Maahanmuuttopolitiikka

Anonyymi

Toivon todella että perustoimeentulotukeen tehdään kiireesti muutoksia. Rahaa ei voida jakaa tuolla tavalla maailmalle. Miksi kukaan ei mitään omistava ja muutoinkin koko elämänsä lusmuillut ihminen edes jaksaa töitä hakea, saatikka tehdä kun kelaan voi lähettää laskut ja valittaa miten köyhiä ollaan. Rahaa saa sillä tavalla paljon enemmän kun töitä tekemällä.

Maahanmuuttajat ja ei edes suomen hetua omistavat maahanmuuttajat (eli laittomasti maassa olevat) ovat pahimpia. Lapsia on kaikilla liuta ja rahaa ei yhtään. Ne on niin hyvin opetettu hyväksikäyttämään järjestelmää. rahaa ne saa nostettua kelasta paljon enemmän kuin suurin osa palkansaajista. Onko oikein?
Hakemuksia kiirehditään ja huijataan kaikessa. Suomalaisilta kyllä syynätään jokainen tili, mutta mitä sillä on väliä jos irakin karvalapsella on omassa maassakin muutamia tilejä, maata ja muuta omistusta. Ei niitä käsketä selvittämään mitään, rahaa ja maksareita laitetaan kiiresti ettei vain saa huonoa kuvaa meidän hyvinvointivaltiosta..

Toivon että tämä viesti tavoittaa jonkun toimittajan ja alkaa selvittämään asiaa.
Haastatteluun olisi hyvä saada perustoimeentulotukea käsitteleviä ihmisiä jotka tekevät juuri näitä hetuttomia ja kiire-jonoa. Ja nimettömästi kaikki, jotta saadaan totuus maailmalle.

Kelan työntekijät on väsyneitä ja mielenterveyspoissaolot lisääntyneet suuresti. Ei sitä toihua jaksa kukaan.
Työttömille annetaan porkkanaa työssäkäyviä isketään raipalla.

4

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tärkeä ja asiallinen aihe.Kunpa joku päättäjä tarttuisi asiaan,ja alkaisi viemään eteenpäin. Hallitus ei valitettavasti tee asialle yhtään mitään,niin kauan kuin vihreä ja vasemmisto siellä kekkaloivat.Jotakin täytyy tapahtua,ja muutosta saada nykykäytäntöön,ei täällä voida elättää kaikkia jotka vain tänne tuupataan.

    • Anonyymi

      Äärioikeiston leiman saa erittäin helposti vastustamalla tuhoavaa haittamaahanmuuttoa, vaikka sen vastustaminen on ainoa järkevä linja Euroopan pelastamisessa.

    • Anonyymi

      2-3 kertaa suurempia KELA KORVAUXILLA tänne tulleille(Iltalehti) .. Mixi? Se ei innosta töihin. Koska hallitus puuttuu tähän ???

    • Anonyymi

      Pakolaispolitiikan säännöt taitavat olla sidoksissa koko EU:n tekemiin sopimuksiin?
      Mahtaako Suomessa olla joitakin erikoisetuja pakolaisille?

      Toinen asia on sitten, että miten pakolais-statusta käytetään elintasopakolaisten hyväksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      54
      1718
    2. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      17
      1623
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1403
    4. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      174
      1386
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      306
      1332
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      20
      1268
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      985
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      61
      958
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      933
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      349
      854
    Aihe