Terrafame oli keskustan suurponnistus maamme hyvinvointiin, se alkaa jo näkymään. Onneksi oli Sipilän kaltainen osaaja puikoissa.
Terrafame on aiemmin kertonut, ettei uraania ole tarkoitus jalostaa käyttökelpoiseksi ydinenergiaksi Suomessa. Puolivalmis uraani olisi tarkoitus viedä muualle Eurooppaan tai Pohjois-Amerikkaan, joissa se jalostettaisiin polttoaineeksi.
-Suomi tarvitsee uusia ydinvoimaloita useita, joita jo saisi laittaa alkuun valtioneuvoston. Sähköauto buumi tuloillaa, ja Ruotsi lopeti pari ydinvoimalaa, he ei enää myy meillä sähköä, myös Norja ja Venäjä tarvitsee oman sähköntuotantonsa sitten.
Samoin Suomella on vielä vesivoimaa rakentamatta säännöstely altaineen, ne täytyy myös ottaa käyttöön tulevaan suureen sähkön tarpeeseen. Saattaa hyvinkin meillä käydä ettei ole sähköä autoilun tarpeeseen, täytyy siten muuttaa sääntöjä sinne että entisiä polttomoottoreita jatkaa.
EU:ssa ei tällä hetkellä tuoteta uraania, Säteilyturvakeskus kertoo.
Valtioneuvosto myönsi Terrafamelle luvan uraanin hyödyntämiseen.
Myös akkumetallia alkaa tuottamaan.
Vaikka kallis turve lepää, sekin tulee sitten joskus lisää kasvettuaan esille.
Meillä on näitä tuotoksia vientiin. Turpeesta sanottu että kallimpi kuin Norjan öljy.
Tšekki ja Romania ovat Stukin mukaan lopettaneet hiljattain tuotantonsa. Uraanintuotantoa on viime vuosina suunniteltu muun muassa Espanjassa, Slovakiassa ja Unkarissa, mutta aktiivisia hankkeita ei ole tällä erää muualla kuin Suomessa.
Lähialueella merkittävin tuottajamaa on Suomen ja EU:n rajanaapuri Venäjä.
Tämä tarkoittaa sitä, että Terrafame voi käynnistää jo useita vuosia valmiina olleen uraanintuotantolaitoksensa. Kaivoksen päätuotteet ovat nikkeli ja sinkki, mutta metallimalmin sivutuotteena kaivoksesta louhitaan jatkuvasti myös uraania.
Luvan myötä uraani muuttuu hyödyttömästä jätteestä käyttökelpoiseksi vientituotteeksi.
Suomesta EU:n ainoa uraanintuottaja
7
76
Vastaukset 7
- Anonyymi
No kyllä ne tuonkin asian jotenkin saa tyrittyä ja tulot ohajttua ulkomaille.
- Anonyymi
Eikö nämä varat viety jo etukäteen Sveitsiin ja tappiot kirjattiin veronmaksajien piikkiin.Olen varmaankin ymmärtänyt väärin tämän Terrafamen keissin.
Joko se Kolmas ydinvoima voisi käyttää muiden ydintuottamaa jätettä?- Anonyymi
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000387538.html
Halonen lenteli valtion laskuun Sveitsiläisellä yksityissuihkarilla.
- Anonyymi
Me emme itse tarvitse suomessa mihinkään uraania, kun meillä on rakenteilla sellainen pommi ydinvoimala, joka ei näköjään tule koskaan käynnistymään, että jos se vielä ladataan Sotkamon uraanilla, niin paukahtaa puoli suomea asuin kelvottomaksi, niin vakuuttavaa on ollut tämä toiminta näillä molemmilla osaajilla vuosien saatossa.
- Anonyymi
Emme me vaan nuoremmat tarvii ja paljon.
- Anonyymi
Terrafame uraanilöydys on merkittävä ja uraania on vesistöissä runsaasti ,alueen syöpätilastoihin tuolla voi olla myönteinen vaikutus sillä uurani tappaa syöpäsoluja tehokkaasti . Uranipitoisen veden kysyntä on maailmalla kasvussa ns.raskasta vettä . Sipilän hyvät teot aukeaa monelle vasta nyt , voi kun Katrimme saisi voimaa pistää ilkkujat kuriin ja kommunistit herran nuhteeseen ,onhan se kyllä kohtalon ivaa joutua alaisen asemaan väelle jonka isännät vielä satavuotta sitten talutti ladon viereen kaivamaan ison kuopan viereen, nyt pitää olla nöyrä jos saadaan riittävävalta otetaan revanssi sitten uranirahat sveitsin pankin suojaan tai kansainvälisen yhtiön kautta turvaan .
- Anonyymi
Ainakin kepulit Kainuussa kuolevat nopeammin. Asuuko majuri muuten Kainuussa tai Pohjois-Pohjanmaalla, Pohjois-Karjalassa ei ilmeisesti kaikesta päätellen asu.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 991568
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä391155Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk23930Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita164761Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13730Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja200695- 46679
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13647- 33580
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39578