Ison summan siirto ulkomailta Suomalaiselle tilille

Hei

Osaako joku sanoa mitä veroseuraamuksia on (mikäli edes on) jos siirtää ison summan ulkomaalaisesta tililtä Suomalaiseen pankkiin?

Alkaako Suomen verottaja vaatimaan jotain todisteitä mistä rahat on peräisin?
Palkkarahoja nuo on jonka työ on tehty Suomenulkopuolella. Veroja noita ei tietenkään ole maksettu Suomeen vaan siihen maahan missä työ on tehty.
Molemmat tilit ovat minun nimissä. Mietin että mitä todisteita tarvitaan koska niitä en välttämättä saa enää jälkikäteen.

Ja jos joku kysyy miksi en vaan pidä rahoja toisen maan pankissa niin selitys siihen on että kyseisen maan pankkiin ei voi 100% luottaa että rahat säilyy siellä jos ja kun pankki menee konkurssiin.

5

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suosittelen, etta avaat tilin, ja siirrat rahasi mielummin jonnekkin ns. veroparatiisiin, matalan verotuksen maahan kuin suami "Funland" nimiseen kateellisten tuulipukujunttien maahan eli verohellvettiin.

    • Anonyymi

      Olli neuvoo mielellään alusta loppuun käestä pitäen.

    • Anonyymi

      Mielellään siitä kuitenkin asutaan verohelvetissä.

    • Anonyymi

      Tynnyreissä kuljetusta suositaan nykyään

    • Anonyymi

      Verottaja tuskin kyselee, mutta säilyta tietty varmuudeksi verotodistuksesi, yms siitä toisesta maasta.

      Pankki saattaa kysyä, mistä isompi ulkomailta tuleva summa on peräisin. Etenkin, jos moinen ei ole tyypillistä maksuliikennettä sinulle. Voi vähän riippua lähdemaastakin. Joten valmistaudu esittämään palkkakuitteja, jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45329
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      195
      10856
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      35
      1597
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe