Yhteistien peruskorjaus metsävähennykseen?

Anonyymi

Terve!
Minulla on mökki 7ha metsätilalla yhteistien varrella kahden muun mökkikäyttäjän lisäksi. Kaikilla meillä samat tien painoluvut suunnilleen.
1km yhteistie peruskorjattiin kesällä 7000eurolla, niin kysymys kuuluu; Voinko vähentää tuosta korjauskulusta metsävähennyksenä jotain? Puut hakkautan tuosta palstalta kahden vuoden sisään ja tuota kunnostettua tietä pitkinhän puut kuljetetaan pois.

Kiitos!

6

1889

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis onko siinä tiellä perustettuna tiekunta? Vai onko kustannuksista vain sovittu muuten jollain sopimuksella?
      Jos siinä on perustettuna tiekunta, niin tiekunta on käsittääkseni laskuttanut sinua siitä tienhoidosta ja kunnostuksista, jolloin siitä on selkeästi maksukuitti olemassa.
      saat vähentää sen tiemaksun metsätilan osalta kokonaan verotuksessa. Vapaa-ajan asunnon tai mökin osalta et voi vähentää tiemaksua verotuksessa.
      Eli sinun on pyydettävä tiekunnan hoitokunnalta tai toimitsijamieheltä nähtäväksi yksikkölaskelma, mistä selviää miten yksikkölaskelma on laskettu ja mikä on metsän osuus painoluvuista.
      Oma veikkaukseni on, että tuolla vapaa-ajan asunnolla on suurin osa noin pieneen metsätilaan verraten siitä tiemaksusta, mutta yksikkölaskelmasta se selviää. Metsän osalta saat kuitenkin vähentää tiemaksut verotuksessa.

      Tilanne on hieman kinkkisempi, jos olette vain sopineet tien kustannusten jaosta ilman perustettua tiekuntaa, mutta omasta maksuosuudestasi voisit mielestäni perustellusti vähentää metsäverotuksessa 50%, jos ei ole muuta sovittu.

      Suosittelen kysymään asiaa suoraan Veronmaksajain Keskusliitolta verojuristilta, jos olet jäsen. https://www.veronmaksajat.fi/
      tai katsomaan ohjeita vero.fi sivustoilta

      • Anonyymi

        ...jatkoa vielä. Se, että myyt puut vasta kahden vuoden päästä, ei vaikuta siihen, että miten saat vähentää tiemaksuja verotuksessa. Eli voit vuosittain vähentää tiemaksun metsän osalta verotuksessa, vaikka et myisikään puuta.
        Jos teillä on tiekunta perustettuna ja siihen laskettu painoluvut, on painoluvuissa huomioitu metsän vuotuinen käyttö, joten silloin on hyvät perusteet vähentää metsäverotuksessa tiemaksujen osuus.
        Sinullahan on tietysti muitakin vähennyksiä verotukseen vuosittain metsätilan osalta, niin olet varmaan perehtynyt niihin jo aiemmin, aivan samalla lailla ne tiemaksutkin vähennetään.


    • Anonyymi

      Vuosipoistoina vähennetään tien perusparannusmenot, 15% vähennetään korjauskuluista vuodessa.Omasta maksuosuudesta voisi vähentää max 50%, mutta noin pienestä puuhapalstasta se voisi olla vaikkapa 35 %.
      Tosin isoahan veroetua tuosta ei saa, kun vähennys osuuden poistamiseen menee yli 10 vuotta.

    • Anonyymi

      Kun kysyjän osuus on vain ehkä 1000e metsätalouden osalle, niin ei tuo oikein miltään perusparannukselta näytä. Enemmänkin ylläpitohoitoa ja menon voisi vähentää kerralla, jos on mistä vähentää.

      • Anonyymi

        On tiekunta ja metsätilan painoluku on 4, kun mökin on 300. Eli meneekö tuon neljän mukaan sitten ollen aika mitätön.
        Miten sitten metsänhakkuun aikana/ jälkeen, kun siinä rampataan koneilla ja puuautoilla, tien kunnostuksen normaaliksi saa varmaan kokonaisuudessaan laittaa metsävähennykseen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      253
      14399
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      149
      3896
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      129
      3755
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      1585
    5. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      29
      1550
    6. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      382
      1545
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      49
      1296
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1081
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      47
      967
    10. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      79
      865
    Aihe