Meidän vene projekti

Anonyymi

https://youtu.be/VDG2oV1uUcs
Tässä videon muodossa meidän esimmäinen imvene projekti jota olisi tarkoitus päivittää tulevan kevään aika. Laittakaa kommentteja ja vinkkeja tulemaan kyseisistä hommistä.

4

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikenlaisia raatoja ne ihmiset hankkii, tsemppiä kuitenkin valitsemallasi tiellä.

    • Anonyymi

      Hieno homma, tsemppiä projektiin!

      • Anonyymi

        Tuolla purjehtii 10vuotta tekemättä mitään. Turha noita vanhoja paatteja on ruveta rakentamaan, ikinä ei tule valmista.
        Mulla on 40 vuotta vanha paatti, heitän sen järveen heti kun jäät lähtee ja maihin kun jäät tulee. Vesillä olen sen välisen ajan.
        Ellei sitten ole paremmasta huomisesta ja ensikesästä unelmoija joka viihtyy pressujen alla kesät talvet.


    • Anonyymi

      No ei tuo varmastikaan mikään raato ole... mutta miksi ihmeessä pitää pistää niin paljon rahaa elektroniikkaan? Ette te kuitenkaan tuolla millekään pallon ympäri purjehdukselle lähde. Unohtaisin ainakin aisin, tutkan ja toisen plotterin. Plotteri ja vhf näyttää jo löytyvän, mitä niitä uusimaan jos ne toimii?

      Patjaverhoilut on helppo ommella itse, samalla uusisin kulahtaneet seinäverhoilut vanhojen puhdistamisen ja liimaamisen sijaan. Vaaleammaksi voi paikkoja ja maalata, mutta valkoiseksi en maalaisi mitään koska pian on valkoinen niin nuhjuisen näköinen.

      Säästyneet rahat pistäisin jemmaan ja pari kautta purjehtineena miettisin mihin ne oikeasti kannattaisi sijoittaa. Jos jääkaapin kompura on vanha tehosyöppö miettisin sitä, 15v vanhat purjeet syynäisin tarkkaan. Aurinkopaneeleja en bongannut, sellaiset hankkisin. Sähköihin en koskisi jos kaikki toimii. Alkuperäisinä kupari eristeen sisällä on niin hapettunutta että luotettavia uusia liitoksia on vaikea tehdä - eli jos jotain tekee pitää kaikki pistää uusiksi jossa riittää miettimistä kun vanhat piuhat kulkevat rakenteiden sisällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      157
      4940
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3596
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      32
      2589
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2253
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      96
      2129
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      28
      2046
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2033
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      87
      2003
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      20
      1495
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      105
      1390
    Aihe