Nyt avattu kylätila, mut me nuoret ei voida sitä käyttää. Jos ei kuuluta johonkin yhdistykseen, joka vuokraa tilaa.
Joku sano avajaisissa että vois tulla jokin valvoja sinne, jos saavat rahaa.
Ahaa kiitti riitti yks käynti siellä.
Mut nyt siellä toimii kyläyhdistys ja askartelukerhot, kiinnostaa juu.
Kai ne parhaansa yrittää, mut tää idea...
Voi sitä tilaa vuokrata, millä rahalla, hei haloo viinijärvi.
Nuorisotaloa ajetaan alas, luultiin että kylätila tois meillekin jotain paikkaa jossa jutella lämpimässä kaverien kanssa ja joo kyllä ois vähän maksettukin kahvista.
Viinijärven kylätila?
5
138
Vastaukset
- Anonyymi
Olet vissiin vielä niin nuori ettet ymmärrä miten raha pyörittää kaikkea.
Se on näin vähän joka asiassa.
Jos olet köyhä, niin oi voi, valitettavasti kaikesta pitää nykyisin maksaa. - Anonyymi
Elkää lannistuko. Kylä täynä eläkeläis ihmisiä, joku varmatenkin suostuisi valvojaksikin. Myös aholaidasta voisi löytää. Etsikää ja löytäkää :)
- Anonyymi
Kyllä nykynuoriso tarkenee näillä keleillä kaupan pihallakin. Mopo joutokäynnille tai sit yks ajaa ympyrää. Kyllä siinä kakstahtibensan kitkussa on ihan hyvä olla. Ettekä pilaa yhteisiä sisätiloja pahalla hajullanne.
- Anonyymi
Näinhän se menee.
Nuoret pilaavat kyläraittia aiheuttaen paheksuntaa, kun ovat näkyvillä eivätkä mene jonnekin sisätiloihin... eiku mitenkä tää nyt menee!?
Ne ei sais olla kaupan pihalla, ei linttarin parkissa, ei ajaa kylätietä, ei pyörittää muutamaa pi**urallia, ei pitää ääntä, ei polttaa tupakkaa, ei hengittää liian kovaa jne, vaan olla esimerkillisiä nuoria kuten kaikki edelliset sukupolvet, jotka olivat maailman kilteimmät.
Ei kai niitä nyt voi laskea kylätilaan hyvänen aika!
- Anonyymi
Siellä kukaan kuule tai näe mitään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1466130
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k253736Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1282931- 492620
- 412560
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262026Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2691924Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt511858- 341633
- 281620