Mikä on hyvän parisuhteen salaisuus ?

Anonyymi

Erään amerikkalaiskirjailijan mukaan se on tylsyys. Kun ihmisellä ei ole koko ajan paineita vaikuttaa kiinnostavalta, niin menee paremmin. Monimutkaisen
ihmisen kanssa ei jaksa. Tavallinen "tylsä" arki voi olla hyväkin asia ?

15

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiintymys, kunnioitus,halu toimia toisen tai kummankin parhaaksi.

    • Anonyymi

      Tylsyyttä paremmin sopii sanonta hyvä arki, lämmin kiintymys ja rakkaus puolisoa kohtaan, vuosikymmenien yhdessäolon jälkeen elämä on rauhallista ja mukavaa.

    • Kun on helppo ja mukava olla yhdessä. aloituksessa on totuuden siemen.
      Arvostus ja kunnoitus toista kohtaan on tärkeää.

      • Lisään vielä. Kaverin kans ollaan tylsiä ihmisiä molemmat, kai siksi pärjätään niin hyvin keskenämme.
        Mitään erityistä ei tarvitse olla, rauhallista hiljaiseloa, saunoen tai telkun ääressä, välillä tietokoneella.
        Kerran viikossa lähikaupungissa, syödään ulkona niin ei tarvitse laittaa ruokaa.
        Nukkumaan mennessä laitetaan äänikirja päälle, siihen on hyvä nukahtaa. Aamulla hidas herääminen, voi laittaa taas äänikrjan päälle.
        Aamiasta sitten kun huvittaa tehdä.


    • Anonyymi

      salaisuuden kertoa mä voisin,,,,,,
      ja

      kerronki,,,,

      hyvän parisuhteen salaisuus vilpitön rehellisyys,,,
      josta on itsestän selvänä seuraus luottamus,,,,

      --
      totuuteen perustuva parisuhde voi kestää koko elämän loppuun asti,

      mutta
      vaatii älykkyyttä inhmillisyyttä vilpitöntä rehellisyyttä, ihmistä ihmiselle luonnetta,
      suhteellisen suurta avoimuuttaa
      kaiken voi ja pitää kertoa jos tietää että puoliso on älykäs yksilö,

    • Anonyymi

      Sitoutuminen täysillä, myös ja nimenomaan tavallisessa arjessa. Yhteinen elämä loppuun asti, yhteiset lapset ja heidän lapsensa, siinä elämän täyttymys.

    • Anonyymi

      Aktiivisuuden pakonomainen ylläpito liitossa,
      jatkuva ns. "osallistuminen" tapahtumiin, "kokeminen" ja
      hyörinä niin kotona ja kuin maailmalla
      ei ehkä ole mikään pitkän avioliiton tae,
      joskin se sopivina annoksina piristää elämää.
      Liian kanssa se alkaa vaikuttaa "tyhjyyden täyttämiseltä".
      Arjessa yhdessä viihtyminen on tärkeä perusasia.

    • Anonyymi

      Voimme kenties oppia valmistautumaan rakkautta varten.
      Voimme toivottaa sen tervetulleeksi, voimme oppia vaalimaan ja varjelemaan sitä
      kun se saapuu, mutta emme voi pakottaa sitä esiin.
      Meidät valitaan rakkauteen.

    • Anonyymi

      Toisen arvostaminen on yksi avainasia. Jos jompikumpi ei tunne
      saavansa arvostusta ongelmia on tiedossa.

    • Anonyymi

      Onko se edes parisuhde, jos vaan noukkii rusinat pullasta ? Elämän kohokohtina jotkut voi pitää muutaman viikon reissuja jonnekkin huitsinnevadaan, mitä kauemmas, sitä hienompaa. Perusarkea elämä kuitenkin on suurimmaksi osaksi, ihanaa jos sitä on läheinen ja rakas jakamassa. Kun saa vanhanakin herätä rakkaan viereltä aamuisin ja illalla käpertyä kainaloon, päivän murheet jakaa , se on täyttä elämää. Ja makkarakastike on niin hyvää kun sen syö kullan kanssa, lisäksi hyviä pottuja ja jälkkäriksi pusu. Siinä se.

      • Anonyymi

        Reisut eivät ole kohokohtia vaan osa arkista elämää. Teemme vaimoni kanssa vuosittain yhteisiä matkoja yhteen laskien noin 12 viikkoa. Sen lisäksi vaimolla on vaihtelevan mittaisia tyttöjen matkoja. Nyt parhaillaan hän suunnittelee lyhyttä kotimaan reisua.
        Vaimon poissaolo muistuttaa itsestään varsinkin aamuisin koska hänen tuhinaansa ei kuulu enkä ole yöllä unen läpi aistinut kenenkään nykivän tuplatäkkiä.

        Arkemme on sitä, että minä teen taloustyöt marketista pöytään, matoista moppaukseen. Tiski-ja pesukone ovat minulta kiellettyjä.
        Vaimoni pitänee minua yllytyshulluna koska sopivassa yhteydessä muistaa mainita minun sapuskaharrastuksestani.


    • Anonyymi

      Yhtäläinen tausta. Samanlaiset elämän arvot. Elamön aktiivivaiheessa yhteiset tavoitteet, yhteiset onnistumiset iloineen ja yhteisistä epäonnistumisista selviytyminen.
      Paino on sanalla YHTEISET.

      • Anonyymi

        Näin minäkin olen huomannut. Arvomaailman pitää olla sama, muuten ei kannata yhteen edes mennä. Saa olla oma itsensä ja harrastaa mieleisiään asioita , mutta yhteiseen hiileen puhalletaan. Kompromissien teko tärkeää, lasten etu aina kaikkien asioiden yläpuolella. Nyt vanhana on aikaa toisillemme ja omille jutuille myös. Arki on kivaa, juhla on juhlaa.


    • Anonyymi

      Hyvä arkikin on juhlaa.

    • Tylsyys on turhan negatiivinen sana tuollaiseen hiljaiseen, pitkästyttävään ja pysähtyneeseen oloon, joka on todettu myös luovuudelle tarpeelliseksi aika ajoin.
      On sanottu, että suomalaiset pariskunnat kestävät myös hiljaa rinnakkainolon, ei tarvitse täyttää ympäristöä äänillä eikä tulkita aina toisen äänettömyyttä etäisyydeksi tai mökötykseksi. Saunan lauteilla kökötetään hiljaa, antaa kiukaan sihinän kertoa tarinoitaan ja löylyn lämmön kietoa yhteiseen hiljaisuuden viittaan.

      Onnellisen parisuhteen tuntomerkkejä on ketjussa paljon lueteltukin, koettua ja hyväksihavaittua asiaa. Itselleni tulee mieleen Juha Tapion laulu kaksi puuta.

      Ja sä viet mut ikkunan luo
      Ja sä sanot: "me kai ollaan niin kuin nuo"
      Kaksi vanhaa puuta sateen pieksämää
      Katsoo kevääseen, seisoo erillään
      Ja kestää joka tuulen ja sään
      Kaksi vanhaa puuta, vaikket sitä nää
      Katsoo kevääseen, seisoo erillään
      Ja jossain alla maan
      Ne kaiken aikaa yhteen punoneet on juuriaan
      Kaksi ylvästä ja nuorta
      Varmoina on voimistaan
      Taivaan kantta kohti kasvaneet
      Ehkä vuodet ovat kuorta
      Ja talvet viimoillaan
      Hiukan ohuemmaks raapineet
      Kuinka onkaan kaksi lasta
      Matkan myötä muuttuneet
      Se ihme on kai vasta
      Oomme tänne selvinneet…

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      105
      6731
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      374
      6336
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      61
      3168
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      112
      2662
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2306
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      20
      1677
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1465
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1350
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe