Yhteistien peruskorjaus metsävähennykseen?

Anonyymi

Terve!
Minulla on mökki 7ha metsätilalla yhteistien varrella kahden muun mökkikäyttäjän lisäksi. Kaikilla meillä samat tien painoluvut suunnilleen.
1km yhteistie peruskorjattiin kesällä 7000eurolla, niin kysymys kuuluu; Voinko vähentää tuosta korjauskulusta metsävähennyksenä jotain? Puut hakkautan tuosta palstalta kahden vuoden sisään ja tuota kunnostettua tietä pitkinhän puut kuljetetaan pois.

Kiitos!

6

2010

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis onko siinä tiellä perustettuna tiekunta? Vai onko kustannuksista vain sovittu muuten jollain sopimuksella?
      Jos siinä on perustettuna tiekunta, niin tiekunta on käsittääkseni laskuttanut sinua siitä tienhoidosta ja kunnostuksista, jolloin siitä on selkeästi maksukuitti olemassa.
      saat vähentää sen tiemaksun metsätilan osalta kokonaan verotuksessa. Vapaa-ajan asunnon tai mökin osalta et voi vähentää tiemaksua verotuksessa.
      Eli sinun on pyydettävä tiekunnan hoitokunnalta tai toimitsijamieheltä nähtäväksi yksikkölaskelma, mistä selviää miten yksikkölaskelma on laskettu ja mikä on metsän osuus painoluvuista.
      Oma veikkaukseni on, että tuolla vapaa-ajan asunnolla on suurin osa noin pieneen metsätilaan verraten siitä tiemaksusta, mutta yksikkölaskelmasta se selviää. Metsän osalta saat kuitenkin vähentää tiemaksut verotuksessa.

      Tilanne on hieman kinkkisempi, jos olette vain sopineet tien kustannusten jaosta ilman perustettua tiekuntaa, mutta omasta maksuosuudestasi voisit mielestäni perustellusti vähentää metsäverotuksessa 50%, jos ei ole muuta sovittu.

      Suosittelen kysymään asiaa suoraan Veronmaksajain Keskusliitolta verojuristilta, jos olet jäsen. https://www.veronmaksajat.fi/
      tai katsomaan ohjeita vero.fi sivustoilta

      • Anonyymi

        ...jatkoa vielä. Se, että myyt puut vasta kahden vuoden päästä, ei vaikuta siihen, että miten saat vähentää tiemaksuja verotuksessa. Eli voit vuosittain vähentää tiemaksun metsän osalta verotuksessa, vaikka et myisikään puuta.
        Jos teillä on tiekunta perustettuna ja siihen laskettu painoluvut, on painoluvuissa huomioitu metsän vuotuinen käyttö, joten silloin on hyvät perusteet vähentää metsäverotuksessa tiemaksujen osuus.
        Sinullahan on tietysti muitakin vähennyksiä verotukseen vuosittain metsätilan osalta, niin olet varmaan perehtynyt niihin jo aiemmin, aivan samalla lailla ne tiemaksutkin vähennetään.


    • Anonyymi

      Vuosipoistoina vähennetään tien perusparannusmenot, 15% vähennetään korjauskuluista vuodessa.Omasta maksuosuudesta voisi vähentää max 50%, mutta noin pienestä puuhapalstasta se voisi olla vaikkapa 35 %.
      Tosin isoahan veroetua tuosta ei saa, kun vähennys osuuden poistamiseen menee yli 10 vuotta.

      • Anonyymi

        Verottajalta löytyy kyllä ohjeet. https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/omaisuus/metsa/menot/poistoina_vahennettavat_meno/
        https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/omaisuus/metsa/menot/


    • Anonyymi

      Kun kysyjän osuus on vain ehkä 1000e metsätalouden osalle, niin ei tuo oikein miltään perusparannukselta näytä. Enemmänkin ylläpitohoitoa ja menon voisi vähentää kerralla, jos on mistä vähentää.

      • Anonyymi

        On tiekunta ja metsätilan painoluku on 4, kun mökin on 300. Eli meneekö tuon neljän mukaan sitten ollen aika mitätön.
        Miten sitten metsänhakkuun aikana/ jälkeen, kun siinä rampataan koneilla ja puuautoilla, tien kunnostuksen normaaliksi saa varmaan kokonaisuudessaan laittaa metsävähennykseen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      502
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      468
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      427
    Aihe