😊👓👜 niin se vaan vierähti iltaan tämäkin vähän teennäinen muualta tuotettu päivä. Ystävän kanssahan ollaan ystäviä ympäri vuoden. Ihan yhtä hyvin voisi olla erikseen serkkujen, setien, tätien, enojen ym. sukulaisten päivät. Naapureillekin voisi olla omaisille..
Kaipauksen kohteelle ei voi olla omaa päivää, kun häntä (mies pks) tulee ajateltua joka päivä.
Hyvää ystävänpäivän iltaa
6
58
Vastaukset
- Anonyymi
En ihan tajua sun pointtia tai sit olen vaan asiasta eri mieltä.
Onhan äitienpäivää, isän päivää, vammaisten päivää, itsenäisyyspäivää ja jos mitä lie päivää, vaikka kai kerran vammainen on aina vammainen, kerran äiti on aina äiti jne... ja siis joka päivä sitä tai tätä.
Yksi päivä, mitä pitäis olla, on Yksinäisten päivä. Ja siinä pointtina on se, et kaikilla ois oikeus saada ystävä ja sillon sinä nimenomaisena päivänä se yksinäisyys nostettais tapetille oikein kunnolla ja vauhdilla. Että joku kaunis päivä ei enää olis yksinäisiä, se siis tavoitteena.Pointti oli se, että nuo teennäiiset muualta tuotut juhlapäivät ovat enemmän kauppojen juhlapäiviä kuin ihmisten. Osta sitä ja tätä ystävänpäiväkamaa lahjaksi tai itselle. Ystävä on kumminkin koko vuoden ystävä, joten häntä voi muistaa muulloinkin kuin tälläisenä pakkopäivänä.
Kaikillahan on oikeus saada ystävä. Sitä ei kukaan estä. Ystäviä löytää harrastusten parsta, seurakunnan kerhoista. Ym. En ymmärrä, miksi siitä pitäisi tehdä joku numero. Kaikki eivät edes halua ystäviä. Entisajan yhteisölliset tilaisuudet iltamat ja talkoot sekä lavatanssit on korvannut some ja siellä tavatut ihmise . Nykyaikana kaikki pitäisi saada itselle ilman mitään yrittämistä. Joku köyhyyskin on otettu esille, kuin se olisi muiden vika. Ennen oltiin köyhiä kun oltiin vähävaraisia. Ei siitä uikutettu lehtien palstoilla, eikä siitä tehty pilkkaa. Rahaa käytettiin senverran, kuin sitä oli ja tarpeettomista menoista säästettiin. Kohtaloon tyydyttiin. t.Pointti oli se, että nuo teennäiiset muualta tuotut juhlapäivät ovat enemmän kauppojen juhlapäiviä kuin ihmisten. Osta sitä ja tätä ystävänpäiväkamaa lahjaksi tai itselle. Ystävä on kumminkin koko vuoden ystävä, joten häntä voi muistaa muulloinkin kuin tälläisenä pakkopäivänä.
Kaikillahan on oikeus saada ystävä. Sitä ei kukaan estä. Ystäviä löytää harrastusten parsta, seurakunnan kerhoista. Ym. En ymmärrä, miksi siitä pitäisi tehdä joku numero. Kaikki eivät edes halua ystäviä. Entisajan yhteisölliset tilaisuudet iltamat ja talkoot sekä lavatanssit on korvannut some ja siellä tavatut ihmise . Nykyaikana kaikki pitäisi saada itselle ilman mitään yrittämistä. Joku köyhyyskin on otettu esille, kuin se olisi muiden vika. Ennen oltiin köyhiä kun oltiin vähävaraisia. Ei siitä uikutettu lehtien palstoilla, eikä siitä tehty pilkkaa. Rahaa käytettiin senverran, kuin sitä oli ja tarpeettomista menoista säästettiin. Kohtaloon tyydyttiin. t.lounas.ajatus kirjoitti:
Pointti oli se, että nuo teennäiiset muualta tuotut juhlapäivät ovat enemmän kauppojen juhlapäiviä kuin ihmisten. Osta sitä ja tätä ystävänpäiväkamaa lahjaksi tai itselle. Ystävä on kumminkin koko vuoden ystävä, joten häntä voi muistaa muulloinkin kuin tälläisenä pakkopäivänä.
Kaikillahan on oikeus saada ystävä. Sitä ei kukaan estä. Ystäviä löytää harrastusten parsta, seurakunnan kerhoista. Ym. En ymmärrä, miksi siitä pitäisi tehdä joku numero. Kaikki eivät edes halua ystäviä. Entisajan yhteisölliset tilaisuudet iltamat ja talkoot sekä lavatanssit on korvannut some ja siellä tavatut ihmise . Nykyaikana kaikki pitäisi saada itselle ilman mitään yrittämistä. Joku köyhyyskin on otettu esille, kuin se olisi muiden vika. Ennen oltiin köyhiä kun oltiin vähävaraisia. Ei siitä uikutettu lehtien palstoilla, eikä siitä tehty pilkkaa. Rahaa käytettiin senverran, kuin sitä oli ja tarpeettomista menoista säästettiin. Kohtaloon tyydyttiin. t.Tekstin lopun pikku-t on joku typo, ei minun nimikirjaimeni. Ja tuo tuplakommentti tuli taas jostakin kumman syystä, ei siis ole tahallinen!
- Anonyymi
Katkeruus, Kateus ja Pyhä Yksinkertaisuus olisi mielestä enenmän ajan hengessä.
Ehkä snadi banjo-interlude duurissa, kenties.En oikein ymmärtänyt. Ajan henki on kaiketi jokaiselle sellainen, kuin se on omassa tuttava- ja ystäväpiireissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.525608Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli652713Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️181834- 1421758
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1331650Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä181600- 1021447
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?271419Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411176Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141153