Kuluttaja-asiamies yrittää estää huutokaupat.com -palautusoikeuskusetusta

Anonyymi

5

165

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja niin ylimielinen jätkä, ei vastaa itse reklamaatioihin vaan laittaa ne pikkutytöt vastaamaan.

    • Anonyymi

      Ei toimi systeemit tuossa firmassa. Jokainen yritys likaa oman maineensa olemalla yhteistyössä. Lukekaahan miten paljon näillä palstoilla on negatiivista palautetta

      Miksi ihmeessä ne ampuu itseään omaan jalkaansa???

      • Anonyymi

        Rahaa tulee huutokaupat comille ja paljon, ei ne pajoa välitä kuluttajista


    • Anonyymi

      Kuluttaja-asiamies vaatii Mezzofortea oikaisemaan markkinointiaan
      Markkinaoikeus voi velvoittaa kiellon saaneen elinkeinonharjoittajan oikaisemaan markkinointikäytäntöjään. Kuluttaja-asiamies esittää, että Mezzoforte velvoitetaan markkinaoikeuden päätöksen jälkeen ilmoittamaan tavaroita Huutokaupat.com-verkkokaupasta ostaneille kuluttajille, että yhtiö on kuluttajansuojalain vastaisesti kieltänyt asiakkailtaan etämyyntisopimuksen peruuttamisoikeuden.

      Oikaisu täytyy tehdä Huutokaupat.comissa, Helsingin Sanomissa sekä sähköpostilla, tekstiviestillä tai muulla henkilökohtaisella tavalla. Lisäksi Mezzoforten tulee antaa tämän ilmoituksen yhteydessä asiakkailleen tietoa peruuttamisoikeudesta, sen määräajasta ja ohjeita menettelytavoista. Oikaisuvaatimusta vaaditaan tehostettavaksi 500 000 euron sakon uhalla.

      Kuluttaja-asiamies vaatii oikaisua, koska verkkopalvelussa tehdään vuosittain suuri määrä kauppoja ja kyse on kuluttajan kannalta merkittävästä oikeudesta. Kuluttajansuojan kannalta on erittäin tärkeää, että kaupan asiakkaat saavat tiedon siitä, että he ovat saaneet virheellistä tietoa etäsopimuksen peruuttamisoikeudesta. Oikaisusta tulee viestiä niille asiakkaille, joilla on ajallisesti mahdollista käyttää peruuttamisoikeuttaan. Kuluttajilla on oikeus käyttää peruuttamisoikeuttaan vuoden ajan silloin, kun yritys ei ole antanut kuluttajalle kuluttajansuojalaissa tarkoitettuja tietoja.

    • Anonyymi

      Kuulin kun joku kirjotti jossain että nyt ne on keksiny, että julkaistaan ostajien palautteet, ette vain heitä itseään syytettäisi mistään. Eli siis ilmoittajat saa kurat niskaan. Kyllä on kaksinaismoraalista hommaa. Miten vieläkin joku viitsii ilmoittaa tuollaisessa palvelussa?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      90
      5157
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      53
      4046
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2169
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1837
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1785
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1434
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      27
      1227
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1036
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      981
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      980
    Aihe