IPUn johtaja kirjoittelee juttujaan kapitalismia vastaan ikäänkuin IPUn kannattajat olivat hänen kanssaan samaa mieltä. Valitettavasti asia on toisin. Me ipulaiset kannatamme markkinataloutta joka perustuu rahaan ja kapitalismiin jota valvoo kansa .Emme ole ikinä hyväksyneet kommunismia emmekä sosialismia koska ne aatteet perustuvat varastamiseen.Jos varastaminen sallitaan niin siitähän syntyy valtava ongelma joka parasta aikaa on käynnissä EUssa. Tämä on syntynyt vasemmiston ja oikeiston yhteisestä halusta rosvota rahat kansalta . EU ei piittaa siitä että sen seurauksena kansa köyhtyy ja rosvot rikastuvat tolkuttomasti pörssin ja edustuslaitosten kautta.
Ipulaiset eivät juuri tämän vuoksi hyväksy EU-jäsenyyttä .Britit erosivat tämän vuoksi EUsta koska huomasivat syyn köyhtymiseensä.EU huijasi lähes 40 vuotta briteiltä rahaa jaettavaksi käsittämättömiin projekteihin joilla on saatu vauraat valtiot köyhiksi ja kansat kohti tuhoa. Vain todellinen kapitalistinen,valvottu markkinatalous voi saada aikaan kestävän kehityksen . EUn salaa kääntämillä rahoilla tuettu yritystoiminta on johtanut rahatalouden umpikujaan.Sen todistaa biljoonien tuhlaus yrityksiin ja huvitteluun sensijaan että kansa voisi itse päättää omista rahoistaan ja ottaa vastuun niistä.
Kapitalistinen markkinatalous
7
78
Vastaukset
- Anonyymi
Mitäs mariset, tee - I P U E X I T - sinäkin, troikka pitää valtaa ja se on betonoitu Kremlin muuriin. Antin testamenttia ei rikota ja puolueen lammasjäsenet on jäsenmaksun maksamista, talkoita ja juoksupojan tehtäviä varten, kun troikka hoitaa narsismiaaan ja tyrskäyttelee ryssähteleviä ja suomalaisia halventavia horinoitaan.
- Anonyymi
EUlla on troikka.Ei IPUlla. Me puolustamme itsenäisyyttä ja siksi vastustamme EU-jäsenyyttä . Emme edes matkusta Venäjällä toisin kuin sinä joka haet sieltä bensan ja taudit,puhumattakaan etelänmaista joista tämäkin ruljanssi nyt johtuu.
- Anonyymi
Kokoomuslainen piilokommari huutaa taas omiaan. Meinaa taas rikastua onholla tavallaan kansan rahoilla kun hallitus päätti elvyttää pörssipeliä parilla kymmenellä miljardilla.KMSn nukkehallitus mani halpaan ja totteli Kepun Sipilää. Nyt kepulaiset taas pullistelevat niin että napit lentävät. Eikö tätä peliä kukaan saa lopetettua?
- Anonyymi
ennen eu.a meni paremmin, kuin nyt, vaikka rajat olivat kiinni, kuten nyt, silloin oli kuitenkin. koulut, kirjastot, ravintolat ja kaikki kaupat auki, eikä kauppojen hyllyt olleet tyhjinä..
- Anonyymi
Uutinen kuitenkin oli että ravintolat on auki eikä niiden toimintaa taudin levittämisessä rajoiteta. Tämäkin osoittaa mitä johtajat ja kansa puuhailevat.IPU sentään kannatti raittiutta ja IPUn kannattajat eivät olleet turisteja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uutinen kuitenkin oli että ravintolat on auki eikä niiden toimintaa taudin levittämisessä rajoiteta. Tämäkin osoittaa mitä johtajat ja kansa puuhailevat.IPU sentään kannatti raittiutta ja IPUn kannattajat eivät olleet turisteja.
Suomessa oli eläimillä suu-ja sorkkatautiepidemia -50 luvulla. Suuria alueita oli karanteenissa. Mutta ihmiset olivat terveitä. Silloin valtiolla oli toimiva johto eikä tauteja haettu ulkomailta. Luonnon eläimet levittivät kyseiset epidemiat. Nyt täällä ihmiset levittää turismin vuoksi tappavat taudit joiden alkusyy on pörssipelissä ja ympäristön turmelemisessa.Näin tehdään rahaa joka haisee ja se haju aiheuttaa sairaudet.
- Anonyymi
Itsenäisyyden aikana rajat oli auki mutta Suomi ei tukenut turismia kuten EU tekee.Näin voitiin tehdä työtä kun vielä valtio hyväksyi sen.Eu on pilannut tukiaisillaan työt koska laiskana tienaa enemmän. EUn johto näyttää esimerkkiä. Raha tähän hankitaan ihmisten säästöistä ja etenkin niiltä jotka tekevät työtä järkevästi. Koko EU on kuin päätön mies sadusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?971978- 881390
- 1101163
- 761047
- 1211042
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57893- 48817
- 36802
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48771- 33713