Ison summan siirto ulkomailta Suomalaiselle tilille

Hei

Osaako joku sanoa mitä veroseuraamuksia on (mikäli edes on) jos siirtää ison summan ulkomaalaisesta tililtä Suomalaiseen pankkiin?

Alkaako Suomen verottaja vaatimaan jotain todisteitä mistä rahat on peräisin?
Palkkarahoja nuo on jonka työ on tehty Suomenulkopuolella. Veroja noita ei tietenkään ole maksettu Suomeen vaan siihen maahan missä työ on tehty.
Molemmat tilit ovat minun nimissä. Mietin että mitä todisteita tarvitaan koska niitä en välttämättä saa enää jälkikäteen.

Ja jos joku kysyy miksi en vaan pidä rahoja toisen maan pankissa niin selitys siihen on että kyseisen maan pankkiin ei voi 100% luottaa että rahat säilyy siellä jos ja kun pankki menee konkurssiin.

5

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suosittelen, etta avaat tilin, ja siirrat rahasi mielummin jonnekkin ns. veroparatiisiin, matalan verotuksen maahan kuin suami "Funland" nimiseen kateellisten tuulipukujunttien maahan eli verohellvettiin.

    • Anonyymi

      Olli neuvoo mielellään alusta loppuun käestä pitäen.

    • Anonyymi

      Mielellään siitä kuitenkin asutaan verohelvetissä.

    • Anonyymi

      Tynnyreissä kuljetusta suositaan nykyään

    • Anonyymi

      Verottaja tuskin kyselee, mutta säilyta tietty varmuudeksi verotodistuksesi, yms siitä toisesta maasta.

      Pankki saattaa kysyä, mistä isompi ulkomailta tuleva summa on peräisin. Etenkin, jos moinen ei ole tyypillistä maksuliikennettä sinulle. Voi vähän riippua lähdemaastakin. Joten valmistaudu esittämään palkkakuitteja, jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      21
      2662
    2. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      103
      2620
    3. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      38
      2522
    4. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      74
      2391
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      33
      2280
    6. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      10
      2254
    7. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      77
      1888
    8. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      196
      1752
    9. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      86
      1664
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      134
      1655
    Aihe