Karjalan palautus

Mikä on Vasemmistoliiton kanta Karjalan palautukseen?
131371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Me vasemmistossa pidämme kysymystä turhana. Karjala on jo palautettu. Odotamme vain, että muu Suomikin palautetaan.

Äänestä
  • Jopa meni kauan yhtä viestiä naputellessa...

    Äänestä

  • A.S.Reinikainen kirjoitti:

    Jopa meni kauan yhtä viestiä naputellessa...

    Kirjotuksiin vastataan nopeasti yleensä siksi, että kirjotuksen otsikko ilmestyy hetkeksi myös keskustelu sivujen etusivulle kohtaan uudet viestit. Sieltä sen bongaa useampi henkilö.

    Äänestä

jotain siihen tapaan, että "Vieläkö tästä joku jaksaa jauhaa...?"

Äänestä
  • "En ota asiaan kantaa tällä hetkellä"

    Äänestä

  • t.i.ruskeepaa kirjoitti:

    "En ota asiaan kantaa tällä hetkellä"

    Eduskuntavaalien 1999 lähestyessä Helsingin Sanomat (27.02.1999) kysyi puoluejohtajilta: "Tulisiko uuden hallituksen ehdottaa Venäjän hallitukselle neuvotteluja Karjalan palauttamisesta?".

    Suvi-Anne Siimes: "Ei. Ihmettelen ketkä tätä asiaa vielä viitsii pitää yllä."

    Äänestä

  • Siimeksen suusta kirjoitti:

    Eduskuntavaalien 1999 lähestyessä Helsingin Sanomat (27.02.1999) kysyi puoluejohtajilta: "Tulisiko uuden hallituksen ehdottaa Venäjän hallitukselle neuvotteluja Karjalan palauttamisesta?".

    Suvi-Anne Siimes: "Ei. Ihmettelen ketkä tätä asiaa vielä viitsii pitää yllä."

    Mutta sitten hän sanoi myöhemmin jotenkin siihen suuntaan, että hän on toistaiseksi tyytyväinen nykytilanteeseen.

    Äänestä

  • t.i.ruskeepaa kirjoitti:

    Mutta sitten hän sanoi myöhemmin jotenkin siihen suuntaan, että hän on toistaiseksi tyytyväinen nykytilanteeseen.

    Vasemmistoaatteessakin on jotakin järkeviä piirteitä. Sääli että ne ollaa Suomessa onnistuttu järjestelmällisen näsäviisaassti pastardoimaan. Samalla kun rividemari laukoo suustaansa kaikkea hillosipulin ja palsternakan väliltä tulee pikkusysteri vasemmistoliitto kiltisti sekaan jakautumalla "änkyräsiipeen" sekä demari-oikeistolaisenn pääsiipeen. Kummallista kyllä näen näistä vaitoehdoista sympaattisempana sen "änkyräsiiven" joka haikailee CCCP:n perään..

    Äänestä

Nuorimmat ihmiset ovat yli kuusikymppisiä, jotka ovat joutuneet lähtemään Karjalasta. Heidänkin muistikuvat ovat jo varsin hämärtyneet, että todellista "kotiseutukaipuuta" tuskin enää on.
Naapurinani asuu menetetyltä alueelta muuttanut lähes 80 vuotias pappa. Hänen kantansa on, että menetetty, mikä menetetty. Karjalan palautuksesta voi puhua kuka haluaa, mutta sen toteuttaminen ei ole realismia.

Äänestä

ei tosta nyt saanu oikeen selkoa. Kysyin asiaa ihan vaan sillä, että jos vasemmistoliitto vastustaa palautusta, niin en enää koskaan äänestä kyseistä puoluetta.

Äänestä
  • takaisin jos vain se annetaan meille. Rakennetaan se uuteen loistoonsa, jolloin ry..siis naapuri herää ja ottaa sen taas pois. Hyvähän siinä sitten taas on kellitellä muutama vuosikymmen valmiissa paikassa.
    Eli antaa paskan olla kääntämäti kun ei enää tuon pahemmin haise ja otetaan se karjala ohraliemenä...

    Äänestä

jatkuvasti jauhetaan. Se mikä on hävitty on hävitty. Suomi ei tarvi maakuntaa, johon menis viimeisetkin siemenperunat. Ja vartijoitava rajakin pitenis varmaan useita satoja kilometrejä.
Suomella ei ole varmaa palkata rajavatijoita. Pitäis rakenta Wärtsilän paperitehtaat sekä Kolikkoinmäelle Pelastusarmeijan osasto jakeleen avustuksia puolelle miljoonalle venäläiselle.

Järkikäteen. Rauhotutaan ja rakennetaan kesähuviloita siimesläisille ja kekkoslaisille sekä vielä vanhaslaisille ja kypärä-kataislaisille. Laatokan rannat ovat varmaan vielä kaavottamatta sekä jokin kuivunut ojanuoma Terijoen mutkassa.

Äänestä

Puolueen (oli kyseessä sitten mikä tahansa) virallisen kannan muodostaa puolueohjelma tai muu vastaava dokumentti.

Mikäli ulkoa muistan, niin Vasemmistoliiton missään virallisessa asiakirjassa ei mainita Karjalan palauttamista - millään lailla.

Tämä tarkoittaisi, että vasemmistoliitto ei puolueena ota asiaan kantaa, eikä siten myöskään pyri sitomaan jäseniään ajamaan jotain tiettyä näkökantaa. Tunnen itse vasemmistoliittolaisia poliitikkoja jotka ovat palauttamisen puolesta, ja niitä jotka ovat palauttamista vastaan. Virallisen kannan poissaollessa sana on vapaa.

Käsittääkseni ProKarelia -liike on säännöllisesti pyrkinyt keräämään tietoa mahdollisista yhteiskunnallisista toimijoista (lue: vaaliehdokkaista), joten heiltä voisi ehkä saada selville, kuka poliitikko suhtautuu miten kysymykseen Karjalan palauttamisesta.

PB

Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Toveri kirjoitti:

Mikä on Vasemmistoliiton kanta Karjalan palautukseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu