Unen tulkinta

Anonyymi

Näin viime yönä unen, joka jäi mietityttämään. Näen harvoin unia, enkä niihin yleensä reagoi pahemmin, mutta tämä herätti kummastusta. Olin talossa 3 muun naisen kanssa. Olimme jollain tasolla jotain kilpailijoita, tai ehkä jossain BB tyyppisessä jutussa mukana. No sillä ei väliä, mutta minä sain palkinnoksi mennä suihkuun, kun muut kolme naista pääsivät ulkoilemaan. Menin suihkuun ja lypsäsin samalla rinnoistani maitoa. (Imetän 6kk ikäistä vauvaani, joten tämä varmasti siitä :D) Mutta yhtäkkiä oikealla puolellani oleva ovi aukesi nopeasti ja sisään astui suuri viikatemies. Uni loppui siihen, kun viikatemies tuli eteeni ja ehdin mielessäni miettiä lähdenkö juoksuun. Mitähän tämä voisi tarkoittaa?

1

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mainitsit olevasi vast'ikään syntyneen vauvan äiti, joten oletettavasti se on johtanut myös tämän unen syntymiseen.

      Olit unessasi talossa kolmen muun naisen kanssa. Et kerro olivatko he sinulle tuttuja vai eivät, joten teemme oletuksen ettei heidän tuttuudellaan ole merkitystä.

      Olitte kilpailijoita, joten unen teemana on jollain tavalla kilpailu muiden naisten kanssa jostakin.

      Sait palkinnoksi mennä suihkuun, kun puolestaan muut pääsivät ulkoilemaan. En tiedä miten sinä suhtaudut suihkussa käymiseen, mutta ainakin minulla on käsitys, että suihkukomennus tarkoittaa joutumista pois pelistä (kilpailuasetelma huomioiden).

      Suihkussa huomasit viikatemiehen olevan läsnä kun lypsit maitoa rinnoistasi, eli imetit.

      Sanoisin, että mielessäsi oli kilpailuasetelma muiden naisten kanssa, josta sinut on lapsesi vuoksi komennettu syrjään. Viikatemies on vain korostaa käsitystä siitä, että koet jonkin osan entisestä elämästäsi taikka toiveistasi kuolleen.

      Kiitos unesi jakamisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2398
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      54
      2170
    3. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      32
      1690
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      208
      1688
    5. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1640
    6. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      19
      1477
    7. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      86
      1404
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      8
      1389
    9. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1304
    10. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1291
    Aihe