Terolut kuuriin liittyviä kysymyksiä

Anonyymi

Hei, Olen 18v tyttö ja minulla on ongelmia kuukautisiin liittyen. Laihdutin 3 vuotta sitten yli 15kg ja painan nyt n.56kg ja olen 168cm. Kuukautiskierto meni ihan sekaisin laihduttamisen alettua ja pian loppui menkkojen tulo kokonaan. Menin lääkäriin asian vuoksi puoli vuotta sitten ja mitään syytä ei löytynyt asialle. Verikokeet oli ok ja sisätutkimuksessa kaikki normaalia. Lääkäri sanoi tämän johtuvan laihtumisesta ja epäili, että kuukautiset alkaa itsestään, mutta määräsi Terolut-kuurin, jota söin kolmena kuukautena. Niiden avulla vuoto tuli, mutta se oli paljo niukempaa kuin normaalit menkat ja toisella sekä kolmannella kerralla vuoto alkoi jo silloin, kun viimenen pilleri oli ottamatta. Onko se normaalia ja mistä johtuu, kun vuodonhan pitäisi alkaa vasta pari päivää kuurin jälkeen? Sen jälkeen ei menkkoja ole kuulunut moneen kuukauteen. Nyt lääkäri taas soitti ja määräsi jälleen teroluteja. Tällä kertaa vain joka toinen kuukausi, että annetaam mahdollisuus omille menkoille. En muistanut kysyä tuosta vuodon alkamisesta lääkäriltä puhelimessa ja nyt minua huolettaa, että vuoto alkaa taas liian aikasin ja teen jotain väärin. Lisäksi haluaisin tietää, että miksi vuoto on niin niukkaa, kun kuukautiset tulee terolutin avulla?Kiitos, jos vastaatte!

2

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hormonitoimintasi meni laihdutuksesta sekaisin. jotkut anorektiaa sairastavat ovat tulleet lisääntymiskyvyttömiksi.

      • Anonyymi

        Niin... Tiedän, että se on mennyt sekaisin, mutta en ole kuitenkaan missään vaiheessa ollut alipainoinen, niin kai niiden pitäisi alkaa joskus?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      87
      1496
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      10
      1370
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1135
    4. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      113
      1086
    5. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      65
      1044
    6. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      68
      921
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      251
      867
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      65
      862
    9. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      32
      777
    10. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      12
      731
    Aihe