Sensuroiko Hesari ?

Hesari kertoo TV-mainoksessa, etä se on 130 v. vanha lehti ja esittää kenraalikuvernööri Bobrikovin kuvaa sensuroimassa lehden juttuja..

Sama meno kuiteknin jatkuu nytkin, mutta sensuuria harrastaa tämän "sananvapauden monopolin " toimitus ihan itse- tällä kertaa.
Sensuuri näkyy siinä, mitä aiheita Hesari käsittelee ja mitä ei.
Kiellettyjen listalla on maahanmuuton negatiivisten seurausten arviointi ja siihen liittyvien kustannusten esittäminen, ilmastonmuutokseen kohdistuva epäily ja arvostelu sen teorian perusteista, Israelin miehityspolitiikan arvostelu, modernin Kiina esittely ja Viron historia v. 1939-1953.
Ruotsin lähes päivittäiset autojen poltot ja pommiräjäytykset, jota alkavat muistuttaa jotakin Lähi-idän kaupunkia on pienennetty pikku-tapahtumiksi.

Kiellettyjä kotimaisia aiheita on Sipilän hallituksen työllisyys- ja talouspolitiikan positiivinen arviointi, ja vastaavasti kaikenlainen vihervasemmiston toimien arvostelu.
Rinteen ero tehtävästään jo 6 kk:n jälkeen oli todellinen poliittinen skandaali, jota yritetään vaimentaa Marinin kasvokuvilla- Marinin hallituskin on tosi horjuvalla pohjalla- paisti Hesarin mielestä.

Toimittaja - valt. yo Junkkari on nykyisin puhdas SDP:n äänitorvi ja voi ihan samalla toimittaa vaikka "Demari"-lehteä.

Hesari ei puolueeton, ei liberaali eikä varsinkaan laatulehti.
Hesari on alemman keskiluokan ja vihervasemmiston ikioma äänenkannattaja ja maksaa jopa paperiversiona n. 400 e vuodessa, ei 2.000 e. viidessä vuodessa.
Kannattako maksaa ?

2

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan sama sensuuri on päällä nytkin. Hesari on nykisin alemman keskiluokan- ja täysin vihervasemmistolainen lehti,
      Kuka viitsii maksaa sitä yli 300 euro vuodessa ?

    • Anonyymi

      Bobrikovin murha ei ollut sankariteko, vaikka tässäkin HS yrittää muuttaa totuutta..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      135
      1208
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      781
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      577
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      570
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      23
      512
    6. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      29
      496
    7. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      14
      462
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      14
      451
    9. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      20
      436
    10. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      18
      435
    Aihe