Polvijärven vahvuudet ??

Hei kaikille !!
Olen pian eläköitymässä muuttamassa etelä suomesta synnyin maakuntaan ja olisin tiedustellut millaista meno Polvijärvellä ?
Mitkä kunnan vahvuudet ??
Millaisia heikkouksia löytyy ??
Löytyykö myytäviä ok. taloja ?? Jokakoti ym. sivustot olen selannut joten tiedän niiden sivustojen tarjonnan.
Onko hiljaisessa myynnissä / tulossa myyntiin noin 100-150 neliöistä ok. taloa käteiskaupalla.
Polvijärven palvelut ??
-- Ruokakaupat ?
-- Rauta, ym erikoismyymälät ??
-- Muut palvelualan yritykset ??
-- Ravintolat / ruokailupaikat ??
357509
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Täällä ei ole mitään palveluita muuta kun ruoka kaupat ja apteekki sisäänpäin lämmennyt kunta..

Äänestä

Onhan täällä hyvä tekninen virasto, kuntapäättäjät ja Kallioniementiellä asuva huumehörhö.

Äänestä
  • Hah..hah..eikun rakennetaan lisää ja veroprosentin nosto vuoden vaihteessa...kunostetaan liikuntapaikkoja kun eihän täällä ole kun eläkelläisiä..kunhan saahaan vaa rahaa palamaan..uudella kunjohtajalla hän on liian nuori hoitamaan ja kaiken lisäksi hän itse asuu muualla kun polvijärvellä..

    Äänestä

Tyhjenevä kylä on. 20 vuotta sitten oli vielä elämää

Äänestä
  • Ilmapiiri Polvijärvellä on kuitenkin hyvä verrattuna naapurikuntaan. Outokumpuun ei kannata muuttaa siellä ei hyvä olla, palvelut löytyvät meillä samantasoiset kuin okussa ja Joensuusta lisää..

    Tervetuloa lupsakoiden ihmisten pariin, viihdyt varmasti !!

    Äänestä

Ja täältä löytyy salaliittoteorioihin uskova kuntapäättäjä.!

Äänestä
  • Katkeria,+mollaavia+ihmisiä+kuten+sinä..+Kuntapäättäjät+ovat+99+%+fiksuja+ja+harkitsevia..

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Katkeria,+mollaavia+ihmisiä+kuten+sinä..+Kuntapäättäjät+ovat+99+%+fiksuja+ja+harkitsevia..

    No yksi mätä omena pilaa helposti koko sadon

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No yksi mätä omena pilaa helposti koko sadon

    Toisaalta kertoo myös kuntalaisien taipumuksesta taikauskoisuuteen kun moisen valinneet päättäjäksi.

    Äänestä

Tervetuloa Liperin kunnan alueelle, muttei ns. kirkonkylälle. Asuinpaikkana Ylämylly ja Honkalampi ovat miellyttäviä asuinympäristöjä ja kaiken lisäksi arjen palvelut erittäin hyvin käytettävissä - kauppoja, hyvinvointipalveluja ja kahviloita/lounaspaikkoja, apteekki jne. Itse asun kesät Liperissä ja talvet Joensuussa, mutta jos joutuisin luopumaan toisesta, niin se olisi Joensuu. Joensuuhun on hyvät yhteydet maitse - niin ja lentokentällekin on lyhyt matka, jos haluaa etäämmälle. Toki liperiläiset päättäjät eivät aina tee asukkaille mieluisia päätöksiä, mutta tekeeköhän missään. Ovat kuitenkin asioista syvemmin perillä. Ai niin unohtui mainita, että Ylämyllyllähän on kirpputorikin uutena palveluna. Olen tehnyt sieltä jo muutaman onnistuneen löydön.
Tuosta Polvijärvestä - kun kesäsin tulee muutamat kerrat sinnekin ajettua, niin jotenkin apatia leimaa mielen katukuvaa arvioitaessa. Jokunen hyvä kesätapahtuma siellä sentään on. Joo ja kuvaavaahan on sekin, että Polvijärven kunnanjohtaja ei ole muuttanut hallitsemalleen alueelle - viestii mistä?

Äänestä
  • Kiitos asiallisesta vastauksestasi.

    Tosiaan kotimaakuntaan mieleni tekee eläkepäiviä viettämään jotka alkavat vuodenvaihteen tienoilla.
    Liperi on ollut vahvoilla kunnaksi jonne muutamme, kyselyjä tein moniin muihinkin suuntiin mutta vastaukset ovat olleet mitä sattuu.
    Liperissä olen parkaissut ensimmäiset ääneni kauan sitten, käynyt siellä pari kymmentä vuotta sitten ohimennen ja kirkonkylällä ei suuria muutoksia ole huomattavissa.

    Ylämylly vaikutti jo silloin vireälle ja uuden oloiselle maisemalle, kuinka lienee vapaita asuntoja markkinoilla pitänee selvittää pikkuhiljaa.

    Polvijärvellä liikuin paljon, onhan rakas vaimoni sieltä kotoisin, kesällä pitää käydä lomalla Polvijärvellä ja Liperissä, miksei muuallakin Pohjois-Karjalan alueella. Leirintäalueita löytynee joka kunnasta jonne pääsee matkailuautolla yöpymään.

    Kiitos siis kutsusta, ehkä tapaamme sitten kesällä..

    Äänestä

Kylän hiljaisuus on vahvuus nyky Polvijärvellä

Äänestä
  • Aina elo -syyskuun tienoilta kesäkuun alkuun asti kun lomalaiset ovat poissa. Kesäisinhän täällä sentään näyttää vilkkaammalta

    Äänestä

  • Niin miksi pitää aina olla "tapahtumia"? Aina kiire. Aina iso liuta ihmisiä joka paikassa.
    Siksikö nykyajan ihmiset ovat hermostuneita?
    Eikö jo vihdoin ymmärrettäisi,että rauha ja hiljaisuus, luonnon seuraaminen,olla vain. Siitä saa sisäisen rauhan. Ei tarvita kirkonmeininkejä vaan yksin oloa ja rauhaa.

    Äänestä

TUO ON SE TYYPPI JOKA LATELEE VASTAAVAN TYYPPISIÄ UTELUITA YMPÄRI SUOMEN PAIKKAKUNTIA. NYT NÄKYY OLEVAN JO MAAKUNTATASOLLA.
MUTTA VASTATKAA TOKI.

Äänestä

Tänne ei kannata tulla, täällä on sairaita yksilöitä jotka käyvät kurkkimassa toisten ikkunoista sisään, uteliaita, joiden kannattaisi miettiä, että onko oma elämä todella niin ankeaa että pitää jännitystä hakea kurkkimalla ikkunoista...

Äänestä
  • Onko jossain päin kylää niin uteliaita eläkeläismummoja vai jotain huumehörhöjä?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onko jossain päin kylää niin uteliaita eläkeläismummoja vai jotain huumehörhöjä?

    Usko tai älä, mutta se oli eläkeläisUKKO, akkansa kanssa. En tiedä kumman idea se oli, mutta tämä kertoo sen että ukot on vähintään yhtä pahoja kuin akat, elleivät jopa pahempia...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Usko tai älä, mutta se oli eläkeläisUKKO, akkansa kanssa. En tiedä kumman idea se oli, mutta tämä kertoo sen että ukot on vähintään yhtä pahoja kuin akat, elleivät jopa pahempia...

    Kyllä oikeessa olet tässä naspuri kyttää joksisen liikkeen ketä käy kylässä ja mitä ite puuhaan ja jumalattoman utelias

    Äänestä

  • Muutin jokin aika sitten Polvijärvelle ja sain heti kokemuksen näistä sairaista ikkunoista kurkkijoista... Onko tälläinen käytös todellakin ihan yleinen tapa täällä...?

    Joka tapauksessa kehottaisin näitä kurkkijoita hakemaan apua, jotain pitää olla omassa elämässä pielessä, että pitää kurkkia toisten ikkunoista...

    Äänestä

Eläkeläisille oikein hyvä paikka nykyisin kun niin hiljaista

Äänestä
  • Alkaa tosiaan eläkeläisiä olla suurin osa

    Äänestä

Molemmissa on tullut asuttua, polvijärvellä ja ylämyllyllä. Kumpainenkin paikka on ahdistava ja mitään ei ole missään. Kadut huokuu tyhjyyttä . Vain juorut kulkee. Ylämylly on varmasti maailman tylsin paikka.

Äänestä
  • Polvijärvi on rauhaa rakastavan unelmapaikkakunta. Eläkepäiviä olen pari viettänyt muutettuani tänne ja tykkään tosi paljon. Kalavedet on lähellä, ruokakauppoja sekä harrastusmahdollisuuksia jos kuka tykkää sellaisesta.

    Itse kalastan ja käyn metsällä, marjastan sekä liikun luonnossa muuten vaan. En kaipaa hälinää ja huisketta, rakastan vaimoani ja elämäämme Polvijärvellä..

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Polvijärvi on rauhaa rakastavan unelmapaikkakunta. Eläkepäiviä olen pari viettänyt muutettuani tänne ja tykkään tosi paljon. Kalavedet on lähellä, ruokakauppoja sekä harrastusmahdollisuuksia jos kuka tykkää sellaisesta.

    Itse kalastan ja käyn metsällä, marjastan sekä liikun luonnossa muuten vaan. En kaipaa hälinää ja huisketta, rakastan vaimoani ja elämäämme Polvijärvellä..

    Ja on riittävän syrjässä. Ei kuulemma ole koronakaan osannut sinne. Hienoa!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja on riittävän syrjässä. Ei kuulemma ole koronakaan osannut sinne. Hienoa!

    Kuulopuheisiin ei kannata luottaa, niin kuin esim. ketä isäksesi on väitetty

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja on riittävän syrjässä. Ei kuulemma ole koronakaan osannut sinne. Hienoa!

    Juuri näin, koronakaan ei viihdy Polvijärvellä.

    Äänestä

Ainakin aikaisempaan huomasin, että Polvijärven kaupoissa on henkilökunta ystävällistä. Aikaisemmin oli hyvin tympeä vanhempi myyjä S-marketissa. Ei sanonut mitään. Oliko vielä viime vuonna, mutta tänä vuonna sekä Nuotassa että marketissa oli ystävälliset myyjät. Jäi hyvä mieli kauppareissusta.
Nuoret myyjät olivat varmaankin kesäsijaisia, mutta osaavat mm jutustelun eli sanoivat jotain ystävällistä jos asiakas jotain sanoi. Ja toivottivat hyvää päivänjatkoa. Se kuuluu asiaan.
Eli se hiljaisuus on kaikkein epäystävällisintä mitä olen omassa lähiössäni kokenut. Että jos kysyn jotain tai muuta höpisen niin asiakaspalvelija ei pukahda mitään. Tulee hävettävä olo. Niin ns mielenpahoitus. En tiedä onko se puhumattomuus tarkoituksellista. Jos ei sano mitään ei voi mistään syyttää. Jos sattuu asiakas loukkaantumaan.
Mutta Polvijärvellä oli palvelu hyvää!

Äänestä

Vastataan nyt itsekkin tähän 2,5 vuoden takaiseen kysymykseen. Eläkeläisille ihan ok paikka rauhallisuuden takia, mutta terveydenhuollon palveluista ei ole tietoa toimiiko ne enää edes kohtuullisesti.

Äänestä

Hei. Polvijärvi on oikeasti aivan mahtava kylä. Kaikki paheet toki löytyy,niinkuin kaikista muistakin kyläpahasista. Täällä on ihmiset avoimia, puheliaita, mukavia. Suomi24 höpisköjä löytyy myös, he ovat syrjäytyneet oikeasta elämästä, ja puhuvat anonyymisti tämän kanavan kautta, mutta rehdisti ihmisiä kun kohtaat,niin ovat ihania. Tervetuloa vaan paikkakunnalle, täällä on hyvä olla. Ja kannattaa tämä kanava unohtaa jatkossa. Vaan kokea ihan oikea elämä.

Äänestä

Tykkään asua Polvijärvellä vaikka olen okusta kotoisin löysin mieheni Polvijärvellä poun lavalta hän on täältä kotoisin mukavat eläkepäivät on vietetty täällä noin sanoen korvessa mutta autolla pääsee kaikkialle että tervetuloa vaan tänne nim hyvin viihtynyt

Äänestä
  • Outokumpuun verrattuna Polvijärvi on paratiisi jossa viihtyy hyvin.

    Minäkin muutin parikymmentä vuotta sitten Polvijärvelle Outokummusta. Outokummun yleinen ilmapiiri on ahdistava ja luotaantyöntävä, ei sopinut minulle alkuunkaan..

    Äänestä

ripuli

Äänestä

Älä muuta polvijärvelle. Entisetkin muuttaa pois. Ei ole mitään inhimillisiä palveluja. Kuollut paikka, kannattaa asua kaupungissa.

Äänestä
  • Kaupungiksi kannattaa valita Joensuu tai Kuopio, molemmat sopivan suuria ja yleinen ilmapiiri raikas ja ihmiset lupsakoita.
    Voit elää omassa kuplassasi tai sitten mennä ja osallistua, mikä sopii sulle..

    Outokumpuun ei kannata sekaantua, siellä on sakea ja ummehtunut ilmapiiri, pröystäilyllä ja kyttäyksellä ei rajaa. Omissa oloissa et saa elää uteliaat hengittää niskaan..

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hei kaikille !!
Olen pian eläköitymässä muuttamassa etelä suomesta synnyin maakuntaan ja olisin tiedustellut millaista meno Polvijärvellä ?
Mitkä kunnan vahvuudet ??
Millaisia heikkouksia löytyy ??
Löytyykö myytäviä ok. taloja ?? Jokakoti ym. sivustot olen selannut joten tiedän niiden sivustojen tarjonnan.
Onko hiljaisessa myynnissä / tulossa myyntiin noin 100-150 neliöistä ok. taloa käteiskaupalla.
Polvijärven palvelut ??
-- Ruokakaupat ?
-- Rauta, ym erikoismyymälät ??
-- Muut palvelualan yritykset ??
-- Ravintolat / ruokailupaikat ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu