Että millaisia? Ei linkkejä, ei tutun tuttuja, vaan omakohtaisia. Psyykenlääkkeet tai psyykkiseen sairauteen määrätty lääkitys.
Miul haloperidoli pisti pään ja niskat niin kovaan kramppiin että en saanu ohimoa irti olkapäästä D: kuulemma ep aka. Extrapyramidaalinen oire. Annos oli 14mg/vrk.
Miul haloperidoli pisti pään ja niskat niin kovaan kramppiin että en saanu ohimoa irti olkapäästä D: kuulemma ep aka. Extrapyramidaalinen oire. Annos oli 14mg/vrk.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voisin sanoa että mun hurjin kokemus kesti vajaat kakskymmentä vuotta, koko sen ajan elin vähän " muissa maailmoissa" vahvojen lääkitysten takia.
Toki siihen sisältyi paljon muutakin ikävää vuosien myötä.
Esim. -90-luvulla mulla oli sellainen cocktail jossa oli mukana kahta eri lääkettä jotka eivät sopineet yhteen ja meinasi loppujen lopuksi henki lähteä.
Aikoinaan myös yksi lääke veti silmiä ylöspäin koko ajan, eli katse kohdistui "taivaalle".
Kaikki ne vuodet jotka erilaisia lääkkeitä käytin olin myös jatkuvasti itsetuhoinen.
Loppuaikoina vahvan lääkityksen alaisena olin tosi lihava, kävelin kumarassa keppien kanssa ja kaatuilin.
Kerrottavaa riittäisi ja paljon mutta en jaksa alkaa avata tässä kun tulisi tajuttoman pitkää juttua.
Risperdal aiheutti pyörtyilyyn johtaneita rytmihäiriöitä. Se pidensi qt aikani reilusti liian pitkäksi.
Mulla oli kanssa aikoinaan monia sellaisia lääkkeitä jotka pidensivät qt-aikaa.
Ainoastaan yhden kerran psykiatrian puolella se otettiin huomioon kun yhtä lääkettä kokeiltiin ja otettiin sydänfilmejä. Lääkäri sanoi sitten että en voi sitä käyttää kun se qt pitenee.
Kuitenkin sen jälkeen käytin kymmenen vuotta erästä toista lääkettä vaikka vasta loppuvaiheessa mulle selvisi että sekin pidensi sitä qt-rytmiä.
Eivät nuo taida lääkärit paljon välittää haittavaikutuksista.
Tuntuu myös siltä ettei jotkut lääkärit välitä. Minulla lääkäri ei katsonut sydänfilmejä vaikka olisi pyörtymisiä. Sitten tuli toinen lääkäri sijaiseksi ja hän katsoi heti. Papereihin kirjasi ettei saa koskaan määrätä risperdalia. Pitäisi aina katsoa jos on lääke joka voi pidentää ja varsinkin jos on oireita. Suurimmalla osallahan ei edes tule oireita. Pahimmillaanhan se qt ajan piteneminen voi tappaa ja silti jotkut lääkärit niin välinpitämättömiä...