Eilispäivän Itukassa oli kirjoitus Savonlinnan kulttuuripääkaupungiksi hakemisen eduista ja kehotus kaikkia kaupunkilaisia tekemään ehdotuksia mikä Savonlinnan kulttuurissa on ainutlaatuista. Kulttuurilla tässä ymmärretään muutakin kuin ns. korkeakulttuuria. Sitä voi olla esimerkiksi paikallisten ihmisten tapa pysähtyä kesken töidensä rupattelemaan ohikulkijoiden kanssa.
Jo se, että kaupunki on päättänyt hakea kulttuuripääkaupungiksi, on tuonut uutta eloa ja virtaa kaupunkiin.
Jo se, että kaupunki on päättänyt hakea kulttuuripääkaupungiksi, on tuonut uutta eloa ja virtaa kaupunkiin.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kirjoitettiinko Itukassa myös niistä jo pelkästään hakemiseen tarvittavista rahoista??!
"Mikkelin kaupunki ei ole vielä valmis tekemään päätöstä siitä, onko kaupunki mukana Savonlinnan kulttuuripääkaupunkihankkeessa."
https://lansi-savo.fi/uutiset/lahella/cbb9d616-6c0c-4569-b033-62a569e07781
"Jo se, että kaupunki on päättänyt hakea kulttuuripääkaupungiksi, on tuonut uutta eloa ja virtaa kaupunkiin." Mitenkähän tämä näkyy Savonlinnassa ja missä???
* Kulttuurilla tässä ymmärretään muutakin kuin ns. korkeakulttuuria. Sitä voi olla esimerkiksi paikallisten ihmisten tapa pysähtyä kesken töidensä rupattelemaan ohikulkijoiden kanssa. *
Ihan hienoa, että paikallisilla ihmisillä olisi tapana pysähtyä ihan kesken töidensä rupattelemaan ohikulkijoiden kanssa, mutta se nyt ei ihan vielä ole niin kova meriitti, että kannattaisi satsata satojatuhansia euroja Euroopan kulttuurikaupungiksi hakeminseen!
Olisikohan vähän kannattavimpia ehdotuksia?