Vanhuksen aivot eivät ole nopeita
mutta ovat tehokkaita
ja osavat suoriutua ankarista abstraktisista yhtälöistä,
mihin nuori ei kykene.
Iäkkään aivot
6
118
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä ravinnosta olis tukea, kaikille... esimerkiksi punajuuri, parsakaali ja olisko syytä tarkistaa mm a-vitamiini tosin sitä saa normaalisti hyvin, porkkanasta, maitotuotteista jne...
- Anonyymi
"syytä tarkistaa mm a-vitamiini "
mulla on ollut A-vitamiini useamman kerran vaarallisen korkealla. Kilpirauhanen toimi väärin, syytä etsittiin yli vuosi.
samoin on ollut b-12 vitamiinit rajan yli, mutta siitä ei ole ollut haittaa. Silloin otin vaan aivan laillisia pillereitä 2-3 viikossa.
- Anonyymi
Useammatkin aivot vanhuksella? Yleensä ihan yksikössä puhutaan. Välimerkkien käytön harjoittelu sekä sanojen oikeinkirjoituksen opettelu iäkkäämpänäkin saattaa vielä onnistua.
- Anonyymi
Olen samaa mieltä.Arkaadianmäellä on 4 vuoden välein vaihtunut edustajat.
Eläkkeitä ei vain ole saatu kansalle yhtä suuriksi -65 vuoden ikään tullessa.
Aivot näytää toimivan vuosikymmeniä samalla tavoin .Tuloksena on että
aivojen täytyy olla "Kädessä" Varsinkin ahneiden aivot. - Anonyymi
Päätöksenteon nopeuteen vaikeissa ja monimutkaisissa asioissa, joihin ei löydy yhtä yksiselitteistä oikeaa ratkaisua, vaikuttaa tietysti sekin, kuinka suuri elämänkokemus ja kuinka laaja tietämys päätettävästä asiasta ja sen monimutkaisuuksista ja vaikutuksista on. Lisäksi tietysti omat arvot eli miten suhtautuu kunkin päätöksen haittoihin vs hyötyihin.
Nuorilla ei ole em asiat hetikään aina ’rasitteena’ , joten päätösten teko on helppoa ja nopeaa. Se voi tietysti olla tehokkaampaa kriisitilanteissa, jossa joku/jokin on väistämättä ’uhrattava’ jokin muun vuoksi eikä iän myötä yleensä kehittynyt moraalikaan ole haittana ja päätöksiä on tehtävä nopeasti. - Anonyymi
Eivät ole nopeita.
Tuossa taannoin pomo esitti, että pitäisi lähteä naapuritoimipisteeseen tuuraamaan sairastunutta työtoveria naapurikuntaan perjantaina.
Eivät aivot ehtineet mukaan.
Onneksi oli sen verran ripeäaivoinen tulokas, joka ehti ennen meitä homeaivoja.
Niin se ikä vaan vaikuttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli399371"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn433955Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.402724Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1272576Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1022509Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on271977Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait161655Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.331457- 711287
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1791184