Muuten hyvä bändi, mutta sen ämmän operalaulu on ihan perseestä. Opera on paskaa...luonnotonta. Ottaisivat miehen laulamaan, se ämmä on ihan korni ja säälittävän näköinen lavalla!!!
Miehet tekee miesten hommia ja ämmät pysykööt sivussa asioista mihin eivät aivojensa ja fysiikkansa...äänensä puolesta sovi.
Miehet tekee miesten hommia ja ämmät pysykööt sivussa asioista mihin eivät aivojensa ja fysiikkansa...äänensä puolesta sovi.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tarja ei oo ämmä.
Se kirjoitetaan oopperalaulu:)
Mun mielestä oopperalaulu sopii hyvin raskaampaan taustaan. Luo kivat vastakohdat, ja Tarjan ääniala on mahtava.
Mistä lähtien laulaminen ja musiikki on ollu miesten hommaa? Miksi ooppera on paskaa?
Miksi meidän "ämmien" pitäisi pysyä sivussa? (Suomi kun on tasa-arvoinen maa)
Mitä mies tietää naisten aivotoiminnasta? Miksi naiset eivät sovi äänensä puolesta lavoille?
Mikseivät suomalaiset PERUSTELE mielipiteitään?
Naisten lauluääni on liian hento ja kimeä raskaaseen musiikkin ja he kuulostavat siksi ihan lapsilta ja tulee lähinnä koominen tunnelma. On vain harvoja naisia joilla on vakuuttava ääni ja asenne, eräs heistä on esim. 70-luvun rock-tähti Suzi Quatro
http://www.suziquatro.com/
Naisten esiintymistaidot ovat yleensä surkeat, lavakarisma puuttuu... ei oikein tiedetä miten liikuttaisiin tai mihin kädet laitettaisiin...kiusallista katseltavaa.
Toisaalta jos nainen uhoaa lavalla, niin sekin näyttää koomiselta...50kg lihaksiton sirriäinen kun ei kovin uhkaavalta rock sankarilta vaikuta. Esim. Avril Lavigne on siitä hyvä esimerkki, tyttö yrittää kovasti vakuuttavaa rock imagoa.., mutta herättää käyttäytymisellään lähinnä huvittuneita tunteita...voi hellanlettas pikkutytöllä uhmaikä..hiukan kovempi tuulikin veis sirriäisen mennessään.
Pop on tytöille sopivaa musiikkia, rock ja metalli on miesten hommaa.. rockiin tarvitaan synnynnäinen testosteronin tuotanto!
Ooppera edustaa oikeistoporvarillista elitistä maailmankuvaa josta rock on aina pyrkiytynyt sanoutumaan irti. Oopera on erittäin teennäinen ja luonnoton laulutapa....rockissa taas luonnollisuutta ja alkukantaisuutta tulisi korostaa.
Musiikkityylien sekoittaminen on yleensäkin perseestä! Sellainen on epämiesmäistä selkärangatonta toimintaa.
kuka viitsii tollasta skeidaa pistää,että tarja turunen on huono?se on maailman parhaimpia laulajia eikä tuo yhtye olis ilman tarjaa mitään!!!ja se ei tosiaankaan ole mikään ämmä!taitaa jotain vaan vähän ketuttaa kun ei ole samanlaisia lahjoja kuin tarjalla.älä vaan tota yhtyettä mene missään porukassa haukkumaan,ettei käy huonosti...se on meinaan aika suosittu yhtye.
JKK jauhaa provoa, jos ei n-wish sovi, niin me kuunteleen jotain mikkiin oksentavaa piripäätä,
jolla on 10 vuoden kakku istuttuna huumeista
tai kirjoituksestasi päätelleen niiden täytyy vetää doupping -kamaa vai?
Bodarit karjumaan hevibändiin? Voi helevetti sun
skeidojas!
Tai sitten ihan tarkoituksella moista sontaa kirjottelee!Nightwish on aivan varmasti mahtavimmasta päästä mitä Suomesta löytyy ja Tarjan persoona sekä lauluääni sopii kuin valettu kokonaisuuteen!Melkein voi sanoa jotta Nightwish on elämää suurempi juttu.
Olisit vaan pysynyt siinä JJK nimimerkissä. No ei nyt.. olisi varmaan pitänyt keksiä itse jotain vähän parempaa kuin JKK.
Mutta TAVALLAAN jaan tämä JJK:n mielipiteen, en ole koskaan oikein pitänyt naislaulajista hevissä, en jaksa kuunnella yhtäkään metallibändiä jossa on nainen laulamassa.
Yksi melkein poikkeus tulee mieleen ja se on Doro.
ei pitäisi todellakaan tehdä aivokapasiteettinsa
ylittäviä hommia, kuten humpankuuntelijoiden tai
mikkiin oksentamista suosivien kirjoitella tänne.
Tarja ja muut on ulkomaillakin hyvin myynyt yhdistelmä eikä aina samaa paskaa, että volyymilla
peitetään huono soittotaito ja oksentamisella onneton laulutaito. Hyvä wissarit.
siis tarja on upean näköinen ja ääni on aivan mahtava!!ja tarja ei ole mikään ämmä! ja kyllähän marko laulaa wisareissa... niin ja mitä sä tiiät naisten aivojen toiminnasta? painu sinne missä aurinko ei paista!!!!!! jos tuut haukkumaan yhtä suomen/euroopan tunnetuinta bändiä
Kullakin oma mielipiteensä mutta tää tuntuu - yleisen mielipiteen - mukaan menevän jo pikkuisen yli. Nightwish on ihan omaa luokkaansa. Mielummin sitä kuuntelee kuin juuri jonkun ylläolevan kuvailemaa äijää joka laulun sijasta kuuluu oksentavan. Siit saa lähinnä kylmiä väreitä.
Tarja Turusella on aivan hyvä ääni. Ja kehittyy koko ajan. (On se nyt Century Child-levyllä jo parempi kuin Angels Fall First-levyllä.) Tiedän ihmisiä jotka eivät pidä Nightwishistä, näin esimerkiksi aina yhtä rakkaan veljeni (joka kuuntelee sitten Jope Ruonansuuta tms), mutta noin p*sk** en ole edes siltä kuullut.
Sanotaan että mielipiteensä kullakin mutta tämä menee jo tosiaankin YLI!!
Mietin tässä vaan että miksi/miten Nightwish on saanut noin suuren suosion Suomessa/Euroopassa, jos Tarja ei osaa laulaa ja OOPPERALAULANTAA ja heviä ei voi sekoittaa????
Ämmästä sais hyvän palosireenin.
Liekö jjk pikkusen egoisti vai sarkastinen... Nightwish on päässyt pitkälle minusta nimenomaan Tarjan ansiosta. Bändi ei oo sitä samaa massaa mitä on jo niin helvetisti tarjolla. Lähinnä naurettavaa kattoo kun liian itsevarmat äijät hyppii ja uhoaa lavalla. Mielipiteensä jokaisella, minä pitäydyn nightwishissa, kuuntelee sitten jotain muuta jossei tykkää.