Tuolla on meneillään ties kuinka mones kompostoiviin vessoihin liittyvä keskustelu. Siellä todetaan, että tosiasiassa tyypillinen veneen haju on veneen vessan haju, josta pääsee eroon, kun hankkii kompostoivan käymälän.
Minä en osaa ottaa asiaan kantaa, koska ei ole kokemusta, mutta sen tiedän, että nykyaikainen mökkikäymälä asianmukaisesti hoidettuna tuoksuu lähinnä miellyttävältä, jos ei tietäisi, mitä sen taustalla on.
Pitäisikö siirtyä veneissä kompostoiviin käymälöihin yleisemmin?
http://www.cruisersforum.com/forums/f47/composting-head-vs-classic-head-229668.html
Minä en osaa ottaa asiaan kantaa, koska ei ole kokemusta, mutta sen tiedän, että nykyaikainen mökkikäymälä asianmukaisesti hoidettuna tuoksuu lähinnä miellyttävältä, jos ei tietäisi, mitä sen taustalla on.
Pitäisikö siirtyä veneissä kompostoiviin käymälöihin yleisemmin?
http://www.cruisersforum.com/forums/f47/composting-head-vs-classic-head-229668.html
Vastaukset 7
Vanhimmat
Septivessoissa WC ei aiheuta hajuja, jos ei osta halvinta bilhelvetti-kamaa. Kun laitteisto on oikein tehty ja letkut on asianmukaiset, ei hajuja tule. Kyllä siitä septiletkusta kannattaa oikeasti maksaa se kallis hinta.
Nimimerkillä kokemusta on.
Jämpti on noin. Ja paitsi kallis hinta pitää myös maksaa hikipisaroina sen rautakangen vääntäminen paikoilleen. Mutta lopputulos ei haise, jos tavara vain pidetään pytyn laitojen sisäpuolella. Jälkimmäiseen taas ei jälkiprosessointi auta.
Persaukisena kun ei kannata huonoa ostaa niin ostin sitä kallista joka piti olla kaasutiivis ja kaikke muuta maan ja taivaan väliltä mutta eipä ollutkaan. Parin vuoden jälkeen alkoi sama tunkkainen krääsä tulla letkusta läpi. Purkkavirityksenä teippasin alumiiniteipillä letkut ja käryäminen loppui. Kannattaa kokeilla jos vain tilanpuitteissa teippaaminen onnistuu.
Paska-Arto
Ei ole kokemusta kompostista veneessä mutta "portapotista" kyllä. Pottihan on " kannettava septitankku" ja siihen olen tyytyväinen omassa käytössäni. Siihen saa myös inutyhjennysliitännän jos haluaa.
Purin vanhasta skandistani septin, koska tankki sekä letkut ikäloput ja haisivat. Pottiratkaisu sopi myös pienelle kukkarolleni parhaiten.
Pikkula
Olen juuri rakentamassa septisysteemiä ja ajattelin rakentaa metalliputkilla suurimman osan putkista. 20 euroa metri butyyliputkesta on aivan järjetön, kupariputkeakin saa käytettynä romumetalliba halvemmalla. Ostan butyyliputken vain siirtymäliitoksien tekoon pienen pienen pätkän.
20 euroa metri ei nyt niin kova hinta ole. Pitää verrata käyttöaikaan ja muihin veneilyn kustannuksiin.
Ei vaan siihen mitä materiaalilla samalla rahalla saa, tässä tapauksessa jalometallia kuparia joka kestää kauemmin kuin veneenomistaja itse. Kemikaalimömmöstä sotkettu butyyliletku irvistelee muutamassa vuodessa vaikkei läpi pumppaisi kuin pissaaa ja vadelmantuoksuisia vessapapereita