jotta "korvamadot" lähtee päästä. Tällä kertaa se on AAKKOS laulu ;))
Tulle laulamaan mulle
Anonyymi
18<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Laulaminen on todella rentouttavaa ja teen sitä kun se on mahdollista. Nyt minulla on takana kiireinen ajanjakso, etten ole sitä tehnyt ja en tiedä, johtuuko siitä vai mistä mutta pinna on ollut kireellä. Ja äänikin vähän ruosteessa. ;)
Just joo, nariseeko ääni.
Laulahan Finlandia hymni, niin korvamadot karkaavat!
Tosin ny on jo niin myöhä ettei kerrostalossa viitti enää laulaa. Täytyy kuunnella kuulokkeilla jotakin, en ehkä kuitenkaan fildandia hymniä jaksa nyt ;)
Vaarilla on saari se iso saari on
Ääni vähän käheänä, niin ei nyt laulaminen suju suju, vaikka haluja olisikin. :/
No voi harmi, oletko kipeänä vai ääni muista syistä mennyt? Oletko laulanut jo liikaa tälle päivää ;)
Aina voi kuunnella musiikkia, jos ei halua tai osaa laulaa. Moni silti laulaa edes yksin ollessaan. Se on hyvä. Moni myös on jossain kohtaa elämää uneksinut laulutunneille tai kuoroon menemisestä. Sellaisiakin kuoroja on paljon, joihin ei ole pääsykoetta.
Harjoituksen puutetta eli en ole juuri lauleskellut. Lunssakin on nyt juuri päällä. ;)
Minua voisi innostaa joku sellainen kuorolaulanta uutena harrastuksena. Laulaminen todellakin rentouttaa toisin kuin liikunta. Minusta ainakin tuntuu, että todella rankan jumpan jälkeen olen ennemminkin pinna kireällä, joka ei kait ole harrastuksen tarkoitus?
Kannattaa sitten mennä. Työväen- ja kansalaisopistojen kuorot on avoimia kaikille. Ne kestää usein syys- tai kevätlukukauden, maksullisia, ei kalliita kuitenkaan. Seurakunnissa osa kuoroista on avoimia, osaan laulukokeet. Sitten on erilaisia produktioita, joihin voi mennä ja osa niistä on avoimia kaikille.
Jos haluaa opiskella yksinlaulua, sitä voi aikuisopiskelijat myös opiskella musiikkiopistoissa. Voi ihan tavoitteellisesti opiskella jotain instrumenttejä tai laulu voi olla instrumentti. Siellä voi suorittaa myös opistotason peruskurssit laulussa ja musiikinteoriassa ja saada päättötodistuksen, jonka jälkeen voi pyrkiä ammatilliseen koulutukseen, jos kiinnostusta ja osaamista on.
Aloittajille suosittelen kuitenkin joko kuoroja ja/tai yksityislaulutunteja. Yksityislaulutuntejakin on muuten työväen- ja kansalaisopistoissa. Ne on suosittuja, paikat menee äkkiä. Maksullisia, ei kalliita.
Kiitos 00:09 ja sinulle vastauksista. Voisin tosiaankin alkaa harrastukseksi käydä laulamassa, ksoka pidän siitä ja koen sen rentoutuuavana, ihan kirkkolaulannasta lähtien. Täytyy tutkia vaikkapa ensiksi työväenopistojen tarjontaa. :)
Todella suosittuja ovatkin. Kerran yritin, olin samalla sekunnilla ilmoittautumassa kun haku alkoi ja kerkesin jonossa 27 sijalle. KYllä tympäsi ;) Joogatunneille olin viides, enkä sinnekään päässyt.
Jos ole Pk-seudulla Sibelius Akatemian ja Metropolian musiikinopiskelijat antaa myös tunteja halvemmalla kuin valmistuneet. Niitäkin voi kysellä. Pk-seudulla on paljon hyviä musiikkiopistoja, joissa on myös avoimia linjoja. Niissä maksetaan lukukausimaksut mutta ei ne niin korkeita ole. Samaan hintaan tulee musiikinteoriatunnit.
Tarvitsen säestystä:D
Hyvin vastentahtoisesti voisin laulaa: Erika alkuperäskielellä.
Oletusarvon on tietenkin, että twerkkaat biittin tyylllä.
ABC kissa kävelee tikapuita pitkin taivaaseen