Jos aikoo asentaa omakotitalon pihalle esim. ulkovalaisimia tai vesipumppuja jne.
Lisäksi kaikki omakotitalon sähköt ja lämmitykset jne. tuohon varmaan riittää ammattikoulun sähköasentajan koulutus?
Millainen ammattipätevyys tarvitaan?
6
360
Vastaukset
- Anonyymi
Pätevyyteen riittää ammattikoulu ja riittävä työkokemus. Lisäksi tietenkin suoriututtava sähköturvallisuustutkinnosta. Sitten on vielä tehtävä ilmoitus TUKESille tiöiden aloittamisesta.
- Anonyymi
Sähkösuunnitelma on tehtävä ja vastava työnjohtsja jolla vakuutukset kunn o ssa pitää olla. Muta jos työkohde lapissa tai pohjanmaalla ei väliä.
Sillä tekee asennukst aina isännät ja taolonpoijjaat itse Itselle ja lähisuvulle saat tehdä asennuksia mielin määrin ilman erityisiä lupia, kunhan on sähköasentajan paperit. En muista oliko vaatimusta työkokemuksesta. Isovanhemmat lasketaan, mutta ei esimerkiksi setiä, tätejä tai serkkkuja. Muistaakseni ilmoitus pitäisi tehdä tukesille, mutta se on muodollisuus.
Muille tarvitset sähkötöidenjohtajan (sinä itse tai joku muu), jolla on S2-pätevyys.- Anonyymi
Jos sattuu saamaan luvan TUKESilta, sitten pitää vielä teettää varmennustarkastus virallisella tarkastajalla.
Käytännössä tuo menettely on tehty niin byrokraattiseksi, että helpointa on sopia jonkun urakoitsijan kanssa ns. kevyturakka, jossa itse tekee käytännön töitä mahdollisimman paljon. Anonyymi kirjoitti:
Jos sattuu saamaan luvan TUKESilta, sitten pitää vielä teettää varmennustarkastus virallisella tarkastajalla.
Käytännössä tuo menettely on tehty niin byrokraattiseksi, että helpointa on sopia jonkun urakoitsijan kanssa ns. kevyturakka, jossa itse tekee käytännön töitä mahdollisimman paljon.Varmennustarkastus? Siis sähkömittaukset asennuksille? Mitä byrokraattista siinä on?
- Anonyymi
kivinentie kirjoitti:
Varmennustarkastus? Siis sähkömittaukset asennuksille? Mitä byrokraattista siinä on?
Siis normaali sähköurakoitsija tekee itse käyttöönottomittaukset (Käyttöönottotarkastus), kertaluvallinen joutuu käyttämään valtuutettua varmennustarkastajaa tekemään nämä tarkastukset.
https://www.seti.fi/sahkopatevyydet/kelpoisuustodistus-2
https://tukes.fi/sahko/sahkoasennusten-kayttoonottovaiheen-tarkastukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä832413Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa522293SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622055Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171831Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön881384Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.811215HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363121146Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!
Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T3581113- 781005
Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah103992