Kirkon epätoivo kasvaa kasvamistaan

Anonyymi

HS:ssä olieilen juttu Hyvinkäältä otsikolla "Kirkon ovi käy väärään suuntaan"

('väärään' = oikeaan)

KIrkkoherra: "Seurakunnan on mentävä sinne missä ihmiset ovat."

Eli kirkkoherra todistaa ja myöntää sen tosiasian, että kirkko ei ole enää keskellä kylää, eli keskus joka veti asukkaita puoleensa, ja sen takia kaikki muut toimijat halusiat kirkon kylkeen sen vetovoimasta hyötymään. Se oli ennen se. ("Ennen oli ennen, nyt on nyt. on tukka päästä lähtenyt.")

Hyvcnkkään srk pyrkii hyötymään yhteistyöstä urheiluseurojen ja Hyvinkäällä järjestettävän elokuvafestivaalin kanssa. Josko elokuvatähdet saisivat nuoret sitoutumaan seurakuntaan.

Rippikoululaiset festareille kuuntelemaan näyttelijöiden kertomuksia työstään ja rippikoulu/-leiriajoistaan.

Srk yrittää lisäksi neuvotella, joska olisi mahdollista järjestää festareiden yhteyteen keskustelutilaisuus aiheesta uskonto elokuvissa.

Epäilemättä löytyy näyttelijöiden joukosta uskovaisia, esim. kuvan H.-P. Björkman?, jotka innostuneita yhteistyöstä srk:n kanssa. Saako tämä nuoret sitoutumaan seurakuntaan? - sitä sopii epäillä.

hs.fi/kaupunki/hyvinkaa/art-2000006388343.html

16

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      To believe Christianity in it's current form is to believe Jesus is a failure.
      Cause according to statistics only 10 percent of the population is going to heaven and if Jesus came to save us he failed.

    • Anonyymi

      Tuosta teatteritouhusta sen verran, että Hyvinkäällä on joskus ollut kohtalaisen aktiivista kirkkoteatteria. Nykyäänkin saattaa olla jotain sen kaltaista toimintaa.

    • "osko elokuvatähdet saisivat nuoret sitoutumaan seurakuntaan. "

      Tauno Paloko ja Ansa Ikonenko se olisi, vai kuka ns elokuvatähti?

    • Anonyymi

      Seurakunta vei uuden kirkkojakkaran kaljakuppilaan, ja kysyi siellä onko siinä hyvä istua. Kansa vastasi, että aika pieni. Srk on testauttanut noita Tikkurilaan rakennettavaan kirkkoon tulevia jakkaroita pubin lisäksi myös leffateatterissa ja Vantaa-infossa.

      Epöätoivoisesti kirkko yrittää saada edes jonkinlaista kontaktia paikallaisiin ihmisiin. Kun ihmiset eivät tule kirkkoon, niin pitää turvautua kuokkavierailuihin sinne missä ihmisiä on.

      "Tulemme viekkaudella ja vääryydellä..." - toisin kuin tiernapojat.

      Lähde HS

      • Anonyymi

        Kun ei voida kysyä Jeesuksesta, jumalasta tai muutenkaan uskon asioista, koska se karkoittaisi ihmiset heti, niin pitää keksiä jotain täysin uskoon liittymätöntä, jotta voidaan lähestyä ihmisiä ja näin yrittää houkutella valheellisesti ihmisiä kirkon piiriin. Kirkon kiero tavoite saada ihmisiä kiinnostumaan kirkon päätuotteista ei kuitenkaan tule onnistumaan, koska se tulee kaatumaan heti, kun siirrtytään kauppaamaan kirkon päätuoteita, Jeesusta ja jumalaa, eikä ne mene kaupaksi vaikka kuinka salavihkaa kierroillaan.


      • Anonyymi

        Väen vähetessä kirkossa tulemme varmasti näkemään mielenkiintoisia performansseja papiston
        taistellessa verissäpäin saavutettujen taloudellisten etujensa puolesta.

        Siinä jäävät seurakunnan lampaat ja heikommat pappiveljet ja sisaret jalkoihin.

        Hauskaa tulee riittämään tätä seuratessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väen vähetessä kirkossa tulemme varmasti näkemään mielenkiintoisia performansseja papiston
        taistellessa verissäpäin saavutettujen taloudellisten etujensa puolesta.

        Siinä jäävät seurakunnan lampaat ja heikommat pappiveljet ja sisaret jalkoihin.

        Hauskaa tulee riittämään tätä seuratessa.

        Popcornia ja hyvää olutta nauttien, jalat mukavalla rahilla.

        Lapsilta kiellettyä ohjelmaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Popcornia ja hyvää olutta nauttien, jalat mukavalla rahilla.

        Lapsilta kiellettyä ohjelmaa!

        Kaikki kunnia oluelle ja popcorneille, mutta kyllä tuo näytelmä
        ansaitsee kuohuviinin ja kaviaarin.
        Kohta nähdään kenellä papistossa on oikeasti sitä kristillistä etiikkaa ja kutsumusta.

        Taitaapi olla pieni, ellei olematon, ryhmä.
        Itse en ole tavannut ainuttakaan, koskaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun ei voida kysyä Jeesuksesta, jumalasta tai muutenkaan uskon asioista, koska se karkoittaisi ihmiset heti, niin pitää keksiä jotain täysin uskoon liittymätöntä, jotta voidaan lähestyä ihmisiä ja näin yrittää houkutella valheellisesti ihmisiä kirkon piiriin. Kirkon kiero tavoite saada ihmisiä kiinnostumaan kirkon päätuotteista ei kuitenkaan tule onnistumaan, koska se tulee kaatumaan heti, kun siirrtytään kauppaamaan kirkon päätuoteita, Jeesusta ja jumalaa, eikä ne mene kaupaksi vaikka kuinka salavihkaa kierroillaan.

        Kappas vaan....Hyvinkään Lusiferin opetuslapset täällä tuuttaavat omaa antikristillisistä sanomaansa. Valo ja totuus voittaa aina lopulta pimeyden ja valheen. Rakkaus voittaa pahuuden. Kristus kukistaa Lusiferin!


    • Anonyymi

      Seurakunnat voisivat aloittaa siitä, ettei työntekijöillä olisi päihdeongelmaa.

    • Anonyymi

      Kirkon pitää taistellaislamia vastaan tai se oleellisesti katoaa. Ja vapaa- ajattelijoiden pitää ... Molemmat ovat kriisissä ottaessaan keskenään yhteen ja sulkiessaan silmänsä ajankohtaisesta vaarasta

    • Anonyymi

      Tämä on ollut koko ajan väärä suunta, kun vauvoja kastetaan kirkon helmaan ilman omaa suostumusta, ja ymmärrystä.

    • Anonyymi

      kirkon kannattaa luopua toimitiloistaan ja jalkauttaa kaikki työntekijänsä.

    • Anonyymi

      Kirkko ja sen työntekijät yrittävät keksiä olemassaololleen uutta oikeutusta, kun sen perustehtävä ja sanoma ei enää myy.

      Ei ihme että tosikristitytkään eivät oikein kirkon touhuista innostu. Kun toiseen suuntaan kumartaa, niin toiseen suuntaan pyllistää. Eikä se kumartaminenkaan tehoa.

      Kun nokka irtoaa, niin pyrstö tarttuu ja päinvastoin. Siinä sitä sitten keikutaan ees taas.

      Kirkko on kuin se entinen poika, joka uimarannalla sateen yllättäessä jäi vanhemmista pojista jälkeen housuja epätoivoisesti päälleen itku kurkussa ja äänessä kiskoen ja manaten: "Aina on perse eessä!"

      • "Kirkko ja sen työntekijät yrittävät keksiä olemassaololleen uutta oikeutusta, kun sen perustehtävä ja sanoma ei enää myy."


        Käänteinen band wagon -vaikutus?


    • Anonyymi

      Millä tavalla Ilkka Järvinen on mennyt sinne, missä ihmiset ovat?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      59
      5960
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      79
      3409
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2621
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      2155
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      2105
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1843
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1659
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      83
      1242
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1226
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      81
      1095
    Aihe