Eläköön, pysäköintioperaattorit!

Anonyymi

On hyvä, että yksityiset pysäköintioperaattorit alkavat kiristää otettaan ja pistävät narisijoita (lue: säännöistä ja laeista piittaamattomia autoilijoita) kuriin ja ojennukseen kerta toisensa jälkeen. Yleensähän tämä tapahtuu oikeuskäsittelyn kautta ja se on tunnetusti kallista, mutta välinpitämättömät narisijat saavat sitten tuntuvan opetuksen kun häviävät naurettavan taistelunsa ja joutuvat maksumiehiksi.

6

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos tarkoitat niitä "pysäköinninvalvojia", jotka jakavat autojen laseille epämääräisiä maksulappuja, niin heidän tarinansa alkaa olla kohta ohi. Rehellistäkään kusetusta ei voi loputtomiin jatkaa.

      Pysäköintioperaattorilla pitäisi oikeastaan tarkoittaa vain tahoa, joka järjestää pysäköintipaikkoja autoilijoiden käytettäväksi. Siinä mielessä käytettynä termi tuo mieleen hyvin organisoidut, lämpimät ja väljät hallit isojen kaupunkien keskustoissa. Hintaahan sille tulee, mutta mikäpä tässä maailmassa ilmaista olisi. Maksava asiakas myös mielellään käyttäytyy vähän paremmin kuin ilmaista palvelua metsästävä.

    • Anonyymi

      Jukulauta kun parkkirikkurin jalat tärisee raastuvassa, kun laamanni lyö nuijalla pöytään. Se on kalliimpi tie lähteä oikeuteen kiistelemään. Pate on tullut jäädäkseen!

      • Anonyymi

        Pate on vaan niin kauan kuin rehellinen autoilija antaa sen olla.
        Aina kun paten auton näkee olisi aiheellista mennä kuskia kädestä "pitäen" tervehtimään.
        Näin menetellen tuosta "syövästä" olisi mahdollista päästä eroon.


    • Anonyymi

      Yksityiset rahastajat eivät voi valvoa lakien noudattamista, vaan ainoastaan omien sopimuksensa noudattamista.

      • Anonyymi

        Eikö mielestäsi sopimusoikeus kuulu Suomen lainsäädäntöön?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö mielestäsi sopimusoikeus kuulu Suomen lainsäädäntöön?

        Mitä lakeja ja millä valtuuksin yksityiset firmat mielestäsi valvovat?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      404
      3058
    2. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2279
    3. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      61
      2219
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      17
      1897
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      168
      1419
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      3
      1287
    7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      201
      1089
    8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      38
      904
    9. Iltalehden evästeasetukset

      No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
      Maailman menoa
      100
      860
    10. Sun seurassa oli turvallinen olo

      Yhteisiä vietettyjä aikoja muistelen. Yllätit mut kerran tavalla josta tulin äärettömän onnelliseksi 😘 Olkoon tämä nais
      Ikävä
      38
      832
    Aihe