Verottaja vei eläkkeen korotuksen

Anonyymi

Saan pienen työeläkkeen ja lisäksi kansaneläkettä. Eläkettä korotettiin vuoden alusta vähän. Verottaja nosti veroprosenttia. Tilanne on nyt se, että käteen jää vähemmän kuin ennen korotusta. Kyllä korpeaa ja kovasti!
Kävin verotoimistossa kysymässä olisiko virhe, mutta kaikki on oikein ja mitään ei ole tarvetta muuttaa.
Kyllä harmittaa ja kovasti!

5

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulta pieneni työeläke 49 e , tammikuussa työeläkkeeseen tuli lisää 7 e , mutta helmikuussa nyt , oli työeläke tuon 49 e pienempi, mitenkä voi työeläke pienentyä , veroja en maksa , koska kela eläkkeen kanssa eläkkeeni on vain 888 e .
      Laiton kyselyn elon sivuille , mutta en ole vielä saanut mitään selitystä.

      • Anonyymi

        Sinulta on otettu veroa, ota yhteyttä myös verotoimiston.


    • Anonyymi

      Vanhempani saavat työeläkettä että kansaneläkettä. Molempien eläke nousi vaalilupauksen mukaan.

      Ilmeisesti täyden hyödyn saivat kaikkein pienituloiset. Jos sapettaa koska koette tehneenne työtä paljon ja olisi pitänyt tehdä vähemmän, koska olisi saanut silti saman eläkkeen, se sapettaa. Mutta sopeutukaa. Kyllä ne köyhemmät kuluttaa sen saamansa rahan kun julkiselta ei saa kunnon hoitoja. Käyvät yksityisellä eivätkä mieti mitä maksaa. Maksaa minkä maksaa ja vähällä on pärjättävä.

      • Anonyymi

        Älä vielä kehu, nyt helmikuussa astuivat uudet verolait voimaan , voi olla et sun vanhemmillakin on verot noussu.
        Siihen on monen pieneläkeläisen Vappu kolmekymppinen mennyt veroihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä vielä kehu, nyt helmikuussa astuivat uudet verolait voimaan , voi olla et sun vanhemmillakin on verot noussu.
        Siihen on monen pieneläkeläisen Vappu kolmekymppinen mennyt veroihin.

        No, katsotaan myöhemmin seuraavat lappuset. Muuten, huomasin että olivat maksaneet aikaisemmin veroa, nyt kun viimeksi katsoin veroprosentti oli ilmoitettu nollaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1177
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe