Verottaja vei eläkkeen korotuksen

Anonyymi

Saan pienen työeläkkeen ja lisäksi kansaneläkettä. Eläkettä korotettiin vuoden alusta vähän. Verottaja nosti veroprosenttia. Tilanne on nyt se, että käteen jää vähemmän kuin ennen korotusta. Kyllä korpeaa ja kovasti!
Kävin verotoimistossa kysymässä olisiko virhe, mutta kaikki on oikein ja mitään ei ole tarvetta muuttaa.
Kyllä harmittaa ja kovasti!

5

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulta pieneni työeläke 49 e , tammikuussa työeläkkeeseen tuli lisää 7 e , mutta helmikuussa nyt , oli työeläke tuon 49 e pienempi, mitenkä voi työeläke pienentyä , veroja en maksa , koska kela eläkkeen kanssa eläkkeeni on vain 888 e .
      Laiton kyselyn elon sivuille , mutta en ole vielä saanut mitään selitystä.

      • Anonyymi

        Sinulta on otettu veroa, ota yhteyttä myös verotoimiston.


    • Anonyymi

      Vanhempani saavat työeläkettä että kansaneläkettä. Molempien eläke nousi vaalilupauksen mukaan.

      Ilmeisesti täyden hyödyn saivat kaikkein pienituloiset. Jos sapettaa koska koette tehneenne työtä paljon ja olisi pitänyt tehdä vähemmän, koska olisi saanut silti saman eläkkeen, se sapettaa. Mutta sopeutukaa. Kyllä ne köyhemmät kuluttaa sen saamansa rahan kun julkiselta ei saa kunnon hoitoja. Käyvät yksityisellä eivätkä mieti mitä maksaa. Maksaa minkä maksaa ja vähällä on pärjättävä.

      • Anonyymi

        Älä vielä kehu, nyt helmikuussa astuivat uudet verolait voimaan , voi olla et sun vanhemmillakin on verot noussu.
        Siihen on monen pieneläkeläisen Vappu kolmekymppinen mennyt veroihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä vielä kehu, nyt helmikuussa astuivat uudet verolait voimaan , voi olla et sun vanhemmillakin on verot noussu.
        Siihen on monen pieneläkeläisen Vappu kolmekymppinen mennyt veroihin.

        No, katsotaan myöhemmin seuraavat lappuset. Muuten, huomasin että olivat maksaneet aikaisemmin veroa, nyt kun viimeksi katsoin veroprosentti oli ilmoitettu nollaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1156
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      258
      1001
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      879
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      772
    Aihe