jotka tuottavat hyvää oloa, hyvää mieltä; ei pettymyksiä, katkeruutta, ärsytystä, surua tai kaipausta. Ihmisillä, joista tulee hyvää olo.
Meinasin hyvät ystävänpäivät toivotella, mutta tajusin, että emme me ole edes ystäviä, emmekä sitä ikinä olleetkaan.
Meinasin hyvät ystävänpäivät toivotella, mutta tajusin, että emme me ole edes ystäviä, emmekä sitä ikinä olleetkaan.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Itsensä voi vuorata kenen lailla vain, mutta parempi valmistautua tilaisuuteen kerran.
https://www.msn.com/fi-fi/uutiset/ulkomaat/voiko-keneenkään-enää-luottaa-lain-kouraa-pakoilleen-nunnan-tuuri-loppui-kesken-kun-toinen-nunna-soitti-poliisille/ar-BBZYJlf?li=BBr5KbI
Totta. Ei oltu. Mutta haluaisin olla joskus.
joo ympätillä Juha piiri ja Tarja sekä Anu ja ketäs muita!
ei kannata uskoo kaikkee
Suvussamme on muutamia tosi ällöjä ihmisiä, joiden itsetarkoitus on saada huono olo omille sukulaisilleen. Mutta hei, kun se näiden ilkeiden sukulaisten pahuus kohdistuu yleensä kaikkiin sukulaisiin, paitsi sitten muutamaan sellaiseen, joka on näiden pahis-sukulaisten niin sanottu lellilapsi.
Suvussamme on kolme hyvin ilkeää ihmistä yksi yli muiden ilkeydessään ja kaikki ovat naisia. Ja kaikki ovat sellaisia, jotka eivät milloinkaan ole olleet naimisissa. Heidän ilkeytensä kohdistuu lähinnä niihin naispuolisiin sukulaisiin, jotka ovat lahjakkaita ja älykkäitä.
Toisaalta syy tällaisiin käyttäytymismuotoihin on geneettinen tai traumaperäinen. Yhden ilkeän naisen isällä oli tosi karmea luonne. Saivat lapset ja vaimo pelätä häntä.
Toisella ilkeällä naisella on vanhemmat aikoinaan eronneet, molemmat vanhemmat jo kuolleet. Sielläkin perheessä oli väkivaltainen isä, joka hakkasi lapsiaan. Petti vaimoaan niinkuin tuossa toisessakin tapauksessa. Vaimo ei päässyt kummassakaan tapauksessa juuri kotoaan mihinkään, mutta mies juoksi kylillä vieraissa.
Kolmannen ilkeän ja kieroutuneen naisen isä yritti käyttää häntä hyväkseen lapsena. Siinäkin ilkeydessä on myös takana vanhempien avioero.
Tuo ilkein nainen on suvussa tunnettu ilkeästä ja epämiellyttävästä luonteestaan. Hän on jo yli 70 vee ja saa sitten olla suvulta rauhassa. Hän on tyypillinen sellainen vähän narsistikin, joka on saanut pikkusormensa ympärille kiltin naispuolisen sukulaisemme, joka sitten vähän lahjottuna auttelee joskus tuota ilkeää naista. Tietääkseni kukaan sukulaisista siinä lähellä samassa kaupungissa asuvakaan ei käy hänen luonaan. kylässä.
Jännä ominaisuus näillä kurjaluontoisilla ihmisillä ainakin tällä yhdellä on, että se persoona muuttuu kummasti toisenlaiseksi riippuen siitä, kenet hän tapaa. kenen kanssa on tekemisissä. Toisille ihmisille hän on mielin kielin ja lirkuttelee ja toiset hänen mielestään ala-arvoisempia sukulaisia hän piikittää ja arvostelee asunnot, ulkonäön, vaatteet ja kaikki niin ettei häntä halua tavata. Hän huomauttelee jatkuvasti kaikista asioista, jopa sellaisista, mitkä eivät todellakaan kuulu hänelle. Naispuoliset sukulaiset ovat kyllä saaneet kuulla kunniansa. Hänen edesmenneet siskonsa etenkin ja siskojen naispuolset lapset tietävät, että kierretään tuo kerrostalo kaukaa. Äitinsä sai kuulla aikoinaan kotona kunniansa,....se oli kamalaa kuultavaa.
No mutta niin se vaan on, että täytyy kiertää kilometrien päästä kaukaa tuollaiset pahuuden valtaamat ihmiset. Mutta sitä ihmetten, miksi joillekin sitten ko henkilö voi olla niin mielin kielin ja lirkutella, etteivät ne ihmiset usko tuon ihmisen pahaan luonteeseen, vaikka näille kerrottaisiin, millainen hän todellisuudessa on.
Olen myöskin miettinyt, onko tällainen ihminen narsisti?
Mistä se ilkeys luonteeseen oikein tulee.?
Et voi tietää jos et tunne ihmistä. Silloin ihminen on tuntematon. Kannattaa muistaa, kuulopuheet on luul
opuheita.
Itse en henkilökohtaisesti luo ihmisestä mitään kuvaa tuntematta häntä. En myöskään kiinnitä juoruihin huomioita. On ihmisiä, jotka haluavat solvata toisia tunteakseen itsensä paremmaksi ihmiseksi.
Jokainen tavallaan.
Hyvä juttu toi edellinen " ilkeyden huipentumat " voisko niin sanoo?
Ilkeet ihmiset voi kiertää kaukaa, mut jos on suvussa niin melko hankala tilanne. Nekin voi kiertää toki kymmenen tai viidentoista kilsan päästä.
Kuulopuheet ja luulopuheet kannattaa tarkastella itse tykönään. Itse teen omat johtopäätökesi ihmisistä ja toimin sen mukaan, mitä he tuovat keskusteluissa esille ja millä lailla he asioihin ja ihmisiin suhtautuvat. Onko negatiivinen jurruttaja ja toisia arvostellen haukkuva vaiko sitten ihan tervejärkinen psitiivinen yksilö, jonka kanssa voi jopa solmia ystävyyssuhteen.
Ei saa antaa ilkeän ihmisen kiusata itseään ja aiheuttaa pahaa oloa. Oli sitten sukulainen tai kuka muu tahansa. Kyllä sukuun mahtuu kaikilla ihan joka lähtöön erilaisia ihmisiä. Pahojakin on, ei ole mitenkään harvinaista. Kiertäkää kaukaa pahat ihmiset.
Kaipaus on hyvä tunne. Surulle ei useinkaan itse mahda mitään. Itse olen luonteeltani suruinen ja totinen. En voisi olla naisen kanssa ketä maailman meno ei saa surulliseksi. Haluaisin oikeastaan vaimon kuka surisi kanssani, oltaisiin molemmat ihan surullisia ja rakkaita. No ehkä välillä hymyilyttäisikin.
Ei se kaipaus hyvä tunne ole, kun sitä yksin tuntee eikä varsinkaan silloin, kun kaksi ihmistä ei tunne sitä toisiaan kohtaan.
Suru ja empatia ovat eri asioita. Suru on negatiivinen tunne, empatia positiivinen.
Kaipaus on hyvä tunne. Onneksi minuun sattuu elämä ilman valittuani. Jos ei sattuisi ei voisi olla rakkauttakaan.
Suru ei ole negatiivinen tunne. Se on aiheellisena hyvä tunne ja suruun todellakin on aihetta. Mun tekee usein mieli vaan vetäytyä maailmasta suremaan itsekseni. Tarvitsen sitä jopa.
Onko semmosiakin ihmisiä olemassa?
Oma sukuni on laaja, mutta siitä löytyy vain yksi aloittajan kuvaama ilkeä naisyksilö. Oikein luin suu auki hämmästyneenä kuvausta, kun se niin osuvasti täsmäsi omaan sukuunikin.
Olen tehnyt sen johtopäätöksen, että kysymys on narsistisesta luonteesta, jossa on myös sosio- ja psykopaattisia piirteitä. Henkilö osaa olla aivan "normaali" ja jopa viehättävä kanssakäymisessään, mutta kun on hänen tempauksiaan seurannut pitkään, on johtopäätös väistämätön.
Suvustani tiettävästi vain 1-2 ihmistä ovat yhteyksissä tuohon naiseen; heidät hän on hurmannut fyysisellä viehättävyydellään (ovat miehiä).
Ja toisinpäin, vältä muille pahaa haluavia ja katkeria. Jo palstailun lopettaminen puhdistaisi edellä mainitut elämästä, vaikkakaan tänne kirjoittajat ei kuulu lähipiiriin.
Onneksi!! 😄
Uusiin ihmisiin tutustuessaan ei voi tietää tuovatko he iloa vai surua? Onneksi ystävät ovat kuitenkin sellaisia ihmisiä, jotka saa itse valita!
Miten ihmiset etenee yhteistyössä jos toinen henkilö vaan tietää henkilön ja toinen ei.
Mahdoton yhtälö solvata ketään.
Näin on. Ja näin olen pitkälle toiminutkin. Ystävät, lapset ja suku kuuluu tuohon hyvää mieltätuottavien ihmisten luokkaan. Myös töissä ihmiset tuottaa paljon hyvää mieltä, vaikka on kiire ja paineita.
Ainoa missä ihmissuhde tuottaa huonoa mieltä paljon enemmän kuin hyvää on parisuhde, nyt jo ex-parisuhde. Siksi se on ex-parisuhde ja siksi käytännön asioiden hoitamisen jälkeen uskon elämän olevan parempaa. Ihminen joka on kyvytön empatiaan, nalkuttaa jatkuvasti, ei puhu tunteista, ei halaa, torjuu kaikilla tasoilla, ei katso silmiin, ei kuuntele, ei ole läsnä ei ole kovin antoisa avopuoliso.
Jotkut haluavat viettää aikaa vain niiden kanssa, jotka osoittavat koko ajan vain positiivisia tunteita. Ihailua, rakkautta, ystävällisyyttä, hauskanpitoa.. Sellainen ihminen ei kestä mitään erimielisyyksiä. Toisesta tulee nopeasti paska, josta pitää päästä eroon.
Tuon takia tämä "vihapuhe" juttukin on tapetilla. Halutaan elää siinä kuplassa että kaikki on hyvin. Vaikka kokonaisten kansojen kotimaat on pilattu ja heiltä on viety henkinen identiteetti. Heidän lastensa tulevaisuus on pilattu ja rahat annettu muukalaisille, ulkomaille, ilmastotalkoisiin ja eliitille.
Maahanmuuttoko piti tähänkin sotkea? Täytyisi nähdä, että asiat ovat monimutkaisia ja niihin ei yksinkertaisia syitä, eikä ratkaisuja ole. Kannaittaisi myös kiinnittää huomio siihen, ketkä tässä maassa ovat käyttäneet niin poliittista kuin taloudellista valtaa viimeisen 30 vuoden aikana, kun etsii syyllisiä. Sivusta
Mainitsin monia muitakin syitä. Maahanmuutto on vain yksi osatekijä ja oikeastaan seuraus eliitin ahneudesta ja halusta kasata mahdollisimman paljon varoja itselleen. Maahanmuuttajat elätetään euroopassa keskiluokan ja pienten yritysten rahoilla ei rikkaiden. Nämä maksavat veroilla ison osan jopa töitä tekevien mamujen alhaisista palkoista, puhumattakaan kuinka paljon Suomikin ottaa velkaa elättääkseen työtätekemättömät (aivan kuin rahaa kasvaisi puissa ja aivan kuin velkaantuminen ei tekisi meistä lopullisesti orjia).
Toisekseen mamut tuovat myös kulttuurisen ongelman, joka ei tietenkään materialistille ole ongelma koska materialisti ei usko objektiiviseen oikeaan ja väärään. Materialisti on innoissaan vastustamassa rasismia koska siinä on kuitenkin kyse ihonväristä (pinnallisesta asiasta). Mutta hengelliset oikeudet eivät materialistiä kiinnosta. Sanan- ja uskonvapaus, oikeus kuulua osaksi omaa kansaa sekä pitää sitä suuremmassa arvossa kuin muita kansoja (tervettä narsismia). Nämä oikeudet eivät materialististä ole minkään arvoisia, mutta jos ihonväri on eri niin kuuluu maksaa kaikki ja ajaa kaikessa erirotuisen etua.
Hallituksella on muitakin hämäriä bisneksiä:
https://www.suomenuutiset.fi/perussuomalaiset-kyselytunnilla-toveriavustajien-menot-ovat-vuoden-aikana-tuplaantuneet-samalla-verotus-kovenee/
Valtaa ovat käyttäneet urapolitiikot joista olisi aikoja sitten pitänyt luopua. Se että voi ammatikseen olla koko ikänsä eduskunnassa tulisi kieltää. Sellainen oikeus ajaa luonnostaan pahat ihmiset paisuttamaan valtiovaltaa ja valehtelemaan. Kannatan itse 30v ikärajaa politiikkaan, kolmannen sukupolven suomalaisuutta sekä työuraa (ammatilla ei väliä). Asioista päättävät liikaa ihmiset, joille tällä maalla ei ole mitään väliä.
Pitkämielisyys on rakkaudessa, muualta on turha etsiä.