Olen lukenut netistä useita kertomuksia Pankkiiriliike Alexandriasta. Näiden perusteella firma kannattaisi kiertää kaukaa. Ei väliä oletko asiakas vai töissä kyseisessä laitoksessa, aina kuuluu ensimmäisenä kyseisestä puljusta pelkkää negatiivista. Ovathan he saaneetkin uhkasakon finanssivalvonnalta.
Työskentelin Alexandriassa ajanvaraajana sekä sijoitusneuvojana aikani ja ohjeistan kaikkia muitakin nyt samalla tavalla kuin läheisiäni: Pysykää erossa tästä huijausyhtiöstä! Olet sitten asiakas tai töihin menossa kyseiseen yhtiöön.
Alexandria ottaa lähes jokaisen kouluttamattomankin ajanvaraajaksi tai sijoitusneuvojaksi, joka työtä hakee. Yhtiössä maalataan kultaista kuvaa jatkuvasti varsinkin nuorille, että kovalla työllä pääsee huipulle ja sitten saa myös elämiseen riittävää palkkaa. Ajanvaraajat saavat lähes olematonta palkkaa, koska yhtiö perustelee uusien asiakasmäärien laskua pelkästään sillä, että ajanvaraajien kuuluisi tehdä kovemmin töitä. Kilpailu alalla on kuitenkin kasvanut ja 100 ajanvaraajasta maksetaan yli 1500 euron palkkaa alle 10 työntekijälle. Näin Alexandria rikkoo työnantajan velvollisuutta maksaa Suomessa elämiseen riittävää kohtuullista palkkaa.
Nuoret tekevät tätä siinä toivossa, että pääsisivät sijoitusneuvojiksi ja näin ansiot nousisivat, koska asiakkaille ”erinomaiset” sijoitustuotteet ovat hyvin kalliita. Entisenä työntekijänä tiedän Alexandrian tuotteiden olevan alalla ylihintaisia ja markkinoinnin erittäin kyseenalaista. Sijoitusneuvojat koittavat ystävystyä asiakkaaseen nopeasti, jonka jälkeen he vähättelevät tuotteiden kustannuksia. Tämä on monelle jopa alalla työskentelevälle todella harhaanjohtavaa. Vanhukset, nuoret ja muut ihmiset tulevat helposti höynäytetyksi, eikä sitoutumista voi enää peruuttaa tai häviää lähes kaikki tuotteeseen sidotut säästöt. Tiedän sijoitusneuvojien nauravan välillä keskenään huonoimpiin tuotteisiin sitoutuneille asiakkaille. Toiminta Alexandria Pankkiiriliikkeessä on täysin moraalitonta ja hävytöntä. Toivoisinkin tähän muutosta.
VAROITUS Alexandria Pankkiiriliikkeestä
Anonyymi
2
1268
Vastaukset
- Anonyymi
Näin on! Olin itsekin käymässä noin vuosi takaperin, neuvoja tuntui olevan jopa agressiivinen kun kieltäydyin Alexandrian tuotteista.
- Anonyymi
Samaan sontaläjään voi laittaa Elite (Alfred Bergin) ja Finlandian. Nuo kolme firmaa kun lopettaisi niin maailma olisi sijoittajalle parempi paikka.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1835037Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,204438Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993127Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2562997Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432912- 522521
- 271929
- 381795
- 221777
- 691772