Jännityksellä odotan kuka valitaan Ilomantsin hallintojohtajaksi.
Henkilö, jolla on sopiva koulutus, pitkä kokemus kunta-alalta hallintotehtävistä, muualta tulevan ihmisen tuoretta näkökulmaa paikkakunnan asioihin ja joka on ennen kaikkea ulkopuolella kunnan viime vuosien sisäisistä kähminnöistä, sumplimisista ja koplailuista?
Vaiko henkilö, jolla on nipin napin sopivat juuri käteen saadut paperit, sihteeritason työkokemus ja joka on ennen kaikkea nykyiselle johdolle mieluinen ja myötämielinen pikku apuri ja joojoohenkilö?
Kuka hallintojohtajaksi?
6
685
Vastaukset
- Anonyymi
Toivottavasti tulisi ulkopuolelta osaava tekijä.
- Anonyymi
Jaahas. Maalittaminen eli rikollinen kirjoittaminen taas alkanut. Hyvin pystyy tuosta tietämään ketä tarkoitetaan ja melkeinpä kijoittajankin arvaamaan.
- Anonyymi
Rikollinen kirjoittaminen ja maalittaminen eivät ole synonyymejä lainsäädännöllisesti. Maalittaminen tekona ei toistaiseksi ole juridinen rikos. Maalittaminen ilmiönä tai tekona voi olla jonkun muun rikosnimikkeen taustatekijä ja voi siten olla vaikutteellinen mahdollisen seuraamuksen laatuun. Oikeusministeriölle on toimitettu noin kahdeksan kuukautta sitten esitys maalittamisen kriminalisoimiseksi.
- Anonyymi
Henkilöön kantaa ottamatta kuntalaiset varmaankin toivoisivat että tulevan hallintojohtajan valintakriteeri olisi pätevyys ja poliittinen potaska ym. jätettäisiin sivuun ja faktat peliin.
- Anonyymi
Voi, kun tietäisit totuuden monessakin asiassa :)
- Anonyymi
KA JOPA NÄKKYY HALLINTOJOHTAJA HAKENEEN JOENSUUHUN TYÖPAIKKAAN! VUAN EIPÄ MITTÄÄN, JOHAN SE ON ILOMANTSIN ILONA VIRASSA OLLUNNA SEN PUOLVUOTTA. SITKEE JA SISUKAS ON TÄMÄ MIES - NÄITÄ TÄMMÖSSII MIEHHII KUN VAIN SAISIMMA LISSEE KUNTAHOMMIIN NIIN ALKASI ASSIIT ETISTYY.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä3811709Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san334649Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2512817Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1442574- 1071643
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo14104140 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.207822- 82820
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv60728- 10718