Kulmuni on umpikorpikommunisti, Li talutti Kulmunia...

Onko mikään puolue siirtynyt noin nopeasti laidalta toiselle, kuin Kulmunin kepu? No, keskustassa on tietysti tästä perinteitä Kekkosen ajalta; "on mentävä niin vasemmalle, että hirvittää" ja sinnehän kekkonen jäikin.
Kulmuni oli A-Talkissa, kuin Li Anderssonin puudeli ja totteli kyllä kiltisti.. Meillä on uusi vasemmistopuolue ja nimi on keskusta. Kunhan kepulaiset saa sähkölaskuja, missä näiden vasemmistohörhöjen ilmastohömppä maksetaan, niin kepu alkaa olla alle 5% puolue ja hyvä niin. Kommunismi ei ole koskaan elättänyt ketään ja siihen suuntaan mennään kulmunin ryntäät edellä.
13<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

perustappa uus,
maalaisliiton fasistien terroristi ryhmä,
vihtori kosolan nimeen...

Äänestä
  • Tai keskustavasemmistolainen agraarikommunistinen puolue, sattuu väri paremmin nykyiseen kepuun, myrkyn viherpunainen..

    Äänestä

Oli+tosiaan+eilinen+a-talk+surullista+katsottavaa,+ainakin+kepulaisen+silmin.+Seuraavassa+gallupissa+mennään+jo+alle+10%,+miksi+Kulmuni+yrittää+saada+vasemmistosta+ääniä+keskustalle?+Todella+outoa.

1Äänestä
  • Kaikella on aikansa ja paikkansa ja eilen nähtiin että kepulla ei enää ole tehtävää nuo muut puolueet on jo olemassa sitä varten

    1Äänestä

  • Olisikohan isäntämiesten heräämisen paikka jotta vakaus ja uskottavuus valtion elinkelpoisena pysymiseen palautuisi ?

    1Äänestä

https://www.hameensanomat.fi/uutiset/maenpaan-vieraslajikommentin-lahetekeskustelu-eduskunnassa-jai-lyhyeen-siirrettiin-suoraan-perustuslakivaliokuntaan-1047982/

https://twitter.com/SebastianTyne/status/1224585591662219265?ref_src=twsrc^tfw|twcamp^tweetembed|twterm^1224585591662219265&ref_url=https://www.suomenmaa.fi/html-19.29573.d59a95166a

https://twitter.com/TurtiainenAno?ref_src=twsrc^google|twcamp^serp|twgr^author

Tätä tasoako on kansanedustajat nykyään esiintyessään mediassa. Kun nämä on kaikkien julkisesti luettavissa, luulisi, että normaali Suomen asioista välittävä kansalainen ei haksahda tällaisen toiminnan kannattamisee.

Äänestä

Kulmunikin kannattanee kokkelin maastapoistumisveroa.

Äänestä

Kulmuni on täysin vasurien vietävissä,mitä se Katrin "sydän sanoo" nyt kun maaseudun ihmisiltä aletaan viedä elinmahdollisuuksia mm. autoilun suhteen.Kulmuni
painotti vaalipuheessaan niin kauniisti että ihmisen on saatava valita asuinpaikkansa sieltä mitä "sydän sanoo".

Äänestä

Hallitushan on alentamassa sähköveroa, joten myös kuluttajasähkön hinnan pitäisi alentua. Sähkö on nyt ympäristöpiireissä muodikasta.

Äänestä
  • Ainoastaan maatalous on sähköveron alennuksen piirissä, mikäli alennus ulottuu sähköveron palautuksiin. Duunari tarvitaan hankkeen rahoittajaksi, kuten aina.

    Äänestä

20 senttiselläni pistäisin molemmat ämmät rakastamaan kapitalismia. Kulmunin tissit hölskyisivät mukavasti.

Äänestä

UKK sanoi:
-”Jos nyt käytetään sanoja kapitalismi ja sosialismi, niin sanoisin, että kapitalistisemmaksi Suomi ei muutu, ei voikaan muuttua, - sillä mitä siltä siinä suhteessa puuttuu? Nykyisellään se ei voi olla, sillä ajat muuttuvat ja me niiden mukana. Olen joskus puhunut sosiaalisesta kansanvallasta järjestelmänä, mihin olisi pyrittävä. Oletan, että siihen tulee sisältymään enemmän kuin nykyiseen yhteiskuntaamme piirteitä, joita pidetään syystä tai toisesta sosialistisina. Utopiat ovat utopioita, joita ei voi toteuttaa. Kommunismissa on vain se vakava vika, että sitä ei voida toteuttaa.”

On aika siirtyä nykyisestä uus-keynesiläisestä taloudesta sosiaaliseen kansanvaltaan. Kommunismia ei voida toteuttaa, kuten UKK toteaa. Toteutuskelpoiset ideat ja aloitteet eivät ole kommunistisia.

Äänestä

Persujen maalittamisprosessi Keskustaa kohtaan ei tunnu laantuvan. Vihervasemmisto-kirjoittelut paljastavat.

Samanlaista se oli 30-luvun natsi-Saksassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko mikään puolue siirtynyt noin nopeasti laidalta toiselle, kuin Kulmunin kepu? No, keskustassa on tietysti tästä perinteitä Kekkosen ajalta; "on mentävä niin vasemmalle, että hirvittää" ja sinnehän kekkonen jäikin.
Kulmuni oli A-Talkissa, kuin Li Anderssonin puudeli ja totteli kyllä kiltisti.. Meillä on uusi vasemmistopuolue ja nimi on keskusta. Kunhan kepulaiset saa sähkölaskuja, missä näiden vasemmistohörhöjen ilmastohömppä maksetaan, niin kepu alkaa olla alle 5% puolue ja hyvä niin. Kommunismi ei ole koskaan elättänyt ketään ja siihen suuntaan mennään kulmunin ryntäät edellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu