Pakkoruotsin vaatijat valittavat, ettei ruotsiksi voi synnyttää/kuolla aina ja joka paikassa

Ruotsinkieliset synnytyssairaalat hävisivät turvallisuudessa - turvallisuus menee uuden elämän äärellä kielipalvelujen ohi.

Mutta synnyttäessä saa olla mukana sekä lapsen isä että doula tai muu apulainen. Tuttu oli hetki sitten afgaaniperheen synnytyksessä mukana tulkkina ja kulttuuritulkkina. Tämä yleistyy, tätä käytetään - varmasti myös ruotsiksi synnytettäessä.

Kuoleman edessä pahinta on heikko kivunlievitys ja yksinäisyys. Siksi ainoaa järkevää saattohoitoa on läheisten saaminen viimeisiksi viikoiksi viereen. Silloin kielikin on se, mikä sen pitää olla.

Muuten vanhustenhoitoa on runsaasti ruotsiksi.

Ruotsinkielisillä on mahdollisuuksia enemmän kuin ongelmia!

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oleellista: Ruotsinkielisillä on mahdollisuuksia enemmän kuin ongelmia!

    • Anonyymi

      Ruotsinkieliset itsekin myöntävät, että turvallisuus ennen muuta.

    • Anonyymi

      Valitus on valheellista.

    • Anonyymi

      Monikielistyvässä maassa on pidettävä huolta monenlaisista ihmisistä. Pakkoruotsin kannattajat sivuuttavat kaikkien muiden tarpeet.

      • Anonyymi

        Kyllä!


    • Anonyymi

      Vetoaminen näihin palveluihin pakkoruotsin perusteena on turhaa.

      Se on pelkkää teatteria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      91
      7441
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      224
      7311
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      137
      5058
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      129
      4731
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      41
      4548
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      86
      4251
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      115
      4060
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      162
      1721
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1499
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      237
      1347
    Aihe