaa kaikki mitä näkee
Eipä nyt tullut valtakunnan tason hakijoita, vaikka niin kovasti hehkutettiin. Eikä ketään muutakaan, joka olisi erityisen tunnettu jossain tai jostakin. Ei taida olla täällä sitä vetovoimaa kuin meidän omissa puheissa?
Hyviä hakijoita. Useampi kaupunginjohtaja. Tulee tiukka kisa.
Ei kovia nimiä!
Kuka vakavasti otettava poliitikko haluaisi sekaantua typerään avaruuskaupunkipelleilyyn tai tulla yhdistetyksi ärsyttäviin duudsoneihin sun muihin? Se mikä on seinäjokisten mielestä hauskaa, hurttia ja luovaa hulluutta on muiden mielestä lapsellista typeryyttä.
Jussi Niinistö!
Valtakunnatason kovia nimiä ei ollut kuin yksi: JUSSI NIINISTÖ!
Vaan taitaa totta olla että rapparit on asian jo päättäneet munientervausillassaan.
Rintamakarkuri, ei käy pohojolaaseen arvomaailmaan.
Jussi Niinistö (sin) tai Pirkko Mattila (sin) en ole kuitenkaan varma hakeeko Pirkko tätä paikkaa.
Olkaa kilttejä ja ottakaa Kalajoen kaupungin nykyinen johtaja.Tuo tuulimyllyt tullessaan.
Sori, mutta:
Paikallinen viherkokoomus loossi on jo päättänyt että valitaan Vaasan ex-kaupunginjohtaja, Vaasassa asusteleva Lumio
On saanut Vaasan ja Kauhavan kuntataloudet niin hyvään kuntoon että loosin omistamalla perintätoimistolla riittää varmasti töitä pitkäksi aikaa. Myös mam(m)utus koetaan koetaan positiivisena tulonsiirtona köyhiltä rikkaille maanomistajille ja suuryrityksille, se kun näkyy heti katteessa, veljet kiittävät. Kunnan asukkaat ovat myös helposti vaihdettavissa jos asettuvat poikkiteloin. Suomalainen (veronmaksaja) häviää aina.
Lumio,,, ei mene ainakaa omat ja toisten rahat sekaisin... Eiku...mites se meni Vaasas.
Paljon hyviä miehiä hakijoina. Kyllä tuosta porukasta hyvä johtaja löytyy.
Mitä veikkaatte, kuka on se mies, joka valitaan
Olli poika Parviaisen vois pudottaa pois akkojen sarjaan, kun on viherpiiperö.
Ei äärilaidalta, vaan viisas, fiksu, realistinen, vuorovaikutus-, johtamistaitoinen, osaamista, työtä, sivistystä, tuova, kunta- asioita tunteva, seinäjokisia, yrittäjyyttä, päihteettömyyttä, väkivallattomuutta, rehtiyttä, kaikenikäisiä, etelä- pohjalaista kulttuuria ja liikuntaa, terveyttä, luontoa, suomalaisia, Suomea arvostava ja hyviin töihin ja toimiin voimaannuttava, kannustava henkilö. Tarkan talouden osaaja, ei rosvoa kaupunkilaisia. Tuottoa muutoin vastuullisesti. Ei peluri. Sote- ja turvallisuus-, väkivallattomuus-, päihteettömyysasiat kuntoon. Rahaa tuovia rehtejä matkailijoita, ei tuulimyllyjä, rikollisuus kuriin.
Ja EI keskustalainen!!
Kristilliset elämänarvot omaava, on karismaa , vaikutusvaltaa , osaamista, viisautta, realismia.
Ehdottomasti keskustalainen. Se takaa, että pystyy järkevään ajatteluin.