Periytyvätkö viulut isältä pojalle?

Kuulee sellaista huhua, että vanhoillislestdiolaisuudessa viulut periytyisivät isältä pojalle. Kuitenkin tässä on tietynlainen ongelma. Poikia kun tuppaa useammin olemaan useampi kuin yksi. Kuinka sama viulu voi periytyä useamman pojan kesken?
Voisitteko valaista vähän tyhmää?
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vanhin poika perii kaiken.

Äänestä

Helppo juttu; jos viuluja on vain yksi, sen saa vähiten musikaalinen.

Äänestä
  • Yleensä käy niin, että jos vähiten musikaalinen poika saa viulun, ni se vinguttelee muiden hemot riekaleiksi ja viulusta tulee ennen aikojaan entinen viulu. Olisi järkevintä pilkkoa viulu viivottimen avulla tasan kaikkien veljien kanssa. Se olisi reiluin peli!

    Äänestä

Onko tuon aloituksen ja nuo kommentit kirjoittanut joku, joka ei ole perinyt viulua ja on siitä katkera?

Äänestä
  • Tiedän perintöriitoja, joissa veljekset ovat riidelleet arvokkaasta perintöviulusta. Jokainen olisi halunnut sen itselleen, joten joku ehdotti, että muutetaan se rahaksi ja jaetaan rahat tasan. No sitten riideltiin siitä, millä hinnalla se viulu kannattaa myydä ja kannattaako vielä odottaa viulunhinnan nousua. Osa olisi halunnut myydä viulun heti, että olis päässyt kiinni rahoihin. Osa taas oli säilyttämisen kannalta ja lopulta tappelu meni niin pitkälle, että sitä jouduttiin hoitaa ihan raastuvassa asti. Lopputulema oli se, että viulu myytiin huutokaupassa ja rahat jaettiin, mutta tietääkseen tänä päivänäkin he tappelevat siitä, menikö viulu liian halvalla.

    Äänestä

Suurissa vl-perheissä peritty omaisuus täytyy myydä ja rahat jakaa.

Perintöriidat voivat olla kauheita.

Äänestä
  • Aina perityn omaisuuden myynti ei ole helppoa, kun joillain voi olla tunnesiteitä kotoa tuttuihin tavaroihin. Ja tieto siitä, että arvokkaastakin viulusta riittää rahaa per nuppi turhan vähän. Enää ei voi sitten elvistellä, että meidän suvun hallussa on arvokas stradivarius, kun se onkin vaihtunut vain pieneen tukkuun käteistä per nuppi. Usein jakajia on niin valtavasti, ettei suurista summista voi monikaan uskovainen haaveilla. Silti perintöriidat voivat olla tosi kamalia ja moni siinä riidellessä usein menettää myös elävän uskon ja asettuu katkeruuden askelille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kuulee sellaista huhua, että vanhoillislestdiolaisuudessa viulut periytyisivät isältä pojalle. Kuitenkin tässä on tietynlainen ongelma. Poikia kun tuppaa useammin olemaan useampi kuin yksi. Kuinka sama viulu voi periytyä useamman pojan kesken?
Voisitteko valaista vähän tyhmää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu