Sähköbusseja tulossa ajoon kaupungille, mutta onhan Kuopion ilmanlaatu parantunut jo nykyiselläkin kalustolla niistä 90 luvun saastuttavista kaksitahti detroit moottoreilla varustetuista busseista, jotka peittivät takanatulevat savupilveen.
Vastaukset 8
- Anonyymi
Yksityisautoilu pitäisi kieltää Kuopiossa:
Huonoin ilmanlaatu Kuopiossa on alueella, joka ulottuu Haapaniemeltä Tasavallankadulta Savilahteen ja edelleen Kelloniemen liittymään pohjoisessa. Korkeimpia typpidioksidin ja hengitettävien hiukkasten pitoisuuksia esiintyy myös Kuopion keskustassa, etenkin sen pohjoisosissa ja keskustan sisääntuloväylien varsilla. - Anonyymi
Finnpulp saatiin torpattua. Vielä kun Savon Sellu suljetaan.
Eniten vaikutusta mittauksissa oli Mondi Powerflute OY:n Sorsasalon aallotuskartonkitehtaalla Sorsasaloon ja Ranta-Toivalaan. - Anonyymi
Eikös Finnpulpin pitänyt puhdistaa ympäristön vedet ja ilmankin !
- Anonyymi
Sähköbussit kun syttyvät palamaan ylikuumenemisen takia niin niitä ei helpolla saa sammutettua, voivat palaa jopa pari päivää. Ainoa kunnollinen akkujen sammutuskeino on veteen upottaminen joka tietysti Kuopiossa onnistuisi hinaamalla palava bussi satama-altaaseen.
Kuopion mäkinen maasto aiheuttaa akkujen ylikuumenemista niin paljon että tulipaloilta tuskin vältytään joten dieselkäyttöiset bussit lienevät turvallisempia kaupunkilaisille kuin myrkkykaasuja akuista pari päivää tupruttavat sähköbussit joiden sisään jääneet kyytiläiset palavat poroiksi.
Jos oikeasti haluttaisiin Kuopion ilmanlaatua parantaa niin täällä olisi maakaasun tankkauspiste, sähköautot ovat haihattelua ympäristön kustannuksella ja tulevat kohtuuttoman kalliiksi. - Anonyymi
Sammutus onnistuu, kun Kallansiltojen kaiteeseen tehdään saranoilla oleva aukko, niin sitämukaa kun näitä sähköllä kulkevia erikokoisia ajopelejä syttyy palamaan, niin pukataan aukosta järveen. Palavat muuten jopa kaksi vuorokautta, eikä tavallinen sammuttaminen onnistu, joten auto pitää hukuttaa, että akut saataisiin sammumaan.
- Anonyymi
Kallansilloilla onkin tosikova virtaus 161 kuutiota sekunnissa joka tuli torpatun Finnpulp tehdashankkeen yhteydessä moneen kertaan todettua että sähköbussien mahdolliset upotukset eivät heikennä Kelloselän tilaa ollenkaan.
Päinvastoin sähköbussit Kallaveden pohjassa tarjoavat hyviä kutupaikkoja muikuille ja matikoille.
- Anonyymi
on taas niin tietämätöntä porukkaa. sähköautot palaa älyttömän harvoin. vasta oli tm:ssä siitä juttua. erittäin harvinaista
- Anonyymi
Sähköbussit ovat ajossa ja teholatauksessa jopa 24H vuorokaudessa ja juuri Kuopion mäkiset maastot aiheuttavat akkujen ylikuumenemisen ja tulipalon vaaran.
Itse en lähtisi sähköbussin kyytiin joutuen ilmastovouhotuksen uhriksi kun pelkona on vielä päätyä kalanruuaksi kun kuski ohjaa palavan bussin suoraan Kallaveteen.
Juutuupista löydät valikoiman palavia tesloja joita ei saa sammutettua.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3021239Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3091193Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50958- 88931
- 106909
- 101889
- 111742
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh14618- 64588
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh3577