Mutta niitä oikeilta tuntuvia henkilöitä liian harvoin. Se on jännä juttu, kun niissä oikeissa kohtaamisissa se on aina niin molemmin puolista, taianomaista kuten elokuvissa. Se tunne ei häviä ohi päivissä, viikossa, kuukausissa tai edes vuosissa. Tunne alkaa unohtua, kun uusi (t)aika astuu elämään.
Elämässä tulee vastaan monenlaista
Anonyymi
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tää on harvinaisen totta. Sen oikean ihmisen kanssa sitä kemiaa vaan on ja se tunne ei katoa mihinkään vaikka ei pitkään aikaan edes näe. Tai edes juttele. Ihastuminen ei ole ulkonäköä vaikka sekin vaikuttaa. Se on jotain muuta joka siinä toisessa vetää niin puoleensa.
Siksi täällä... :(
Se on kokonaisuus, mitä on vaikea kenellekään toiselle edes selittää. Kaikki toiset häviävät.
Tiedän niin tunteen. Se on häkellyttävä.
Niin ne tekee, häviää kaikki toiset. Sydän lukittuu. Ja pahinta on ettei sitä pysty päättämään tai pakottamaan irti. Kai siihen aika auttaa, niin ne väittää ...
Hei tuttu tunne,eiku puheille vaan ihmisiä me kaikki vaan ollaan,ja kerran eletään.
Sinä löysit siis uuden kohteen?
Mullakin tämä särähti sydämeen "Tunne alkaa unohtua, kun uusi (t)aika astuu elämään."
Että tunne ei vielä olisi kokonaan unohtunut, kun uusi jo astuu elämään. Toivottavasti ei ole mun kaivatulta tuo :(
Pitäiskö päivi sun rauhottua kun etsit liian kovalla vimmalla laastaria timosedön korvikkeeks
vai Päivi tällä kertaa :D no, ei sentään mieheksi väitetä nyt..
Oikealta tuntuva henkilö on väärä, jos hänen kanssaan ei synny minkäänlaista yhteyttä oikeasti. Tuntuma ei auta. Oikealta tuntuva henkilö on väärä, jollei hänellä ole kykyä irtautua menneestä.
Kuka sä oikein oot sanomaan
Et mä oon rikki hei
Mä en oo rikki vaan vähän kulunut
Onks sullakin niitä päivii kun tavallaan
On irti maasta hieman irti
Tiiäthän sä mistä puhun?
Aivan sama mulle kenet haluut unohtaa
Mulla on ollu vaikeuksia nukahtaa
Ja ketä haittaa jos kokeillaan
Jos se auttais et tulisit mun mukaan
Mut ennen kuin mennään
Otetaan vielä pari
Jos sä oot mulle tyyny
Nii oon sulle laastari
Lyödään kättä päälle siitä
Et kumpikaan ei rakastu
Vaikka ennenkin mä oon lupauksii rikkonu
Kun sä ja mä me ollaan niin palasina
Et yhteenlaskettuna meistä ei ees yhtä saa
Kun sä ja mä molemmat niin palasina
Et ees yhteenliimattuna ei tuu kokonaista
Kuka mä oon sulle sanomaan
Et pitäis oppiikin
Sun täytyis oppii myös yksin elämään
Kyl mä tajuun sen et täs baarissa on kivempaa
Kun soi poppi tääl soi aina poppi
Ja himas on vaan pimeää
Salaa haluun kysyy kenet koitat unohtaa
Kenen takia sun silmät punottaa
Mut tänä yönä me kokeillaan
Jos se auttais et tulisit mun mukaan
Mut ennen kuin mennään
Otetaan vielä pari
Jos sä oot mulle tyyny
Nii oon sulle laastari
Lyödään kättä päälle siitä
Et kumpikaan ei rakastu
Vaikka ennenkin mä oon lupauksii rikkonu
Kun sä ja mä me ollaan niin palasina
Et yhteenlaskettuna meistä ei ees yhtä saa
Kun sä ja mä molemmat niin palasina
Et ees yhteenliimattuna ei tuu kokonaista
Lyödään kättä päälle siitä
Et kumpikaan ei rakastu
Mut jo ennen aamuu oon sen lupauksen rikkonu
😭😭😭
Olen osittain samaa mieltä aloittajan kanssa. Oikeilta tuntuvia henkilöitä ei ole paljon ainakaan silloin, kun ei aktiivisesti etsi. Sekin voi olla yksi syy, että ei ole aktiivisesti parisuhdemarkkinoilla. Vaikka olisikin, voi silti sen kumppanin löytäminen olla vaikeaa.
Antekksi mutta mitä on aktiivinen kumppanin etsiminen? Rehellisesti siis ihmettelen.
Itse olen huoleton vallaton sinkkumies ja en ole koskaan hakenut seurusteluun daamia, naisia on kyllä tipahdellut syliin vaikka en heitä kohtaan ole tuntenut mitään. Nyt on mun poluilleni osunut nainen jonka kohtaaminen järisytti tunteitani hereille..
Aktiivinen kumppanin etsiminen on kai sitä, että hakeutuu erityisesti sellaisiin tilanteisiin tai etsii sellaisia paikkoja, joissa voisi löytää kumppanin. Kyllähän toiset käyttää esim. deittisovelluksia ja nettien treffipalstoja, käy sokkotreffeillä jne. Tuo aktiivinen etsintä voi olla aika kuluttavaa. Nuorena sitä jaksaa paremmin.
Toiset sitten vaan elää elämäänsä ilman, että olisi välttämättä koskaan haku päällä mitenkään aktiivisesti. Sellainen ihminen usein luottaa ehkä liikaa siihen, että tulee, jos on tullakseen ja sitten voi jäädä yksin. Jos haluaa löytää jonkun, on tehtävä jotain sen eteen, edes ilmaistava kiinnostuksensa.
Niin, mä olen juuri sellainen että en ehdoin tahdoin halua ketään kun pärjään sinkkuna mahtavan paksusti, en ole stressanut tai tule stressaamaankaan sen päältä että 'joku pitää pitää pitää olla'.
Se miksi kirjoittelen nyt tänne kertoo siitä että nyt on osunut eräs nainen jonnekin syvemmälle sydämeeni.