Selittäkää joku rahastojen vuosituotto?

Anonyymi

Esimerkiksi OP Amerikka tai Seligson Pohjois-Amerikka, molemmissa oli omien kertomiensa mukaan viime vuonna yli 30% tuotto, tarkoittaako että jos olisin 2019 alussa pistänyt rahaa (vaikka 1,000,000e) sinne niin vuoden aikana olisi oikeasti tullut 30% tuotto ( 300,000e) - hallintokulut vai onko siinä joitain kusetusta rivien välissä?

2

103

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Noin se menee !
      ei siinä sen kummempaa.... ite laitoin 10kk sitten vastaavanlaiseen 20 000 euroa ja korkoa tuli 10kk aikana 15% ja pankki otti siitä 2% kuluja. Aika paljon pankki otti, mutta eipä tarvinnut tehdä itse mitään asian kanssa, siis annoin pankin sijoittaa ne minne haluu ja hallinnoida sijoituksia (eniten pankilla oli sijoitukset ameriikassa). Enemmän sain kuin olisin rahoja pitäny pelkästään tilillä.

    • Anonyymi

      Noista voi tienata, ja viime vuosi oli varmasti erittäin hyvä vuosi. Ne vuosituotot vaihtelee tosi paljon, että kannattaa varmaan välillä myös myydä.
      Itse tykkään sijoittaa omat rahani itsenäisesti ja seuraan markkinoita. Toiset tekee eri tavalla, kumpikaan ei varmasti ole väärin. Toi vertailuindeksi on vaan seurannut niin täysin mainittuja rahastotuottoja 10 vuotta, että suurta voittoa on aika turha tavoitella niin kuin joskus 15 vuotta sitten.
      Ilman muuta, jos rahaa on säästöön, niin noihin rahastoihin (vaikka ulkomaille) kannattaa sijoittaa. Parempihan se on yhteiskunnallekin, että ihmiset sijoittaa rahastoihin ja säästää, eikä vaan osta liian kalliita autoja ja asuntoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      324
      3377
    2. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      19
      2278
    3. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1880
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1605
    5. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      417
      1532
    6. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      36
      1404
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      245
      1334
    8. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1274
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      63
      1076
    10. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      20
      1010
    Aihe