Heinäluoma puheenjohtajaksi. Se on ominaisuus joka ihmisellä, joko on, tai sitten ei, hänellä se on. Hänellä on lisäksi pitkä kokemus yhteisten asioiden hoitamisessa. Taitoa kuunnella. Maltti riittää ahtaissakin paikoissa. Kyky sanoa sanottavansa, että vähemmänkin asioita seurannut tajuaa.
Valitaan karismaattinen............
Demari.
5155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mitähän mieltä hän on työttömyydestä? Se kuluttaa puolet veroistamme tänä vuonna. Haluaako Heinäluoma poistaa työttömyyden vai haluaako hän jatkaa työttömyyden ylläpitämistä?
Tämä olisi tärkeää tietää kun valitsette puolueellenne uutta johtajaa, sillä jos Heinäluoma haluaa pitää suuren työttömyyden, niin se tarkoittaa keskimäärin 10 000 euron menetystä jokaiselle puolueen jäsenellä joka vuosi.
Samoin tämä menetys tulee muidenkin puolueiden jäsenille sekä kaikille muillekin kansalaisille. Joten kannattaa selvittää tarkasti, mihin verovaramme käytetään. Työttömyyden aiheuttamiin kustannuksiin vai ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.
Työttömyyshän voidaan poistaa hyvin helposti. Kaikki nyt olevat sosiaaliset turvat voidaan pitää ja niitä voidaan parantaa niin, että kaikilla on varmasti sosiaaliturva ja työttömyysturva. Kukaan ei tipahtaisi mihinkään loukkuun, ellei sitä itse haluaisi.
Työttömyys poistuu muutamassa vuodessa jos muutamme työttömyysturvalain niin, että jokaisella on automaattisesti soviteltu päiväraha. Tämä muutos ei lisää yhteiskunnan menoja, sillä soviteltu päivärahahan tarkoittaa sitä, että työtön voi ottaa vain osan tuesta, kun nykyisin hänen on otettava tuki aina täysimääräisenä.
Kukaan ei saisi alussa enempää kuin nykyisin saa työttömyystukea. Jatkossa, kun työttömyyden vähentyessä meillä on enemmän verorahoja käytettäväksi, voidaan sitten työttömyystukea ja muita tukia nostaa.
Mikä on siis Heinäluoman kanta asiaan? Haluaako hän ylläpitää nykyistä työttömyyttä vai ajaa työttömyysturvalain muutosta, joka poistaisi työttömyyden ilman kustannuksia?
Heinäluomalla on presidentti peli murheet mielessä. Jos Heinäluomesta tehdään ministeri, tehdään siittä työvoimaministeri.
Mutta mikähän on Heinäluoman suhtautuminen työttömyyteen? Eikö se pitäisi olla kannattajille tärkein valintakriteeri? Työministerinä voi olla kuka hyvänsä, eikö se ole jo huomattu. Tietenkin jos työministeri on joko tyhmä tai hyvä teeskentelemään, niin sitä parempi jos hallitus haluaa jatkaa työttömyyden ylläpitämistä.
Mikä se karisma on ja mihin poliitikko(kaan) sitä tarvitsee?!?! Teota ovat tärkeimpia eli se mitä saa aikaan. Pelkkä vakuuttava puhe ei enää riitä.
On se ihme , mitä näette tässä sossu-aatteessa, ja vielä murehditte tulevaa puh.johtajaa. Sossut ovat jo ajat sitten menettäneet asemansa työväenliikkeessä, on aivan sama ketä äänestää keskustaa tai porvaripuoluetta, samat aatteet heilläkin on. Joten kannattaisi vaihtaa jo ajatuksia tästä sossuiluista.