Jussi Halla-aho väitti että energiantuonnosta alle kymmenen prosenttia olisi fossiiliperäistä. Todellisuus on ihan jotain muuta. Miten ihmeessä tälläinen kaveri, joka päästää moisen sammakon suustaan, voisi olla Suomen seuraava pääministeri?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006400279.html
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006400279.html
Vastaukset 23
Vanhimmat
Luvut vaan hukassa.
Halla-aho ajatteli, että kukaan ei vaivaudu tarkistamaan hänen "faktaansa".
No toisin kävi ja sällille tuli vähän hankala olo - suorastaan nolo.
Tosin persut sitä Halla-ahon väittämää eivät tarkistaneet. Ei niitä tosiasiat kiinnosta.
Selvästi alle puolet kuitenkin
Ja niin kuin tuossa lukee se fossiilisten osuus on noussut: "Tilastokeskuksen mukaan vuonna 2018 eniten kasvoivat maakaasun ja turpeen käyttö, molemmat 15 prosenttia. Maakaasun kulutus kääntyi kasvuun useita vuosia kestäneen laskun jälkeen."
Älä selitä. Halla-aho jäi kiinni aivan selvästä valheesta eli paskapuheesta. Kiusallinen asia ja sen todistaa sekin että palstan persut eivät halua ottaa kantaa tähän juttuun millään tavalla.
Tuosta kyllä käy ilmi että se on ollut selvästi alemmalla tasolla vain pari vuotta sitten niin en tuota pitäisi kovinkaan raskauttavana asiana
Niin, mutta jos minulla on sellainen fiilis, että energiantuotannosta alle kymmenen prosenttia on fossiiliperäistä, niin vidunko väliä on silloin jollain tosiasioilla? Täh?
Vastaan sinulle kuten Mestari on opettanut vastaamaan tuollaisille tyypeille:
Laita tutti suuhun!
"Mestari"-mania vaivaa pahenevana silakka-antipersua.
Halla-aholla puuttuu faktat - on vaan populismia!
Jos mestari sanoo jotain niin asia on niin. Hän on suomen älykkäin ajattelija ja tuleva johtaja jolle pystytetään patsaita suomen pelastajana.
Halla-aho kohtasi parempansa. Fakta on tämä. Nieleminen kiihtyi ja tuli puhutuksi paskaa. Kun vastassa on fiksumpia kannattaa Hallan olla hiljaa.
Olen niin otettu naista fiksuista naisista, että WOW!!
"Mestari-mania" menossa silakka-antipersulla.
Kyllä heti nousee älämölö jos Halla-ahokin erehtyy. Monia vituttaa puolueen suuri suosio, siksi pitää suurennuslasin avulla etsiä vikoja. Tällainen on kateellisten tapa aina ollut. Väärää tietoa ja valheita erehtyvät puhumaan muidenkin puolueiden edustajat. Ei kukaan voi olla täydellisen erehtymätön.
Oli tuo kyllä aika paha moka.
Niin että muutkin puhuu siis paksaa? No kerro toki missä tuossa haastattelussa muut haastatteluun osallistujat olisivat puhuneet "vasten parempaa tietoa" eli valehdelleet? Lisäksi olisi hyvä tietää että kumpiko sinusta on suurempi virhe: Sekö että valehtelee vai sekö että sanoo toisen puhuvan paskaa?
Nimittäin tätä palstaa kun katselee niin täällä tuon eilen ohjelman "järkyttävin" anti oli persuista se, kun Li Andersson sanoi Halla-ahon puhuvan paskaa. Ihan sydänkohtauksen partaalla tuntuu olevan melkoinen osa Halla-ahon seisottajista.
Ei tuo niin vakavaa, trump jäi eilen kiinni valehtelusta useammin kuin halla.
Miksi Kulmuni kehotti hädissään muuttamaan jopa 3 milj autoa kaasuautoiksi. Niissä jouduttaisiin käyttämään pääosin maakaasua, kun biokaasua ei kaikille riittäisi.
Mistä sitä Kulmunin kaasua edes saa
Ketä me voimme tuossa asiassa uskoa, jos ei edes "mestarimme" totuudensanaa voida enää vihervassareiden mielestä uskoa?
Keranko+sitä+puhuu+muuneltua+totuutta.+Mutta+jonku+mielestä+sitä+ei+saa+suoraan+sanoa+että+se+on+pas...a+puhetta,+kuten+Li+tuli+sanoneeksi.+Ja+Li+oli+oikeassa.+En+ole+koskaan+oikein+luottanut+PS+puheisiin.+Minua+epäillyttää+kyllä+nämä+maahanmuuttokustannukset+mitä+PS+on+tutkineet,+että+mahtaako+siinä+olevat+luvut+kuulua+saamaan+koriin+kun+tämät+Jussi+sanomat+%:tit?,+näin+alan+epäileen.
Ei ollutkaan ”p****puhetta”: – Hallitus haluaa purkaa aravavuokrataloja ”hiljaisilla” seuduilla
Olisiko ränsistyneet ja autioituneet talot talot säilytettävä muistomerkkeinä niin kauan kunnes ne romahtaisivat itsekseen?
Todellisuudessa tuo luku fossiilisten polttoaineiden osuus kokonaisuudesta on kaiken aikaa muuttuva. esim. kukaan ei tarkalleen tiedä mitä se on juuri tänä päivänä 8. 2. 2020 klo 7.20
Juuri energian tuottamistavat ovat muuttuneet erittäin paljon ja tulevat muuttumaan.
Mutta, sen me tiedämme, miten paljon turpeen tuotantoon liittyy työpaikkoja suoranaisesti ja epäsuorasti. Jos turpeen tuotanto lopetettaisiin tietoisesti alasajean, niin korvaavien työpaikkojen tekeminen on sula mahdottomuus.
Ajatellen turpeen polttamista ja siitä luopumista, niin tämäkin tulisi tehdä samalla taalla viisaasti kuin muidenkin laitteiden kohdalla eli laiteiden uusimisen yhteydessä. Jokainen ymmärtänee, ettei koskaan toimivaa laitetta tule uusia energian säästöön kuvitellen., vaan tilanteessa kun laitteen kunto on tullut tiensä päähän.
m.l
Hieman tuosta turpeen tuotannosta. Arvatkaapa kaks kertoo, mihin alueeseen turpeen tuottamisen alasajo kohdistuu? Kehäkolmosen sisäpuolelle, vaiko jo nyt työttömyydestä kärsiviin syrjäseutujen kuntiin?
m.l