Kohtuullinen alkoholin nauttiminen sopii uskovaiselle!

Anonyymi

Uskovaisenakin voi kohtuudella juoda. Olihan tässä esimerkkinä myös elämän herra Jeesus Kristus. Häissäkin hän muutti veden viiniksi.
Raamatussa monissa kohdissa puhutaan alkoholin nauttimisesta ja kohtuullisesti nautittuna se on jopa hyödyksi. Jeesus Kristuskin on maininnut, että juokaa hyvää viiniä. Nykyään, kun on hyvät oluetkin keksitty, niin mikään ei estä nauttimasta myös niitä kohtuudella. Sen voi ihan hyvin tehdä hyvällä omalla tunnolla, eikä siitä tarvitse tehdä erikseen parannusta. Jos olet juonut liikaa ja tullut kännissä tehtyä syntiä, niin silloin sovitaan pelkät synnit anteeksi. Ei sitä, että juominen lähti lapasesta. Älkäämme juoko liikaa, sillä huppelissa tekee tolkuttoman helposti syntiä. Sen sijaan kohtuudella nautittuna voi ihan hyvin palvella vielä Jumalaa, eikä edes silloin sorru myöskään synnin tekoon. Juo sen verran, että saat hyvän olon ja jätä siihen. Enempää ei tarvitse!

28

50

    Vastaukset 28

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lutherille sallittua mutta lestoille ei.

      • Luther oli yksi opettajista siinä vuosituhantisessa apostolisessa jatkumossa. Luterilaisuudesta otetaan se, mikä on Raamatun mukaista.


    • Raamatun mukaan ei sais juopua alkoholista, joten vastaus on pitkälti ei. Ruokajuomana mieto viini voi mennä, jos siitä ei juovu. Henkilökohtaisesti minulle käy nykykäytäntö eli täysraittius.

      • Anonyymi

        Kaikki eivät pysty kohtuukäyttäjäksi, ne tarvii täysin raittiuden. Pisaraakaan ei alkoholia, ettei lähde lapasesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki eivät pysty kohtuukäyttäjäksi, ne tarvii täysin raittiuden. Pisaraakaan ei alkoholia, ettei lähde lapasesta.

        Taidat olla Pohjanmaalta kotosin, eiks jeh?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki eivät pysty kohtuukäyttäjäksi, ne tarvii täysin raittiuden. Pisaraakaan ei alkoholia, ettei lähde lapasesta.

        Totta, mutta 90% pystyy pitämään alkoholin käyttönsä aisoissa. Tipaton tammikuu on loistava esimerkki siitä. Alkoholin kulutus laskee selvästi mutta alkoholihaitat eivät yhtään. Se kertoo siitä että tipatonta viettävät ne joilla alkoholi ei ole ongelma.


      • Anonyymi

        Täysraitis olen minäkin, mutta ainaostaan itseni vuoksi, sillä omaan sen geenin, joka ei mahdollista maltillisuutta.
        Laitatko paikat Raamatusta, mihin näkemyksesi perustuu.

        r


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täysraitis olen minäkin, mutta ainaostaan itseni vuoksi, sillä omaan sen geenin, joka ei mahdollista maltillisuutta.
        Laitatko paikat Raamatusta, mihin näkemyksesi perustuu.

        r

        Laitatko ne paikat näkyviin, vai puhutko omiasi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täysraitis olen minäkin, mutta ainaostaan itseni vuoksi, sillä omaan sen geenin, joka ei mahdollista maltillisuutta.
        Laitatko paikat Raamatusta, mihin näkemyksesi perustuu.

        r

        Entäs hengellinen raittius?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entäs hengellinen raittius?

        Kerroppa sinä siitä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kerroppa sinä siitä?

        Se on vähän samaa, että ei sekoita viinaksia keskenään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taidat olla Pohjanmaalta kotosin, eiks jeh?

        Ei kaikki juo Pohjanmaan kautta. Moni osaa ottaa nimittäin paljon enemmänkin ja jos tarve vaatii, niin sitten loput vaikka tiputuksessa.


    • Anonyymi

      Saanko uskoa nyt kännissä kaikki synnit anteeksi?

    • Anonyymi

      Oi katsokaa minkälainen juomari ihmisen poika on.

      Jeesus varmasti joi ja joi niinkin paljon että ihmiset laittoivat asian merkille .

      En tiedä oliko kyseinen ihmisten toteaminen herjausta tämän jeesuksen juomisesta mutta kuulostaa siltä että hieman pilkataan kun samassa lauseessa "ihmisen poika ja juomari"Jeesus joi ilmeisesti useinkin niin paljon että joutui pilkan kohteeksi .

      Onko jossain tietoa jumalien alkoholismista .
      Alkoholihan saa hengen häiriintyneeksi.

      • Anonyymi

        Oliko Jumala ihan selvinpäin ku Raamatun kirjoitti?


    • Anonyymi

      Ennesvanhaan ku on ollut huonot lääkkeet tai ei lääkkeitä ollenkaan sairauksiin ni viinalla niitä on lievitetty,Tänäkin päivänä on yhä sairauksia mihin ei ole lievittäviä lääkkeitä niin ku mullaki on niin viinalla lievitän oireita muuten elämästä ei tule mitään.

    • Anonyymi

      San. 31:7 "Sellainen juokoon ja unhottakoon köyhyytensä älköönkä enää vaivaansa muistelko."

      Tuollaiseesta kommentista se on monen alkoholismi alkanut juodaan muisti pois kun ei kestetä maailmaa ja halutaan unohtaa.

      • Anonyymi

        Sehän se viina muuttaa velatkin saataviks.


    • Anonyymi

      Ihanko tosissaan kyselet ja kirjoitat tällä palstalla alkoholin käytöstä, taitaa olla näitä "rienaus juttuja"!?
      Aina viina on saarnattu "pahan alku ja juuri", josta paha meno johtuu ! Ei ole leikin asia tuokaan !!

      • Anonyymi

        Kahvi kiihottaa hermostoa, mutta alkoholi rauhoittaa hermostoa siitä hyvä.


      • Anonyymi

        Mikä paha meno?
        Mä olen ollut kännissä lukemattomia kertoja ja yhtään poliisia ei ole käynyt.


      • Anonyymi

        Siinä näkee saarnojennen Raamatullisuus.
        Raha on se joka on kaiken pahan alku ja juuri.
        1 Tim 6; 10 Sillä rahan himo on kaiken pahan juuri; sitä haluten monet ovat eksyneet pois uskosta ja lävistäneet itsensä monella tuskalla.
        Taas Viinan ja Viinin tehtävä on Jumalan mielestä seuraava; Sl 31;6 Antakaa väkevää juomaa menehtyvälle ja viiniä murhemielisille.
        7 Sellainen juokoon ja unhottakoon köyhyytensä älköönkä enää vaivaansa muistelko.
        Miksette pysy asiassa Raamatun suhteen, vai puuttuuko teiltä koko kirja.

        Ihmisiä saa kyllä pettää, muummujen rahat viedä ja se on VL siumus, mutta granaattia tulee, jos ottaa viiniä.
        Ps itse en käytä, mutta se jolle se sopii, sopikoon.

        r


    • Anonyymi

      Raamattu : Jumalan sana - toteaa johdonmukaisesti alkoholista että kristitty käyttäköön alkoholia kohtuudella ettei tule pahaa menoa eli juovuspäissään tyhmyyksien tekemistä.

      VL ei perusta Raamatusta silloin kun omasääntö ajaa siitä ohi. Silloin ripustaudutaan siihen omaansääntöön. Se kun on fiksumpi kuin Raamatun sanoma asiasta.

      Onhan näitä. Tanssi. Alkoholi. Televisio. Meikkaus. Kuorolaulanta. Urheilu. Ja kaikki muut omatsäännöt. Ah ne niin rakkaat omat säännöt.

    • Anonyymi

      Vai sillä tavalla rakas anonyymi ?
      Ettei vain tuo kamala omavanhurskaus päässyt sanan selittäväksi
      Kun Jeesus muutti veden viiniksi se ei ollut luonnollista viiniä koska Jeesuksen aikana ei ollut keksitty vielä viiniä vaan turkkilaiset keksivät sen satoja vuosia sitten . Mitähän viiniä sinun ja minun vapahtaja on muuttanut vedestä ? Se kallis viini oli vissimmästi ehtoollisviiniä jota kristitty saa nauttia syntien anteeksi saamiseksi. Katsoppas nyt anonyymi ystäväin mitä omanvanhurskauden perkele saarnaa ETTEI KOHTUULLINEN JUOMINEN OLE SYNTIÄ amen

      • Anonyymi

        Miksi viitsit aikaihminen tuollaista ropaskaa laittaa foorumille, häh!?

        viinitarhaus kuuluin Jesuksen aikaisten ihmisten automaattiseen viljelyyn, vai turkkilaiset.. hohoijaa näitä kommentteja.

        oletko ikinä lukenut mitään kirjaa loppuun asti jos ei pankkikirjaa lasketa !?


      • Anonyymi

        Totta on, että alkoholi ehtoollisella on syntien anteesi saamisen sisällä, josta
        Matteus 26:28 Tämä on minun vereni, liiton veri, joka kaikkien puolesta vuodatetaan syntien anteeksiantamiseksi
        Mitään tälläistä ei Raamattu lupaa, että lestadiolaiset voisivat antaa ihmisille synnit anteeksi, joten jos pitää valita, joko ehtoollinen, tai VL?
        Valinta on ehtoollinen.

        r


    • Anonyymi

      Jeesuksen opetus:
      Matt. 15:11

      Ei saastuta ihmistä se, mikä menee suusta sisään; vaan mikä suusta käy ulos, se saastuttaa ihmisen."

      Siis juopumustilassa monet alkavat ajatella, puhua ja tehdä pahoja tekoja ja se on syntiä.

      • Anonyymi

        Samoin tupakoinnista, se saastuttaa kaikki lähi- ihmiset, keukosyvän vaaralla, sillä tutkimusten mukaan "passiivinen" tupakointi on lähes yhtä vaarallista, kun tupakointi.

        Kirjoitat alkoholista, että "monet"?? Monethan niitä tekee, mutta monet eivät.

        r


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1275
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      891
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      716
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      656
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      125
      641
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      606
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      535
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      463
    10. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      447
    11. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    12. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      19
      440
    13. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    15. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      113
      434
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      427
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      417
    18. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      390
    20. Veikkauksen asiamiehen provikat?

      Minkä verran peliautomaatin pitäjä saa peliautomaatin tuotosta?
      Maailman menoa
      28
      379
    Aihe