Milloin alkaa Kiteellä iltapäivystys terv.keskuksessa?
Äänestin Pirhosta sen takia vaikka en persuja kannatakaan.
Äänestin Pirhosta sen takia vaikka en persuja kannatakaan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Kaks viikkoo sitten lapsella korva kipee töitten jälkeen. Kuudelta lähettiin Joensuuhun ja kotia puoliyön jälkeen. Eikä kukaa tee mitään!!?
Persut on kovia puhumaan, lähinnä keskittyvät haukkumaan muita puolueita ja niitten ehdotuksia, mutta ei niillä ikinä ole esittää mitään parempaa tilalle!
Päivystys on loppunut Kiteellä.
Tyhjän puhujiksi osoittautuvat persut. Kova oli meteli päivystyksestä, loppui kun porukka pääsi nauttimaan kokouspalkkioista ja matkakorvauksista.
Nyt lietsotaan eripuraa. Siinähän persu5 ovat osaavia.
Persujen tehtävä näkyy ole an eriarvoisuuden lisääminen, köyhien kyykyttäminen. Sehän Sipilän hallituksen aikana nähtiin.
tuskin persut yksin kykenee päivystystä järkkäämään. pesiskenttään riittää rahaa. muutaman kk. käyttö kesällä. sairaille olis pitänyt olla päivystys. hoidetaanko hampaat pesiskentällä, kun hammashoitolan rahat käytetään pesiskentän katokseen.
Eipä ole hakijoiden tunkua Hammaslääkärin virkoihinkaan.. saa nähdä miten pitkään, ylläpidetään"pitäjän arvausasema" vähenemän käyttööasteen takia, kun niitä siunsoten säästöjä haetaan vuokrakuluista, pikkuhiljaa palvelut karkaa enemmälti Joensuun suuntaan!
Tekohampaat voi laittaa paketissa hammaslääkäriin.
Postipakettina vai sisäisessä postissa? 😁Varahampailla vai ilman!?
Vaihtopenkillä istuneita on turha äänestää. Ei niistä ole nytkään mihinkään.
Eikös kaikki sote-asiat ole siun sotella nykyisin, eikä kuntien vallassa suoraan enää vuosiin?
Pirhonen ja musikka kalasti ison äänisaaliin soteasioilla ja päivystyksellä. Eivät vissiin edes ymmärtäneet mistä kunta päättää.
Pikemminkin äänestäjät eivät ymmärtäneet tulevansa huijatuiksi.
Lieneekö niin, että kiinteistö on kunnan? Jos näin on, sitähän voisi käyttää varmaan koko vuorokauden, jos olisi tarvetta ja käyttäjiä? Näin maalaisjärjellä ajateltuna. Liekö yksityisyrittäjiä ao. aloilla ja kiinnostaisiko? Saako kunta ostaa enää sote-juttuja?
Sotessa ja sen säästöissä ei syrjäseutuja kuunnella. Lie ainoa mahdollisuus, että esim. osuuskauppa (joka on luvannut panostaa pk:n säilymiseen asuttuna) tulisi tarjoamaan yksityisiä palveluja? Sokkarin kampaamohan toimii jo myös iltaisin ja lauantaisin, mutta markkinaehtoisesti.
Olisko asukkailla vara maksaa siitä, ettei tarvitse matkustaa tunteja päivystykseen? Sairaita asukkaitahan esim. ikääntymisen mukaan syrjäseuduilla riittää, kun kiinteistöjen arvotkin laskeneet niin, ettei edes ole vara muuttaakaan.
Joo pirhosen aikaansaannos on, että kitee maksaa olemattomasta iltapäivystyksestä siun sotelle ylimääräistä nyt ja kai ikuisuuteen asti. Olis niille rahoille varmaan muutakin käyttöä. Entinen urheilumies harhautti äänestäjät oikein kunnolla.
Pesiskentän nkattamiseen on rahaa, terveydenhoitoon ei ole. pesiskenttää tarviaa vaan 3kk. vuodessa. mennäänkö hammaslääkäriin ja päivystykseen pesiskentälle.
Sori kattamiseen. suurempi osa kiteeläisistä tarvitsee terveyden hoitoa, kuin pesiskentän kattoa.
Nyt kiteeläiset maksaa päivystyksestä jota ei ole. Siis tyhjästä. Nyt niillä rahoilla ei saada yhtään mitään, ei kattoa ei terveydenhuoltoa ei koulua kesälahdelle mutta rahat menee. Kiitos pirhosen.
Nykyisillä ja tulevilla oppilasmäärillä Kesälahden koulu on tarpeeton. Oppilaista syntyy vajaat kaksi ryhmää peruskouluun. Lukion olemassaolo tulee harkittavaksi 2030-luvun alussa.
Parin tunnin lääkäripäivystys on tarpeeton. Kuolevan maakunnan tapaukset hoituvat Joensuussa.
Kesälahti vaikuttaa olevan ainakin kesäisin huomattavasti Kiteetä eloisampi ja myös ilmastoltaan parempi. Ei luulisi 40 km vaikuttavan niin paljon, mutta kyllä se sen tekee.
Päivystyksestä ei makseta. Kuinka viitsitkin valehdella. Maksut tulevat vain käytetyistä palveluista. Ja päivystys löytyy toki Joensuusta. Kyllä.sinne jokainen todella hoitoa tarvitseva pääsee. Persutkin.
Katsokaapa muuten ketä ja mistä asiasta persujen Huhtasaari fanittaa! Huh, hu
Hammaslääkäri ja päivystys siirtyy rantakentälle, kunhan katto saadaan valmiiksi. rantakenttään sikoitetaan 1, 4 miljoonaa. sillä rahalla olis sairaat päässy oman kunnan terkkikselle lääkäriin.
Kesälahden oppilaat mahtuu tulevaisuudessa kaikki yhteen kouluun, ja niin säästetään kiinteistökuluissa/työntekijöissä! Muuttohalukkuus lisääntyy, kylä eläköityy ja palvelut supistuu...
Kiteen pesäpallon katsojat mahtuu tulevaisuudessa yhden sateenvarjon alle.
Höh, mihis sitä sateenvarjoo ennään tarttee, istumaan vaan sinne "pesisstadionin kupolin" alle😂😂😂.
Tungosta tulee, kun alkaa päivystys vastaan otto. sinne vaan sairaat pesiskentälle. onhan siellä ampparit ja lääkärit jo valmiina. varmaan siellä hammaslääkärikin päivystää.
Nyt tuli hyviä uutisia Kitteele. Alottaavat sairaalassa ilta ja vkon loppu päivystyksen.
e palveluna?
Päivystys alkaa rantakentällä, kunhan saadaa katto. siellä on lääkärit hoitsut ja ampparit. sinne vaan sairaat niin saapi apua. hammashoitolan rahat käytetään pesiskentän kattoon. eikä enää ole vara pitää päivystystä iltaisin ja viikonloppuina.
Eikös soten pitäny olla kultakaivos. nyt viijään tuhkatkii piisiistä. pomoja pilvin pimein. vuode osastolla laitos apulaisten iltavuoro lopetettu. työ siirretty teknises osaston kuluiksi. sote säästää siirtämällä duunit muiden kuluiksi ja piiat kortistoon.