Kertakäyttöaterimet superkalliita

Anonyymi

Minne ovat kadonneet edulliset muovihaarukat, joita vielä viime syksynä sai 50kpl 50 sentillä (esim. lidl- ja rainbow)? Paikalliselta ostarilta muovihaarukoita ei löytynyt ollenkaan. Lidlissä ei myydä mitään kertakäyttöaterimia, ja Prismassa ja K-kaupassa oli ainoastaan superkalliita puukuituhaarukoita, jotka maksavat 1,50€/25 kpl. Kertakäyttöaterimien hinta on siis noussut 6-kertaiseksi, lisäksi puuhaarukat rusahtavat herkästi ja niitä kuluu useampi aina yhden mikroaterian syöntiin, ja jätettä syntyy paljon.

5

172

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muoviaterimet ovat lähes kaikista kaupoista loppu. Niiden valmistus on lopetettu EU-määräyksistä johtuen, mutta jäljellä olevia varastoja saa myydä loppuun.
      Esim. Sellon Prismassa oli hyllyn perällä jäljellä vielä vähäinen määrä Huhtamäki -muovihaarukoita hintaan 55 senttiä/pakkaus. Ostin niitä muutaman paketin, jotka riittävät ainakin vuodeksi eteenpäin. Jossain vaiheessa pitää kuitenkin siirtyä puukuituhaarukoihin, jotka saavat ruuan maistumaan lastulevyltä ja tekevät aterian syönnistä aika etovan kokemuksen.

    • Anonyymi

      Voisi myös kokeilla Suomen kerta Oy:n myymälöitä, missä myydään halvalla aterimia isoissa muovisäkeissä esim. kahvilusikoita 500 tai 1000 kpl.

    • Anonyymi

      Liian halvalla ei kannata myydä roskaavia tuotteita pöhkölle kansalle!

    • Anonyymi

      Pian kertakäyttöaterimet loppuu kokonaan.

      Ne halvat oli tehty ainakin joskus jossain maassa missä ei paljoa laatu/TERVEYSVAATIMUKSIA ja pakattu vain suomessa.
      ei ainakaan lasten suuhun.
      ja tuli vielä muistiin, joskus on haarukan piiki katkennut ja aiheutanut leikkaustoimenpiteen noin viikon kuluttua kun ei ole tullut ulos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      211
      1658
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1415
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1143
    4. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      58
      1063
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      72
      1015
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      106
      932
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      54
      930
    8. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      860
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      840
    10. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      31
      774
    Aihe