Etsivän karkoituspaikka

Olen muutaman vuoden täällä kirjoituksia seurannut, niitä kommentoinut ja jopa joitain keskusteluja aloittanut.

On murheellista huomata, että jos joku uskoa etsivä tulee tänne lukemaan viestejä, niin ehkä huomaakin, että uskovan elämä ei näytä ja kuulosta hyvältä.

Täällä kirjoittava moni uskova ei tunnu saaneen mielen- ja sielunrauhaa, ei ymmärtämystä kommentoida toisten kirjoituksiin niin kuin kristityn ja lähimmäisen tulisi tehdä. On enimmäkseen toisten kirjoitusten tuomitsevaa ja ylenkatsovaa kommentointia. Yleensä niissä ei ole muuta kuin tuomiota, ei mitään selityksiä mihin tuomiokirjoittelu perustuu.

Siis näitä lukiessa varmaan moni Kristusta etsivä, uskoa, uskovia, mielenrauhaa ja lähimmäisenrakkautta hakeva lähtee pian pois, uskoviin negatiivisesti suhtautuen.

Tämä pitäisi olla nykyajan yksi foorumi, jossa voi kylvää siementä lähimmäiselle, tehdä lähetystyötä ja pikkuriikkisen kirkastaa Kristusta. On valitettavasti niin, että moni haluaa kirkastaa täällä omaa "oikeaa" uskoaan, ja tuomita toisen usko.

12

185

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Et näe metsää puilta.

      Kristinuskonharhan jumala on ihmisen luoma epäjumala ja siinä syy tuhansiin lahkoihin ja kultteihin sekä uskonharhan tulkintoihin.

      Jos oikea jumala olisi olemassa, ei kukaan tekisi tulkintoja tai muiden uskoa solvaisi.

    • Anonyymi

      Aloittaja kyllä ihan oikeassa näin uskonnottomankin mielestä mutta olisiko se kuitenkin niin näiden täällä kirjoittavien uskovien suhteen että he ovat uskontonsa parhaita mainoksia koska he ovat niitä uskontonsa valittuja jotka kertovat elävänsä jumalansa hengessä.

      Ehkäpä on todella hyvä asia että uskoa etsivät näkevät mitä uskonto voi tehdä ihmiselle .Täällä sen voi nähdä useasta eri kirjoittajasta

    • Anonyymi

      Valitettavasti kristitytkin ovat vain ihmisiä. Niinpä jatkuva valehtelu ja panettelu kristityistä vaikuttaa näihin keskusteluihin.

      Jokaiselle etsivälle on kuitenkin tarjottu ja tänäänkin tarjotaan heidän syntiensä anteeksiantamusta ja sovitusta Jumalan kanssa JEESUKSESSA KRISTUKSESSA.

      Mityen käy joka päivä kun tätä sovitusta tarjotaan ilman tekoja? Alkaa valtava pilkkalaulu niiden puolelta jotka ovat itse ansaitun vanhurskauden ja valheen lihansa pyhityksesta valinneet pelastustiekseen.

      Näin kävi Jeesuksen aikana. Ja näin käy nyt. Syntiinlankeemuksen jälkeen ihminen on aina piiloutunut Jualaltaan jonkun itse rakentamansa fasadin taakse. Näitä fasadeja (teatterinaamioita) ovat kilttinä ja tottelevaisena esiintyminen, katuvaisuuteensa luottaminen, anteeksianomisiinsa uskominen, hyviin tekoihinsa uskominen, erehtymättömän seurakunnan suojaan uskominen, etc etc.

      • Tunnet siis pakottavaa tarvetta valehdella epäjumalastasi?

        Et luota maailmojen luojan itse olevan kykenevä itseään mainostamaan, vai oletko meidän järkevien tavoin älynnyt ettei olematon voi itseään mainostaa?


    • Anonyymi

      Näyttää yhä selvästi siltä, että jo pitkäänkin täällä olleet eivät "snaijjaa" näiden sivujen olevan ihan "förbii".
      Suurimmalta osin.

    • Anonyymi

      Tämä foorumi taitaa olla ainut jossa voi päästä näkemään lestadiolaisen pään sisään edes hiukan.

      missään luonnollisessa ympäristössä se ei onnistu.

      ja taitaapi olla niinkin, että vain foorumilla lestalainen ensi kertaa kohtaa muutakin uskonkäsitystäkin kuin sen, mistä "tatu ruksalla" puhuu ja selittää.

      jospa edes joku saa valoa oppinsa pimeisiin kohtiin.

      • Anonyymi

        Kyllä näin on. Se iso nuorten joukko ruksalla ei kovin paljon niistä puheista ja selityksistä perusta. Tatunkaan.

        Seurakuntaoppia ei nuortenilloissa uskalleta ottaa puheeksi, synnistä enimmäkseen puhellaan. Sillähän on ainoa mahdollisuus hallita??? Synnintunnolla, kun vaan me voidaan se synti anteeksi antaa. Eikö tämä ole totuus?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä näin on. Se iso nuorten joukko ruksalla ei kovin paljon niistä puheista ja selityksistä perusta. Tatunkaan.

        Seurakuntaoppia ei nuortenilloissa uskalleta ottaa puheeksi, synnistä enimmäkseen puhellaan. Sillähän on ainoa mahdollisuus hallita??? Synnintunnolla, kun vaan me voidaan se synti anteeksi antaa. Eikö tämä ole totuus?

        Synnistä on hyvä varottaa tänä viimeisenä aikana!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Synnistä on hyvä varottaa tänä viimeisenä aikana!

        Mistä synnistä? Kyllä Tatun ja Timon syntipuheet on niin itse keksittyjä, eivätkö muka ole?
        Tulee kaikenlaista lapsuuden muistoa puheisiin mukaan ja mitä on joltain vanhalta saarnaajalta kuulut. Hei haloo!!!
        Youtubessakin ei nyt enää kaikki ole syntiä, mutta simsalabim, joku on, Timo tai Tatu jo jonkin asian synniksi kohta keksii. Kalle L olisi saarnannut sunniksi koko älykännykän. Minullakaan ei ellaista ole.

        Miksi nyt mielestäsi on viimeiset ajat menossa? Jehovilla on ollut jo useita maailmanloppuja, kai sen tiedät?


    • Anonyymi

      Ajatteletko, että kirjoituksesi ei ollut erittäin tuomitseva?

      • Anonyymi

        Aloittajalla siis.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloittajalla siis.

        Tämähän se juuri on niin kornia, että nimenomaan tuomitsevat henkilöt pitävät kovia lakisaarnoja tuomitsemista vastaan. Ihmisen minuus on hyvin salaperäinen, hänelle itselleenkin.

        Muita arvostellessaan ihminen tuomitsee itse itsensä, sillä hän tewkee itse samoja tekoja joista toisia toisia tuomitsee.

        Jer. 17:9 Petollinen on sydän ylitse kaiken ja pahanilkinen; kuka taitaa sen tuntea?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      73
      754
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      143
      733
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      57
      666
    4. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      644
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      643
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      624
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      40
      574
    8. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      521
    9. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      27
      511
    10. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      493
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      486
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      466
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      401
      448
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      76
      431
    15. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      420
    16. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      406
    17. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      3
      390
    18. Mikä on toinen nimesi?

      😊
      Ikävä
      28
      384
    19. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      34
      372
    20. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      59
      372
    Aihe