Taas viallinen päivitys

Anonyymi

KB4532695-nimellä tunnettu Windows 10 -päivitys toi jälleen kerran mukanaan odottamattomia ongelmia.

Sen piti alun perin korjata resurssienhallinnan hakuun liittyvä ikävä bugi, kuten Tekniikan Maailmassa viime viikolla kerrottiin, mutta korjauspäivitys on aiheuttanut myös ikäviä virhetilanteita.

Toistaiseksi ongelmien laajuudesta ei ole luotettavaa tietoa, mutta ne ovat luonteeltaan tavallista vakavampia, joten niitä ei voi tällä kertaa sivuuttaa vain tyypillisenä nettikohinana.

Joillakin pc-kokoonpanoilla on esiintynyt sinisenä kuolemanruutuna tunnettu virheilmoitus, kun taas toisilla kone ei välttämättä suostu käynnistymään päivityksen asentamisen jälkeen. Myös äänentoistoon liittyviä ongelmia on tullut ilmi, ja joidenkin Windows 10 -tietokone on jäänyt niin sanottuun uudelleenkäynnistyssilmukkaan.

KAIKKEIN ikävintä tilanteessa on se, ettei ongelmapäivitystä voi välttämättä edes poistaa koneelta. Palautus varmuuskopiolta on kuitenkin toimiva keino.

Sinisen ruudun virheilmoitus on siinä määrin vakava oire, ettei asiaan tulee suhtautua huolettomasti. Tämä nykypäivänä ilahduttavan harvinainen oire kertoo joko laite- tai ajuritason ongelmista, jotka ovat paikoin tavallista hankalampia paikallistaa ja korjata.

Joten ennen kuin aiheesta saadaan lisätietoja, lienee suositeltavaa jättää KB4532695 kokonaan asentamatta.

6

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asensin neljälle koneelle, ei ongelmia, kaikki toimii. Koneet on 3 kannettavaa ja yksi pöytäkone. Merkit on Lenovo 1kpl, Asus 2kpl ja 1kpl HewletPackard.

      • Anonyymi

        Mulla yksi Win 10 HP Probook ja se pääty Bsod tilaan, avaus on totta.


    • Anonyymi

      Minulla 4 windows 10 konetta, kaksi konetta on nyt kontallaan.

      • Anonyymi

        Kaks konetta kontillaan heti asennukse aikana.. kamalaa sontaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaks konetta kontillaan heti asennukse aikana.. kamalaa sontaa.

        Nurin kippas mullakin.


    • Anonyymi

      Huh huh. Vuosia sitten jo haukuin w10 toimimattomuutta, oli käyttökelvoton, nytkin tuo kaatui.. Edelleen W10 on yhtä surkea.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe