"Saudi-Arabia on kaikkein vanhoillisimpia muslimimaita, mutta sen aborttilait ovat sallivampia kuin Yhdysvaltain Alabaman"Lähi-idässä on kymmenen muslimimaata, joiden aborttilainsäädäntö on sallivampi kuin Alabamassa, kertoo israelilaislehti Haaretz.
Mitäs tähän krisselit sanoo?
Arabimaat ja usa
12
193
Vastaukset
- Anonyymi
Eikö jenkkilässä aborttilain tiukkuus vaihtele merkittävästi ihan osavaltiotasolla ? Joissain osavaltiossa aborttia ei ilmeisesti sallita edes raiskauksen tai insestin uhreille kun taas toisissa osavaltioissa ollaan inhimillisempiä. Raiskauksen uhrien onneksi kaiketi matkustaminen toiseen, inhimillisempään, osavaltioon aborttia hankkimaan ei ole laitonta eikä siitä voi rangaista, mutta kaikilla ei ole mahdollisuutta siihen.
Käsittääkseni Dumbin presidenttikaudella ollaan kuitenkin menty tiukempaan suuntaan.- Anonyymi
Tarkoitit kai että inhimillisemmissä osavaltioissa lapsia pyritään suojaamaan kaikenlaisilta mukavuustappamisen syiltä.
Jotain kehitystä sivistyksen suuntaan siis löytyy Rumpinkin kaudelta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitit kai että inhimillisemmissä osavaltioissa lapsia pyritään suojaamaan kaikenlaisilta mukavuustappamisen syiltä.
Jotain kehitystä sivistyksen suuntaan siis löytyy Rumpinkin kaudelta.Tarkoitatko inhimillisillä sellaisia, jotka tappavat rikollisia kuolemanrangaistuksilla?
Joo näin on. Osavaltiotasolla mennään miten mennään. Ainakin New Yorkissa oli viimeksi tsekatessani tosi vapaa laki, kun jossain Raamattuvyöhykkeellä on taas täyskieltoa. Köyhillä ei ole mahdollisuutta aborttiin, ja kurjuus lisääntyy vain kun sosiaaliturvaa ei ole. Siellä yksinuoltajat on ihan valikoivan hyväntekeväisyyden varassa, kun ei mitään sosiaalitukia ole.
Hyvä juttu on, että women on waves toimittaa köyhille aborttipilleriapua postitse pyydettäessä.
https://www.womenonweb.org/en/i-need-an-abortion- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitatko inhimillisillä sellaisia, jotka tappavat rikollisia kuolemanrangaistuksilla?
Näköjään tämäkin kysymys oli jollekin liikaa, eli miksi muita tahallaan tappaneita ei saisi rankaista "silmä silmästä, hammas hampaasta" jne. ?
Joo siis naisiin suhtautuminen ja naisten oikeuksien rajoittaminen on yhteistä ääriuskonnollisuudessa. Uskontoa tulkitaan niin, että naisten oikeudet on jotenkin miesten hallussa. Naisella ei ole yksilönä ihmisarvoa, vaan nainen ja hänen lisääntymiskykynsä on aina miehen jatke ja kontrollin alla: isän, aviomiehen ja arabimaissa vielä pojan.
- Anonyymi
Oijoi, onhan se noloa kuinka tämäkin aloitus kääntyy itseään vastaan..(hys hys) :)
En tiedä mitä tarkoitat krisseleillä, mutta siinäpä siis ihannevaltio suosijasakille, tervemenoa!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2183174Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3002748Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751798Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e521700Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?431570- 1221366
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,101280Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171260- 1051249
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4171246