Nuorten paha olo

Alle 13 v. Lastem mielenterveyshäiriöt lisääntyneet. No miksiköhän. Vanhemmat luulee että kännykät seurana riittää. Lapset kaipaa IHMISEN läsnäoloa, hoivaa, välittämistä. Nyt KOULUN pitäisi huomata puuttua ongelmaan. KOTI on se paikka, josta lapsen ongelmat juontavat
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

KR 1933/-38 1Kor. 15:44
kylvetään sielullinen ruumis, nousee hengellinen ruumis.
Jos kerran on sielullinen ruumis, niin on myös hengellinen.

Biblia (1776) 1Kor. 15:44
Se kylvetään luonnollinen ruumis
ja nousee hengellinen ruumis.
Meillä on luonnollinen ruumis,
on myös hengellinen ruumis.

Suomalainen johtava aivokirurki sanoi, että ihmiset pelkäävät omaa kuolemaa, koska eivät tiedä mihin he joutuvat kuoleman jälkeen.
Minäkin pelkäsin kuolemaa ia oikeastaan se sai minut etsimään Kuoleman Voittajaa
Jeesusta.
On se kumma kun sanoin ajatuksissani rukoilin Herra auta minä hukun.
Roomalaiskirje 7:24
Minä viheliäinen ihminen,
kuka pelastaa minut tästä kuoleman ruumiista?
Ja todellakin kuoleman pelko on poistunut, sillä kun jääkaappi raksahti päälle minä jo säikähdin, Ja kun sitten jouduin armeijan kertausharjoituksiin niin pojat yrittivät säikytellä minua koiranpommeilla en säikätänyt.
Kiitos Jeesus en vieläkään tarvitse peljätä edes kuolemaa, jonka raamattu sanoo olevan meidä vihollisista viimeinen.

Äänestä

-monikultturisuus ei toimi (ei ole yhteistä arvopohjaa)
-uudet avoimet luokkatilat eivät toimi
-kulttuurillinen neutraaliusa/juurettomuus ei toimi eikä yhdistä
-kiusaaminen/syrjintä on yleistä monikulttuurisisssa luokkayhteisöissä

jne. sitä saa mitä tilaa

Äänestä

Aloittaja; osuit naulan kantaan!
Lisään vielä, että miten kodeista missä vanhemmuus on hukassa, perus turvallisuus puuttuu ja lapset henkisesti heitteillävanhempien oman pahoinvoinnin takia, voi tulla muuta kuin oireilevia lapsia?
Vanhemmilla mielenterveysongelmaa, johon ei saa apua. Alkoholismia Suomessa onarviolta 400 000, huikea määrä ! ja kun tähän lisätään muut alkoholin suurkuluttajat on siis monen monta kotia missä tämä ongelma kukoistaa. Katse koteihin ja avun keskittäminen lapsiperheille, ei pelkästään raha vaan vanhemmuuden tuki ja opettaminen.
Vaaditaan koulun puuttumista asiaan, syytetään päiväkoteja kun ongelman ydin on koti josta kaikki lähtee. Ei lapsen kasvatusta voi ulkoistaa koululle ja päiväkodille, eivätkä opettajat voi toimia vanhempina lapsille! Kyllä se on omien vanhempien tehtävä. Tyypillistä että ongelmaa aletaan yrittää hoitaa kun se on jo muodostunut kun ongelmien ennalta ehkäisy on avain asemassa. Milloin tajutaan tämä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Alle 13 v. Lastem mielenterveyshäiriöt lisääntyneet. No miksiköhän. Vanhemmat luulee että kännykät seurana riittää. Lapset kaipaa IHMISEN läsnäoloa, hoivaa, välittämistä. Nyt KOULUN pitäisi huomata puuttua ongelmaan. KOTI on se paikka, josta lapsen ongelmat juontavat

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu