Rajuja kertomuksia poltergeist -ilmiöistä

Anonyymi

https://www.vauva.fi/keskustelu/3435035/mita-yliluonnollisia-juttuja-teille-kaynyt?page=62 Kerran olin yksin kotona kun vintillä stepattiin taas, join kahvia ja mietin että "siinäpä mesoat" kun samassa jääkaapin ovi pamahti täydellä voimalla auki ja seinään, nappasin avaimet ja juoksin ulos. Ex koki myös varmasti juttuja yksin ollessaan muttei puhunut niistä,
kai siksi ettei halunnut myöntää kodissamme tapahtuvan ilmiöitä joita ei voinut selittää että "talo vaan elää ja harakat hyppii katolla".
Kun teimme muuttoa aave viliintyi, se juoksi vintillä ja vintin portaissa joka ikinen yö, repi johdon seinästä kun imuroin ja tiputti makuuhuoneen seinällä olleet hirvensarvet melkein exän päähän. Harmittiko haamua vai juhliko se voittoa?

2

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yleensä jos polterigeisti ilmiötä tapahtuu niin joku on kuollut ko. paikkaan, eikä häntä ole asianmukaisesti haudattu. Toinen syy voi olla että paikkaan on tuotu jotain, minkä oikea paikka olisi hautausmaalla. Muitakin syitä voi ehkä olla, mutta tässä kaksi uskoakseni yleisintä syytä. Nykyään ilmiöt ovat erittäin harvinaisia, edellä mainitsemiini syihin liittyen.

    • Anonyymi

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3c08189e-2408-4058-8d61-a7a27406b798

      Tuossakin kerrotaan jostain kummallisesta poltergeist- tai kummittelutapauksesta. Tapaus on kotimaisen virkavallan vahvistama, joten ei liene uutisankka. Jutun jälkeen on lukijakommentteja, asiallisia sekä asiattomia, kuten aina.

      Maailma on ihmeellinen, etenkin henkimaailma, heh heh. Todella, ihminen tuntee koko olevaisuudesta vain tavattoman pienen osan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      202
      6943
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4602
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      35
      4075
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      70
      3199
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1945
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1676
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1660
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1563
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1429
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1217
    Aihe