Eli siis tämä "white privilege"?? Voisiko joku feministi kertoa ja selittää?
Mitä on "valkoinen etuoikeus"??
19
945
Vastaukset
- Anonyymi
Intersektionaalinen feminismihän on valkoisia länsimaalaisia vastaan, joita se kutsuu mm. "etuoikeutetuiksi, imperialisteiksi, kolonialisteiksi, kapitalisteiksi, orjuuttajiksi" ja aatteen tehtävä on luoda tasa-arvo alistetuille "ruskeille ihmisille" alistamalla valkoista "etuoikeutettua" valtaväestöä sekä vähentämällä sen "etuoikeuksia" ja luoda jokin utopistinen rajat auki monikulttuuri-maailma.
Kyseessä on siis käpykaartilainen maailmankatsomus, joka jokaisen suomalaisen pitäisi ymmärtää jo itsensä ja jälkeläistensä hyvinvoinnin kannalta tuhota.- Anonyymi
Alistetut ruskeat ihmiset saavat länsimaista autoja, aseita ja kännyköitä ja juuri niitä he haluavatkin.
Itse kun eivät osaa semmoisia valmistaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alistetut ruskeat ihmiset saavat länsimaista autoja, aseita ja kännyköitä ja juuri niitä he haluavatkin.
Itse kun eivät osaa semmoisia valmistaa.Ruskeille ihmisille ei olisi koskaan pitänyt kehittyneitä aseita alkaa kauppaamaan. Niitä myymällä länsimaalainen myi samalla oman tuhonsa avaimet.
- Anonyymi
Valkoisen miehen etuoikeuksia on joutua suorittamaan orjatyö valtiolle 5e päiväpalkalla naisten lusmuilessa sillä aikaa. Lisäksi muita etuoikeuksia on olla hyvinvointivaltion nettomaksaja jotta laiskoille ja kunniavieraille voidaan antaa vastikkeetonta rahaa.
- Anonyymi
Länsimaiden vasurieliitin ja -älymystön(?) mielestä valkoinen ihminen ei voi kohdata rasismia, koska hän on etuoikeutettu kansalainen. Mikä vahvistaa sen totuuden, että rasismi-käsite on täysin politisoitu länsimaissa.
Sehän tarkoittaa vain yhtä erikoistapausta eli vain valkoisen ihmisen harjoittamaa muiden rotujen halveksuntaa tai vihaa. Ja etenkin mustaihoisia kohtaan.
Kukaan täyspäinen ja rehellinen ihminen ei ota tosissaan noita vasuriälymystön kehittämiä politisoituja käsitteitä. Ne on järjestään suunnattu vain valkoista ihmistä ja etenkin valkoista heteromiestä vastaan.
Ps. Tutustukoot valkoisen etuoikeuden ja rasismin huutelijat nykyisen Etelä-Afrikan tilanteeseen. Että sellaista "etuoikeutta"...- Anonyymi
"16. tammikuuta 2009 Zimbabwe otti käyttöön sadan biljoonan (100 000 000 000 000) dollarin setelin eli rahan, jossa on ykkösen perässä 14 nollaa. Samalla otettiin käyttöön myös kymmenen biljoonan, 20 biljoonan ja 50 biljoonan Zimbabwen dollarin pikkusetelit."
Ruskea ihminen osaa ainakin tehdä rahaa. - Anonyymi
Näinpä. Pitäisi katsoa peiliin jos ei valmiissa maailmassa pärjää.
Rajat kiinni tietyiltä ihmisiltä
- Anonyymi
Koko tämä teoria ja sen asetelmat ovat lähtöisin jenkeistä eikä niitä voi helposti soveltaa muualle.
- Anonyymi
Silti suomen vasemmisto noudattaa niitä täsmälleen jenkkiliberaalien mallin mukaisesti ja ottaa myös uuskielensä sieltä kritiikittä käyttöönsä.
Feministit ovat rasisteja.
Se tarkoittaa että white feminist saa polkea kaikki, myös Black feminists maan rakoon omaa etuaan ajaessaan.- Anonyymi
Mustat feministit ne vasta äkäisiä rasisteja valkoisia kohtaan ovatkin. Vielä valkoisia jenkkiliberaalejakin pahempia.
Anonyymi kirjoitti:
Mustat feministit ne vasta äkäisiä rasisteja valkoisia kohtaan ovatkin. Vielä valkoisia jenkkiliberaalejakin pahempia.
Kaikki ovat rasisteja.
Niin se vaan menee.
Eva Bideekin on rasisti, kun tilanne on sopiva.- Anonyymi
räkäpää kirjoitti:
Kaikki ovat rasisteja.
Niin se vaan menee.
Eva Bideekin on rasisti, kun tilanne on sopiva.Lopulta kyse on vain siitä kenen puolella olet - kehitysmaalaisten, monikulttuuristen feministien ja muslimien vaiko omiesi.
Anonyymi kirjoitti:
Lopulta kyse on vain siitä kenen puolella olet - kehitysmaalaisten, monikulttuuristen feministien ja muslimien vaiko omiesi.
Bidee on ainakin täysin sokea omalle kiihkomielisyydelleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lopulta kyse on vain siitä kenen puolella olet - kehitysmaalaisten, monikulttuuristen feministien ja muslimien vaiko omiesi.
Peruskysymys kietytettynä on: Oletko elämässäsi toisten orja vai ylpeä oma itsesi?
Miksi pitäisi orjailla muita ihmisiä ja omaksua heidän omaa etuaan ajavia ja itsesi vastaisia ajatuksia, joiden logiikkakin on tarkemmassa analyysissä täysin ontuvaa. Sanalla sanoen ovat VMP (entisen pääministerin tyyliin sanottuna). Anonyymi kirjoitti:
Peruskysymys kietytettynä on: Oletko elämässäsi toisten orja vai ylpeä oma itsesi?
Miksi pitäisi orjailla muita ihmisiä ja omaksua heidän omaa etuaan ajavia ja itsesi vastaisia ajatuksia, joiden logiikkakin on tarkemmassa analyysissä täysin ontuvaa. Sanalla sanoen ovat VMP (entisen pääministerin tyyliin sanottuna)."Miksi pitäisi orjailla muita ihmisiä "
Kysy RKP:stä.
Tämä on RKP:n politiikkaa.
Tosin sisäpolitiikkaa.
Ehkä RKP:n ulkopolitiikka on paljon "loivempaa"- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Peruskysymys kietytettynä on: Oletko elämässäsi toisten orja vai ylpeä oma itsesi?
Miksi pitäisi orjailla muita ihmisiä ja omaksua heidän omaa etuaan ajavia ja itsesi vastaisia ajatuksia, joiden logiikkakin on tarkemmassa analyysissä täysin ontuvaa. Sanalla sanoen ovat VMP (entisen pääministerin tyyliin sanottuna).Yksin voi tehdä elämässään omaa politiikkaansa ja myös elää sen mukaan. Sen hinta voi vain olla melkoinen.
Jokainen on orja siinä kohtaa kun tarpeeksi elää sääntöjen ulkopuolella. Siksi sitä toivoisi, että ne säännöt olisivat vähän todellisuudentajuisempia ja oikeudenmukaisempia - ja sellaiseen yhteisten sääntöjen konsensukseen voi käytännössä yrittää päästä vain osana tarpeeksi suurta samanhenkistä kannattajajoukkoa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,512357Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.952075Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e962044Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu241917MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131781Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5241667Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S71580Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?501397Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas411343Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.751319