Mikäpäs siinä on työväkeä lakotuttaa, kun oma 10 000 euron kuukausipalkka juoksee katkeamatta. Saattaa muutama tuhat köpiä olla myöhemmin ihmeissään kun lähtee paperikone alta.
Lakkokenraalien palkka juoksee
Anonyymi
60<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 60
Vanhimmat
Nykyinen hyperpoliittinen ay ajaa seinään. Jospa sen jälkeen saamme vastuullisen ammattimaisesti johdetun ay-liikkeen.
Suuntaus on ollut pois Suomesta:
Paperi teollisuus on siitynyt jo pidemmän aikaa ulkomaille ,huolimatta palkkaneuvottelujen maltillisuudesta. Taustalla on loputon voittojen tavoittelu, eikä tuolla tiellä ole sen enempää kohtuullisuus käsityksestä tietoakaan ,kuin käsitteestä yhteikunta vastuullisuus.
https://www.suomenuutiset.fi/rauman-paperitehtaalla-haikeat-tunnelmat-paperikoneeseenkin-voi-kiintya/
https://yle.fi/uutiset/3-6842143
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001551596.html
https://www.talouselama.fi/uutiset/bye-bye-suomi/251c48bc-4eb7-3027-b600-a57be5b235fe
Paperiliitto: "Jos työtaistelu alkaa, liitto maksaa työtaisteluun osallistuville työtaisteluavustusta 50 euroa/päivä. Lakkoavustuksen määrä perustuu liiton hallituksen päätökseen. 16 euroa lakkoavustuksesta on verotonta. Loppuosasta vähennetään verohallinnon päätöksen mukainen vero. Vero tilitetään suoraan liitosta verottajalle. Jäsenelle käteen maksettava osuus on 39,80 euroa / päivä. "
Lakkoavustusta maksetaan 7 päivältä viikossa eli viikossa jää käteen 280 euroa. Se tekee kuussa 1120 euroa. Netto. Paljonko palkasta jää käteen kuukaudessa? Onko lakko kannattava business? Lakon ajalta ei kerry lomakorvausta eikä lomapäiviä. Lomapäiviä taitaa palaa 2,5 tällä kertaa. Paljonkos ne kikypäivät on? Onko 3 päivää? Maksettuja pekkaspäiviä! Palavat lomapäivät ja kolme pekkaspäivää
on yhteensä 5,5 päivää. Sen verran häviää.
Lakkovahdit vauhkoaa, että neuvotteluja on ollut 40 kertaa, eikä ole tullut tulosta. Mistäköhän johtuu? Olisiko vika sittenkin paperiliiton pomoissa eikä viisaissa työntantajien neuvottelijoissa? Liiton infossa lukee muuta, mutta mikä on totuus!!!
Lakkokenraali ilkesi sanoa, että he yrittävät pitää tehtaita pyörimässä. Paskapuhetta sekin. Liiton jätkät sammuttivat koneet. Liitot ei tarjoa työtä. Yritykset tarjoavat siellä missä haluavat.
Kiky-päivien poisto on liittojen pomojen yhdessä koordinoima tavoite. Naurettavaa vallan käyttöä. Se on sellaista puskista huutelua. Samalaista, kun koulukiusaaja ja hänen liehittelijät uhoavat kiusatulle ja potkivat päähän. Häpeällistä, Liiton punainen hallitus ja pomo ovat kuin koulukiusaajia. Politiikkaa pelissä. Nyt ei olla jäsenten asialla ollenkaan.
Liittoon kuulumattomille maksetaan palkka työsulun ja lakon ajalta. Työt eivät ole lakossa. Töihin saa mennä.
Eivät taida nykyiset kommunistit olla isiensä kaltaisia. Monen pääluottamusmiehen ja lakkovahdin alahuuli jo väpätti ja kovin olivat halukkaita menemään töihin.
Nykyiset työntekijät eivät ole enää niin tyhmiä, etteikö suurin osa ymmärtäisi mistä on kysymys. Mutta ay-pampuista on. He elävät menneisyydessä ja valitettavasti tällaiset dinosaurukset saadaan korjattua vain katastrofin kautta.
Paperitehtaitahan johtaa todellakin ne mammutinaikaiset änkyräporvarijäärät, joille työntekijät ovat vain heidän (järjettömien kokoisten) voittojensa vähentäjiä. Ei mitään muuta.
Ja juuri siksi ainoa tapa päästä sopimuksiin onkin lakkoilu. Se toimii, ei järkipuhe.
Ilman niitä "änkyräporvarijäärän sijoituksia ei olis yhtään työpaikkaa.
Pitää olla mahdollista saada sisoituksilleen tuottoa, muuten ei kukaan sijoita rahojaan ja tee työpaikkoja.
Sinä voit muuttaa vaikka afrikkaan, siellä ei ole paljoa niitä änkyröporvarijääriä, eikä rasittavia työpaikkoja.
Ensi kesänä paperimiehet ovat töissä, kun lomat palavat kiitos lakon.
Lisäksi eläkettä ei kerry.
Toivotaan oikein pitkää ja laajaa lakkoa. Sivutuotteena kaatavat vasemmistohallituksen, kun talous romahtaa. Mahtavaa. Antaa menneisyyden korporatiivisen mafian lakkoilla itsensä ja hallitus suohon.
Työnantajille tsemppiä. Ei tuumaakaan periksi. Katsotaan lakkoporukan naamoja kolmannen Kakko viikon jälkeen. Ja sitten kesän korvalla julkistetaan lista suljettavista tehtaista.
Ainakin Metsä Boardin Takon tehdas Tampereella kannattaa sulkea. Keskellä kaupungin sydäntä olevan tontin myyminen asuntotuotantoon korvaa yhtiölle menetykset. Työntekijät saavat puristella muniaan ja mennä kortistoon.
Tärkeintä on että ay-pomot eivät menetä senttiäkään.
Eivät ihan vähällä menetä...ovat niin hyvin turvannet selustansa. Ahonen oli yksi aikaisemmista lakkokenraaleista...
Ahosen piikkiin 40 paperikonetta ja 30.000 työpaikkaa. Kannattiko vittuilla työnantajille ja kiristää heitä?
Päätehtävänä lakoilla on aina ollut ay mafian mafiosojen kruunun kiillotus. Lakot eivät ljuo lisää jaettavaa joten ne vain haittaavat monella tavalla talouden kehitystä.
Mafiosojen, ay sellaisten, olisi todella syytä lopettaa nuo kommunismin ajoilta perityt konstit ja alkaa miettimään tapoja joilla myös talous nousisi allikostaan.
Työsulutko sitä jaettavaa sitten tuovat? Paperimafiosothan uhkailevat jo työläisiään kuin Sisiliassa ikään. Porvarismin likaisimpia ketkuja koko sakki.
Onko se huono vataus vastata samalla mitalla jos toinen ei usko puhetta? Ay mafiosothan tappelun alkoivat. Jos olisin työnantajien edustaja siellä ykhällä niin minä aina lupaisin tuplasti työsulkua kun ay ritarit ovat lakkouhkiaan uhosmassa. Siten voitaisiin päästä ratkaisuihin joilla emme menettäisi kilpailukykyämme vienti markkinoilla.
Toimitusvarmuus kun on myös tärkeää kipailumielessä eivätkä lakot ainakaan sitä paranna nykyisella komutavalla hoidettuna!
Asiakas maksaa kaikkien palkan. Miten lakkoilua katsoo painotalon ostaja Saksassa, Englannissa tai Hollannissa? Keneltä uskaltaa tilata paperia, että lehdet ilmestyy ajallaan? Varastoja painopaperista ei pidetä,
Ei ole ilmaisia työtunteja. Kiky-tunnit olivat sisäinen devalvaatio. Paperiliiton kiky sisältyi hyvässä hengessä sovittuun sopimukseen toistaiseksi. Kiky-kirosanasta pääsee, kun vaihtaa ne pekkaspäiviin. Vähennetään niitä kolmella.
Riku Aalto määrää ja häärää ja vetää liittojen jäseniä kölin alta, ovat pelinappuloita. Mikä on Riku Aallon palkka? - paljon. Sen eteen tekee mitä vain.
Näitä pikkuhitelereitä varten pitää poliittiset- ja tukityötaistelut kieltää lailla. Oikeat lakot on ok, mutta kukkoilu ei ole kenenkään etu ja se pitää estää lainsäädännöllä.
Suomalaiset ovat samassa veneessä ulkolaisiin kilpailijoihin verrattuna. Nyt vedellään tappia veneestä ja kirotaan, että nyt näytetään. Moni ei vain ole uimataitoinen.
Helppo se on tosiaan tehtaanomistajien/-johtajien työsulkuja järjestellä, kun se 10-50 miljoonan vuosiansio ei siitä miksikään vähene. Pääasiahan onkin se, että saadaan NÄYTTÄÄ että kuinka paljon sitä valtaa oikeen on. Työläisistä ei niin väliksi.
Siirtäköön tehtaansa vaikka huitsin nevadaan jos suomalainen työ ei tosiaan kelpaa.
Ökypalkkaiset ay-pamput antavat määräyksen, että se ja se tehdas on suljettava. He pitävät rikkureina myös niitä työntekijöitä, jotka eivät kuulu ay-liittoon. Ja uhkaavat kostolla kun heidän määräyksiään ei totella.
Siis ay-pamput, jotka eivät menetä lakossa euroakaan, katsovat oikeudekseen evätä toimeentulon täysin ulkopuoliselta työläiseltä, joka haluaa vain tehdä työnsä kuten ennenkin.
Ay on sairas mafia, joka ei aja työntekijöiden, vaan herralaumojensa etua. Suomi ja Suomen työläiset ansaitsisivat nykyisistä öykkäreistä puhdistetun ammattimaisen ay-liikkeen.
Typerät työntekijät eivät tajua, että lakkoilevat itseään vastaan. Ay-pamput vetelee naruista ja nauravat partaansa, täydellä liksalla.
Ja vielä pitäisi porvarita äänestää.Ay pamput on työläiset itse äänestäneet.
Yhteis työ on voimaa, niin se vaan on.Ei ne lakkoile huvikseen, vaan hakevat oikeuksia mitä heille kuuluu.
Kuten Rikun Aallon oikeutta varastaa Kojamon vuokralaisilta miljoonia?
Höpö höpö.
Riku+on+palkkakuopassa,+joten+ei+kannattaisi+tuollaista+mainita.+260+000+euroa+vuodessa+ei+ole+edes+kuin+reilut+60+%+enemmän+kuin+pääministerillä.
Ay-liike tuhoutuu vallanhimoisten johtajiensa ansioista:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006388219.html
Ovat kiinnostuneita vain itsestään ja siitä kuinka mafiajärjestelmä saadaan turvattua.
Kolmen viikon lakko syö pari lomapäivää. Hyvä hyvä.
Heh heh.
Lakko+oli+välttämätön.+Työnantajan+vaatimukset+kohtuuttomia.+Jopa+rikkureille.
1.+Kiky-tunnit+säilytettävä.
2.+Palkallisen+sairausajan+lyhentäminen+jopa+kolmanneksella+sekä+sairausajan+palkan+leikkaus+15+%:lla.
3.+Kolmivuorotyön+työajanlyhennyskorvauksen+leikkaaminen+7+%:lla.
4.+Palvelusvuosilisän+poistaminen.
4.+Korvattavien+arkipyhien+määrän+leikkaus.
6.+Työnantajalle+oikeus+vuosiloman+jakamiseen+useampaan+osaan.
7.+Työnantajalle+oikeus+määrätä+pekkaspäivä+vuorokautta+ennen+vapaan+pitämistä.
8.+Oikeus+pekkaspäivien+sopimisesta+työpäiviksi+ilman+ylityökorvausta.
9.+Sunnuntailisän+sopiminen+nykyistä+pienemmäksi.
10.+Jäsenmaksuperinnän+poistaminen+sekä+ehdoton+työrauha+ja+mittavat+lakkosakot+(ei+poliittisia+lakkoja+tai+tukilakkoja
Vakuutuskuori Sipilä opetti veronkiertosellukapitalistit syömään kultalautaselta,
Vastuullinen AY-liike suostui kertaluontoiseen sosiaaliapuun Kikyn muodossa.
EK Mafian makeannälkä pääsi kasvamaan liian suureksi ja siellä on myös uusia
keltanokkaisia pomoja joitten kantapäät kaipaavat tunnon palautusta.
STK;n Emeritus johtaja ( siis ei mikään ex-työkkäri) Laatunen oli aikanaan kova
vastustaja SAK;lle, mutta tämän sana piti ja siihen aikaan myös ainakin suuret
yritykset hoitivat veronsa ja yhteiskuntavastuunsa toisin kuin nyt jolloin verot
ja vastuut kierretään Maltan kautta.
Sipilä käytti maata hyvin lähellä yleislakkoa, saa nähdä haluaako nykyinen
EK jatkaa sitä kohti ?
Jyri+"Kiky"+Häkämiehen+(kok)+vuosipalkka+nousi+202+800+euroa+vuosina+2012-2015.+Se+on+"vain"+117+prosenttia.+Hän+vaati+vappupuheessaan+2010+johtajille+palkkakattoa+eli+ryhtiliikettä.+Ja+kuinka+kävi?
Vuonna+2018+kikymiehen+kokonaisvuosiansio+oli+yhteensä+372+769.+Se+on+ainoastaan+31+064+euroa+vuoden++jokaista+kuukautta+kohti+ja+1021+euroa+vuoden+jokaista+päivää+kohti.
Kyllä+kannattaa+narista+tv-kameroiden+loisteessa+palkantonta+kiky-talkoota+palkansaajille.
Onneksi+sentään+veroprosentti+oli+lähes+52+%,+joten+vuorineuvokset+subventoivat+suoraan+Suomen+valtiota+jostain+syystä+noinkin+mukavasti.
Tuo vaatimuslistana esitetty on tyylipuhdasta propagandaa. Työnantaja ei kuuna päivänä kuvittele saavuttavansa kaikkea. Laiha sopu varmasti riittää.
Vanhakantainen ay sepittää tarinaa lakon oikeutuksesta työntekijöille. Todellisuudessa vuosi vuodelta yhä useampi työntekijä näkee, että perussyy änkyröintiin on, että ay perustelee turpeaa organisaatiotaan ja muhkepalkkaisia suojatyöpaikkojaan.
Viikkojen lakkoilu puolesta viikkotunnista ei maksaisi vaivaa. Tappiot jäävät työntekijöille ja työpaikkoja lähtee. Pari paperitehdasta suljetaan jo tänä vuonna noin aluksi.
Kyllä yrityksiä on Suomessa tuettu viimeiste 20 vuotta kovastikin ja 10 viimestä eritysen tehostetusi ,niiden menestymisen tarpeita huomioiden on valtion taholta alennettu väylämaksuja tehty yhteisövero alennukset, kikytetty jne ...
https://yle.fi/uutiset/3-9989857
https://yle.fi/uutiset/3-7773569
https://valtioneuvosto.fi/artikkeli/-/asset_publisher/vaylamaksun-puolitus-ja-rataveron-poisto-voimassa-viela-2018
https://yle.fi/uutiset/3-10346170
https://shipbrokers.fi/uutiset/2018/lvm-vaylamaksujen-puolittaminen-jatkuu-hallituksen-esityksen-mukaan/
Milloinkaan ei siltikään kannata työllistää ja yrittäminen ei kannata. On myös kannattamatonta tukea kohtuuttomasti yrittämistä joka ei koskaan kannata. Kustannukset tukien kautta kun ylittää työpaikkojen pak´lkkakustanukkset on yklitetty kohtuullisen tukemisen rajat moninkertaisesti ,jolloin on järkevämpää lopettaa tukeminen kokonaan kuin väkisin ylläpitää ylisuuria toimintya kustannuksia valtiollisesti, Elätetään sitten mielummin sosiaalisesti ne muutamat jotka työttömäksi jää , tulee säästöjä yhteiskunnallisesti .Ei tuollainen yrittäminen mitä Suomessa nykyään harjoitetaan ole mitään yrittämistä vaan pikemminkin yhteikunnan rahoilla elämistä,kun kaikkeen yrittämisseen ja työllistämiseen tarvitaan valtiota ja tukea.
Rajua yleistämistä. Suurin osa yritystuesta syntyy, kun esimerkiksi vedetään ympäristöveroja tappiin ja sitten niitä ei tietyiltä yrityksiltä peritä, ettei työt siirry ulkomaille.
Maataloustuissa taas on kysymys huoltovarmuudesta. Jos ajamme suomalaisen tuotannon alas, niin se ei ole noin vain polkaistavissa ylös kun ongelmia syntyy. Nälkä on sikäli paha juttu, että sen torjunnasta sietääkin olla valmis maksamaan.
Silti tarpeettomia tukia on jaossa. Onko esimerkiksi perustelua ruotsinlaivojen verovapaus. Tai ay liikkeen täysin verovapaat osingot?
Tukipolitiikka on vanhanaikainen ja sen pohja olisi luotava uudelleen perutuslain viimesijaisen toimeentulon turvaamisen pohjalta ja sen myötä yritystukijärjestelmä uusittava vastikkeelliseksi siten että jokaisen tuen peruteena on yhteikunnan talouselämän edistäminen työlistämisen näkökulmasta. Maatalous tukijärjestelmässä on glopaalistumisen myötä menetetty tuo kansallisen omavaraisuuden turvaamisen näkökulma Eu:n myötä ja tultu enneminkin siihen että elintarvikkeiden hinnan kohtuullistamiseksi on tehtävä glopaalia tuotannon jakoa yhtenevän Euroopan näkökulmasta jolloin kansalliset näkökulmat turvata elintarvike teollisuus on väistynyt, kuten myös tuo poraulautta kulttuurin yläpitäminen.
Onhan sekin yritystukea kun Sipilän hallitus siirsi 6 miljardia työantajien maksuja työntekijöille.
Mutta se ei näy veroprosentissa. HIH, mitään ette voi herra Sipilän toimille.
Nuo toimet joilla yrityspuoli on halpuuttanut työntekijät ja rikkonut pitkäkestoisella ahneudella näkyy Suomen katukuvassa seisahtaneena taloutena ja kovina työttömyyslukina. Joskushan tuo suuntaus on pysäytettävä kun palkoilla ei enää tule toimeen . Seuramuksitta ei käy tuon ahneuden jälkien siivoaminen. Vero ja tulopohja uudistus on edessä.Pahimmillaan tietää kovaa sisäistä devalbvaatiota jota on jo nyt ajettu palkansaaja osapuolta ropkottamalla mm.kikyllä. Sisäisen devalvaatoon kuuluu olennaisesti myös ostovoiman nostaminen joka ei tapahdu yksin omaan palkansaajia ropottamalla vaan ohintatasoa laskemalla .Edessä olisi tällöin myös asuntojen hintatasojen suoranainen ropmahtaminen. Toivoa sopii että jylläneen ahneuden jäljet on tasoitettavissa muilla onnistuneilla päätöksillä joilla tilanne olisi vakautettavissa.
Selkeää on se että palkansajien kukkarolla ratsastaminen on tullut tiensä päähän, sillä se johtaa nykyisessä tilanteessa vain yhä syveneviin ongelmiin.
Ei kovin älyllistä kommentointia.
Ennen lakkoilivat pienipalkkaisimmat, nyt suuripalkkaisimmat. Näin se ahneus nykypäivänä näkyy.
Hyvin vasemmistolaista kommentointia. Maailmankuvassa on jyrkkää vastakkainasettelua, joka suurimmassa osassa suomalaisia työpaikkoja on täysin vierasta. Kirjoittaja lienee töissä jossakin suuressa teollisuusyrityksessä ja toimii siellä luottamusmiehenä.
Huoltovarmuuden vähättely on järkyttävää. Aivan kuten valmistaudumme sotaan, valmistaudumme myös maailmantilanteen muutokseen, jossa olemme omillamme. Mutta vanhakanaiset demarit ovat vanhasta muistista kaunaisia maanviljelijöille, joista suurimmalla osalla tuntipalkka jää reilusti alle teollisuustyöntekijän palkan.
Miten ihmeessä yksi uskovainen insinööri saattoikin saada voikkaalaisen paperiukon kanssa maan asiat kerta heitolla näinkin sekaisin kuin sai. Oikein hyvä pohjustajahan tälle sekamelskalle oli sitä ennen Jyri kikymies, joka ensi töikseen alkoi savustaa EK:sta kaikki tupo-sopimushaluisimmat pihalle kiireen vilkkaa.
Varmaan on kikymies nyt iloisempi kuin koskaan ennen - 31 000 euron kuukausiansioillaan.
Tosin maalaisliittolainen pääministeri on yleensäkin viimeisen 30 vuoden aikana saanut maan yleislakon partaalle.
Kylläpä se pieni sisäinen devalvaatio ottaa koville. Niin koville, että kannattaa nollata kaikki uhraukset ja pilata kilpailukyky uudelleen.
Pikkusen kun vetää esiin katkeruuskorttia niin johan saa järki kyytiä.
Lakkokiima on parempaa kuin seksi.
Toivottavasti lakot kestävät edes Vappuun.
Ay-liike kipuilee uudenlaisessa neuvotteluasetelmassa. Vierittää syytä Sipilän hallitukselle, uhkailevat ihmisiä jotka haluavat tehdä töitä. Eivät vaan muista mikä oli kikyn vaihtoehto.
Pekkaset pois. Kiky-tunnit voi vaihtaa viiteen pekkaspäivään,
Miksi ei tehdä samalla tavalla kuin teknologiateollisuudessa? Siellä kikyt poistettiin ja työntanja sai vastineeksi paikallisesti sovittavaksi 170 tuntia lisätyötä vuodessa.
No kun nyt ei ole kyse työmarkkinakysymyksestä vaan Rikun kannuksista. Kovaa jätkää rakennetaan kovalla hinnalla. Lasku menee kaikille muille paitsi Rikulle, kun kärpästä jahdataan lekalla. Kärpästä tuskin saadaan, mutta lekan heiluttajat voivat kyllä väsähtää.
Vielä viikko ja kesälomapäiviä alkaa palaa. Hienoa.
Palkansaajat kyykkyyn vaan, niin lopuistakin omista paikallisista kivijalkayrityksistä katoavat viimeisetkin asiakkaat, jotka juoksevat jo nyt kilpaa sakupropagandan perässä Lidleihin. Ja taas nälkäpalkat ovat vain ja ainoastaan tuhman ja ahneen ay-liikkeen syytä? Eiks je?
Kun kirjoituksessa tulee kyykytys vastaan, tietää ettei tarvitse tietää enää yhtään enempää tunnisteekseen olevansa tekemisissä tyhjän tynnyrin kanssa.
EK:n porhokenraalien palkka ei juokse, koska se on liian painava juostakseen. Kikymiehen 31 000 euron kuukausiansio tulee tilille juoksemattakin.
Eihän se ole kuin vain 1021 euroa vuorokautta kohti. Se on pikkuläjä, joka kahden euron kolikkoina painaa vain runsaat 4,3 kg - siis kerran päivässä.
Ay saa työhönsä nähden parempaa palkkaa kuin porhot EK.
Lakko jatkuu. Hyvä hyvä.
Paskapuhetta sanoo PaskaAndersson ja jatkaa. Täyttä paskaa.
"Palkallisen+sairausajan+lyhentäminen+jopa+kolmanneksella+sekä+sairausajan+palkan+leikkaus+15+%:lla"
Kuka+on+valmis+myöntämään+hakeneensa+perusteettomasti+sairauslomaa?
Totta,+Suomessa+paljon+suoraselkäisiä+ihmisiä,+mutta+on+paljon+ihmisiä+joilla+on+varpaiden+välit+kipeänä!