Miksi "hullut" saa kulkea vapaana?

Tarkoitan nyt ihmisiä, jotka käyvät toisten kimppuun. Kuten se puukotus kerrostalon pihalla, joka kohdistui triathlon- urheilijaan tai tämä liikennehäirikkö, joka ojensi toisia väkivallan ja uhkailujen muodossa. Mikä ihmisiä oikein vaivaa??? Eikö kukaan ole enää turvassa? Onko tämä sen seurausta kun siirryttiin avohoitoon?

Minusta rangaistukset ovat aivan liian vähäisiä. Tuollaiset ihmiset kuuluvat vankilaan loppuiäksi!
3197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Yhteiskunta on hylännyt jo kauan sitten hyödyttömän porukan. Ei kai kenellekään ole epäselvää se, että hyvinvointiyhteiskuntaa aloitettiin purkamaan 90- luvulla, kun saimme laman? Tuon laman verukkeella tehtiin paljon pahaa, joista huono-osaiset kärsivät. Rahan valta on se, mikä sanelee. "Hullut" jätettiin oman onnensa nojaan.

Äänestä

Vankilatuomioita pitäisi todellakin koventaa ja sinne pitäisi joutua helpommin.
Psykiatriselle osastollekaan ei voi helposti toimittaa aikuista ihmistä tahdonvastaisesti, ellei ole psykoottinen tai selvästi maaninen. Ei sillä että jotkut psykopaatit psykiatrisesta hoidosta hyötyisivätkään...

Äänestä

Niin siis joo toi että ihmiset varsinkin heikommat ja hoitoa tarvitsevat alettiin unohtaa alkaen 1990-luku on niin totta !!ja siis todella kohtalokasta ollut todella suurelle määrälle ihmisiä jotka eivät ole kaikki ollenkaan sitå kestäneet,kaikki eivät ole enää joukossamme..ihmiset eivät ole niin auvoisia auttamaan eivätkä ottamaan huomioon ystävällisesti toisia ihmisiä..On kyllä hämmentävää että jotkut ovat vielä valmiita käymään toisten kimppuun..mutta yhteisöllisyys ja ryhmätyö kyky on noudettavissa ja löydettävissä vain sellaisia tilanteita kun järjestetään ja jos ja kun ihmiset niihin myös osallistuvat..on totta että tuollaiset tilanteet kyllä antavat tallausalustan myös niille ikävämmän luontoisille itsensä kehujille ja psykopaatti manipuloijille mutta on siellä aina muutamia suht tavallisiakin ihmisiiä joista joku voi kyetå oikeaan yhteisöllisyyteen että voi saada ohimebevästi edes jotakin suht mukavia asioita juteltua jonkun kanssa mutta ryhmä ja yhteisöllisyys ei juuri ehkä aggressiivisille ihmisille tarjoakaan mitään varmaankaan koska sellainen ei halua tuntea yhteisöllisyyttå??.On hyvin vaikea saada kitkettyä varmaankaan hyökkäävyyttä ja vihaisuutta ihmisestä jollei tämä pysty kellekkään kertomaan tunteistaan eikä halua olla yhteydessä kehenkään jolle voisi purkaa olotilaansa..ja voihan olla että on yrittänyt jollekin kertoa tilanteestaan mutta kukaan ei ole kuunnellut..Psykiatriassa on esim pitkät läheteköytännöt jotka vievät aikaa ja kun potilasaika tulee niin tilanne on voinut muuttua tai sillä hetkellä olla jo eri..joskus toki ja useinkin varmaan huonontunutkin jo odotusaikana paljon esim..Psyk.Osastolta taas laitetaan joskus nopeastikin ulos,varsinkin jos ei ole entistå hoitoa siltå alalta olemassa,kaikki häiriötilat eivät oikein näy psykiatrille,jotkut hyvin väkivaltaiset ihmiset pystyvät piilottamaan väkivaltaisen puolensa piilossa ja ovat hurmaaviakin jossain psyk osastolla esim. Eikä mitään outoa ole näkyvissä siellä mutta vapaudessa tilanteet eskaloituvat hirnuteoiksi..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tarkoitan nyt ihmisiä, jotka käyvät toisten kimppuun. Kuten se puukotus kerrostalon pihalla, joka kohdistui triathlon- urheilijaan tai tämä liikennehäirikkö, joka ojensi toisia väkivallan ja uhkailujen muodossa. Mikä ihmisiä oikein vaivaa??? Eikö kukaan ole enää turvassa? Onko tämä sen seurausta kun siirryttiin avohoitoon?

Minusta rangaistukset ovat aivan liian vähäisiä. Tuollaiset ihmiset kuuluvat vankilaan loppuiäksi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu